Gothenburg Horse Show

Galopp i fokus för Chalmershindret 2026

16.2.2026 16:00:00 CET | Gothenburg Horse Show | Pressmeddelande

Dela

I år är det tioårsjubileum för projektet Chalmershindret – ett samarbete mellan  Gothenburg Horse Show och Chalmers Tekniska Högskola där studenter konstruerar och utvecklar tekniska lösningar för att mäta en valfri aspekt av banhoppningen. I årets projekt mäts ekipagets antal galoppsprång under banans olika hindersträckor för att studera galoppfrekvensen.

En grupp människor i ett ridhus, två sitter på hästar och andra står bredvid ett hinder.

Sedan 2016 har ingenjörsstudenter vid Chalmers utvecklat mättekniker som presenteras under Gothenburg Horse Show. Med flera års mätningar har projektet gått från att endast mäta över ett enskilt hinder till att expandera över flera delar eller hela banan. Tidigare mätningar har bland annat fokuserat på avstamp inför hinder, landning, hastighet och språngkurvans högsta punkt.

I år ligger fokuset på galoppen där målet är att fördjupa förståelsen för galoppfrekvensens inverkan i ekipagets ritt. Galoppen är en fundamental del i banhoppningen där rytm och tempo spelar in i prestationen vilket gör det till en intressant faktor att undersöka. Genom dataanalys med teknik som registrerar vibrationer från underlaget kan information om galoppen tas fram. Årets projekt bygger vidare på tidigare års teknik men byter fokus från språnget till galoppen.

Chalmershindret är en valfri kurs på Chalmers vars mål är att ge studenterna en lärorik erfarenhet genom att tillämpa sina tekniska och vetenskapliga färdigheter i en verklig och innovativ kontext. Magnus Karlsteen, docent i fysik och handledare för projektet, kommenterar att det är kul att se tekniken inom ridsporten utvecklas år för år. Chalmershindret är inte det enda projektet på Chalmers som utvecklar ny teknik inom hästvärlden, men samarbetet mellan Gothenburg Horse Show har blivit ett tydligt exempel på hur forskning, utbildning och idrott kan förenas.

Vill du få en djupare inblick i Chalmershindrets historia och vilken kunskap det genererat? Läs mer i översikten över projektet 2016-2025 här.

Kontakter

Magnus KarlsteenDepartment of PhysicsChalmers University of Technology

Tel:0730794247

Om Gothenburg Horse Show

Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan. Gothenburg Horse Show och EuroHorse arrangerar även gemensamt seminariedagen Hästföretagarforum. 

2026 års tävlingar genomförs 18-22 februari.

www.gothenburghorseshow.com

Följ Gothenburg Horse Show

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show

Patrik Kittel tillbaka - svenska världsstjärnor skuggas av publikfavoriten2.2.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande

Patrik Kittel och Maria von Essen rider världscupen i dressyr på Gothenburg Horse Show 20-21 februari - och de svenska essen utmanas av Carl Hedin. Det är bäddat för publikfest på flera sätt när Scandinavium för första gången sedan 2019 tar emot den allra största blågula dressyrstjärnan. – Det är en otroligt cool tävling och jag kände tidigt i år att Göteborg känns så rätt. Det ska bli väldigt kul att komma hem och rida, säger Patrik Kittel, världscupfinalvinnare 2024.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye