Formen kan avgöra hur probiotika hjälper hjärnan
16.2.2026 08:01:38 CET | Örebro universitet | Pressmeddelande
Hur du får i dig probiotika kan avgöra effekten på hjärnan. En studie från Örebro universitet visar på nya möjligheter till individuell anpassning, beroende på om det viktigaste är att till exempel förbättra minnet eller om det är viktigare att minska nedstämdhet.

– Personligen trodde jag inte att det skulle göra så stor skillnad hur vi får i oss probiotikan. Vår studie visar att minne och koncentration kan förändras om probiotika-pulvret är inkapslat, medan pulver som inte är inkapslat påverkar den mentala hälsan mer, till exempel ångest, depression och liknande, säger Julia Rode, forskare i biomedicin vid Örebro universitet med särskild inriktning på kopplingen mellan tarm och hjärna.
Probiotika är goda bakterier som bidrar till hjärnhälsan och som vi oftast får i oss genom livsmedel eller funktionsdrycker. Hur bakterierna tillreds spelar stor roll för förvaring och hållbarhet, men fungerar även olika i tarmkanalen, vilket påverkar hjärnan. Inkapslat pulver kan jämföras med bakpulver, som också finns i olika former. Beläggning gör att det verkar under längre tid och inte omedelbart reagerar med exempelvis en deg. På samma sätt innebär inkapslat pulver att en större del av de goda bakterierna når längre i tarmen.
Olika tillredningsformer är olika bra i olika situationer
– Vi såg att formen gav olika effekter i hjärnan. Det handlar inte om att det ena är bättre än det andra, det beror helt på vad individen behöver stärka. Olika tillredningsformer är olika bra i olika situationer, förklarar Julia Rode.
Allt fler studier visar att tarmfloran påverkar hjärnan och därmed också hur vi åldras. I studien som genomförts på Örebro universitet fick deltagarna probiotika i olika form och effekterna i hjärnan studerades i magnetkamera, i tester av hjärnfunktion och med frågeformulär.
Studien är den första som genomförts på friska äldre personer och där olika tillredningsmetoder på probiotikan jämförts. Det finns ett fåtal tidigare studier som visar kopplingen mellan tarm och hjärna med hjälp av magnetresonanskamera (”hjärnscanner”).
– Probiotika är bra för hjärnans funktion och genom data i den här studien kan vi förhoppningsvis ge mer kunskap om hur man exempelvis kan få i sig probiotika för att exempelvis möta en stressig period, säger Julia Rode.
För mer information: Julia Rode, forskare i biomedicin vid Örebro universitet med särskild inriktning på kopplingen mellan tarm och hjärna och biträdande föreståndare på Food and Health Center vid Örebro universitet: 070-756 31 67
Om studien:
87 personer i åldern 60-80 år deltog i studien. De fick antingen mikroinkapslade eller icke-inkapslade probiotika-bakterier från samma stam, i samma dos. En kontrollgrupp fick placebo som inte har någon effekt, för att jämföra resultaten.
Resultaten visade tydliga skillnader i hjärnans funktionella kopplingar, beroende på hur probiotikan intogs. Resultaten stärker kopplingen mellan tarmen och hjärnan – den så kallade tarm–hjärnaxeln – och hur den kan bidra till ett friskare åldrande. Formen på pulvret hade olika effekt på hjärnans funktion:
- Inkapslat pulver förändrade kognition i form av minne, fokus, uppmärksamhet och orientering.
- Icke-inkapslat pulver förändrade den mental hälsan, vilket kan påverka nedstämdhet, ångest och depression.
För mer information: Julia Rode, forskare i biomedicin vid Örebro universitet med särskild inriktning på kopplingen mellan tarm och hjärna och biträdande föreståndare på Food and Health Center vid Örebro universitet: 070-756 31 67
Nyckelord
Kontakter
Björn SundinForskningskommunikatör
Tel:0790676889Tel:019-30 22 43bjorn.sundin@oru.seLänkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Tvåspråkigt stöd till nyanlända föräldrar ökar trygghet – och främjar integration9.4.2026 08:38:40 CEST | Pressmeddelande
En kort föräldrautbildning kan stärka nyanlända föräldrars tillit till sin egen förmåga och öka deras känsla av delaktighet i samhället. Det visar en ny studie från Pia-projektet. – Att få människor att känna sig värdefulla och kompetenta är avgörande, säger Metin Özdemir, forskare i psykologi vid Örebro universitet.
En liten patientgrupp bakom många ambulanslarm8.4.2026 08:53:59 CEST | Pressmeddelande
En liten grupp patienter står för nästan en tredjedel av alla ambulanslarm. Det visar en ny studie från Örebro universitet och den första som har undersökt användningen av ambulanssjukvård i Sverige.
Ny studie: Hopp kan hålla människor kvar i ovisshet7.4.2026 08:49:02 CEST | Pressmeddelande
Människor som fått avslag på sin asylansökan beskrivs ofta som fast i väntan. En studie från Örebro universitet visar att många ändå försöker hålla ihop och skapa ett liv i en begränsad tillvaro. – Trots ovisshet och svåra omständigheter visar de handlingskraft, säger forskaren Rikard Engblom.
Lång historia av självkontroll i fotboll1.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den moderna fotbollen är väldigt olik den fotboll som reglerades i England på 1800-talet. Men idealen om kontroll över kropp och känslor och att upprätthålla disciplin är tydliga än idag, precis som när kyrkan och den industriella medelklassen formade fotbollens regler. Det menar Dominik Döllinger, forskare i sociologi vid Örebro universitet.
Masterprogram för individanpassad hälsa31.3.2026 14:15:19 CEST | Pressmeddelande
Örebro universitet utvecklar internationellt masterprogram inom precisionsnutrition – i nära samverkan med näringslivet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum