Val 2026: Energiföretagen lanserar “Fördel Sverige” - för ökad konkurrenskraft
18.2.2026 07:30:00 CET | Energiföretagen | Pressmeddelande
Idag presenterar Energiföretagen Sverige reformagendan “Fördel Sverige – Energiföretagens valreformer för fossilfri tillväxt”, inför riksdagsvalet 2026. Tre strategiska val i kombination med en rad konkreta energipolitiska reformer.
– Vi föreslår en energipolitisk handlingsplan som säkerställer Sveriges energioberoende, hållbarhet och konkurrenskraft, säger Åsa Pettersson, vd Energiföretagen Sverige.

Med sin reformagenda pekar Energiföretagen Sverige ut tre avgörande strategiska vägval som Sverige behöver göra inom klimat-, närings- och energipolitik för att kunna ta vara på landets fördelar globalt. För det första gäller det att hålla kursen mot fossilfrihet i Sverige och EU och att hålla fast vid klimatmålen. För det andra att göra Sverige till Europas mest attraktiva land för fossilfria investeringar. Dessutom behövs en energiberedning där parlamentariskt samarbete säkerställer den långsiktiga energipolitik som både näringsliv och energibransch efterfrågar.
– Klimatomställningen, vårt behov av att fasa ut fossila bränslen och säkerhetsläget har bidragit till att energifrågan är ett av de viktigaste politikområdena inför valet 2026. De reformer som genomförs under kommande mandatperiod menar vi får en stor betydelse för Sveriges konkurrenskraft, totalförsvarsförmåga och välstånd framöver, säger Åsa Pettersson, vd.
Utöver tre strategiska vägvalen innehåller reformagendan en rad åtgärdsförslag, bland andra:
- Möjliggöra en utbyggnad av elproduktion som taktar med efterfrågan. Landbaserad vindkraft behöver snabbare och mer förutsägbara tillståndsprocesser och kärnkraften stabila finansierings- och riskramar. Vattenkraften behöver effektiva miljöprövningar så att vattenkraften kan fortsätta balansera och reglera systemet.
- Ge rätt förutsättningar att investera i ett starkt elnät. För att lyckas behövs bland annat åtgärder som ett balanserat regelverk för nätinvesteringar och att förutsättningarna för villkorade elnätsavtal tydliggörs.
- Trygga och stärk fjärr- och kraftvärmen. Det behövs en långsiktigt konkurrenskraftig fjärrvärmesektor.
- Genomför en energiskattereform. Energiskattereglerna behöver moderniseras och göras mer ändamålsenliga så att de stöttar omställning och elektrifiering.
- Öka Sveriges totalförsvarsförmåga. Det behövs en konkret målbild där det tydligt framgår vilka förmågor som behövs var och när och där staten bör stå för finansieringen av de investeringar som krävs.
- Säkra svensk energikompetens. För att säkerställa tillgång till rätt kompetens behövs en handlingsplan för att utbildningssystemet ska kunna möta behoven – nu och i framtiden.
– Sverige har en unik konkurrensfördel och kanske det bästa utgångsläget i Europa tack vare vårt till 99 procent fossilfria elsystem. Det måste vi förvalta och för det krävs en aktiv politik med ett högt reformtempo, säger Åsa Pettersson.
Följ lanseringswebbinariet digitalt: https://www.energiforetagen.se/play?p=1&c=upcoming med bland andra Fredrik Olovsson (S), Tobias Andersson (SD), Anders Ådahl (C), Camilla Brodin (KD), Linus Lakso (MP) och Jesper Skalberg Karlsson (M).
Läs reformagendan ”Fördel Sverige – Energiföretagens valreformer för fossilfri tillväxt”:Fördel Sverige – Reformer för fossilfri tillväxt.pdf
Kontakter
Pontus HammarlundPressansvarig
Tel:070-283 07 94pontus.hammarlund@energiforetagen.seDokument
Energibranschens gemensamma röst
Energiföretagen Sverige är en branschorganisation som samlar nära 500 företag som producerar, distribuerar, säljer och lagrar energi. Våra medlemmar levererar energi varje sekund, året runt, till hushåll, stora och små företag och samhället i stort. Vår verksamhet utvecklas i samverkan med medlemmarna och omvärlden.
Följ Energiföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Energiföretagen
Energiföretagens kommentar med anledning av Ebba Buschs uttalande om effektavgifter20.2.2026 15:28:11 CET | Nyheter
Torsdagen den 19 februari meddelade energi- och näringsminister Ebba Busch att införandet av effekttariffer ska ses över och eventuellt stoppas. Energiföretagen Sverige analyserar för närvarande vad beskedet innebär mer i detalj, men är mån om att det stora utvecklings- och analysarbete som branschen genomfört kommer till nytta i den fortsatta processen.
Rekordhöga elpriser i januari – varför då? Energiföretagen förklarar19.2.2026 11:25:00 CET | Nyheter
Året inleddes med de högsta januaripriserna på el någonsin. Som vanligt är det många faktorer som ligger bakom de höga elpriserna, men det mesta kan härledas tillbaka till vädret i form av sträng kyla och lite blåst.
Nationell insamling för Ukraina efter bombat elnät – miljontals utan el och värme efter omfattande ryska attacker3.2.2026 10:50:02 CET | Pressmeddelande
Upprepade attacker mot Ukrainas energisystem har utlöst en akut humanitär kris mitt i vinterkylan. Under de senaste månaderna har miljontals människor lämnats utan elektricitet och värme under en av de kallaste vintrarna på senare år. Därför startas initiativet Keep Ukraine Warm av Ukrainas ambassad, Energiföretagen Sverige och Beredskapslyftet. Initiativet stödjer Radiohjälpens insamling Ge Ukraina Värme.
Energibranschens kompetensbehov i fokus på Elens dag22.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När Sverige ska sluta använda fossila bränslen och ersätta dem med el och smarta energilösningar ökar behovet av rätt kompetens. Därför vill branschorganisationen Energiföretagen Sverige, i samband med Elens dag den 23 januari, uppmärksamma fler på att framtidens jobb finns inom området.
Elåret 2025: rekordbilligt i norr och dyrare i söder31.12.2025 11:49:17 CET | Pressmeddelande
Elpriserna 2025 präglades av ökade svängningar och en splittrad prisbild mellan norr och söder där instängd vatten- och vindkraft gav rekordlåga priser i norra Sverige under sommaren. Den totala elproduktionen var fortsatt hög, liksom landets nettoexport och importen av el var rekordlåg. Elproduktion från vattenkraft och solkraft ökade medan övriga kraftslag producerade mindre än föregående år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum