Nya säkerhetsåtgärder efter sabotage mot vattenverk
19.2.2026 08:00:00 CET | Mälarenergi | Pressmeddelande
Natten till den 30 januari utsattes Hässlö vattenverk i Västerås för ett sabotage som ledde till strömavbrott. En man har nu åtalats. "Sabotaget visar på vikten av att fortsätta stärka skyddet av samhällsviktig infrastruktur i en tid av ökade säkerhetshot", säger Ann-Charlotte Duvkär, vd för Mälarenergi Vatten.
Kvaliteten på dricksvattnet påverkades inte, men under strömavbrottet natten till den 30 januari kunde vattenverket inte leverera dricksvatten som vanligt. Distributionen skedde istället via ett annat vattenverk i Västerås.
Strömavbrottet åtgärdades och redan under fredagsmorgonen var Hässlö vattenverk igång igen.
Den åtalade var inte inne på vattenverkets produktionsområde. Där har skalskyddet en annan dimensionering. Men att en utomstående lyckats orsaka ett strömavbrott är väldigt allvarligt, säger Ann-Charlotte Duvkär:
– Jag har stor förståelse för att händelsen kan väcka oro. Därför vill jag poängtera att säkerhet är ett prioriterat område för hela Mälarenergikoncernen. Säkerheten på Hässlö vattenverk bidrog till att polisen snabbt var på plats och kunde gripa personen.
– Men självklart är vi inte nöjda. Mälarenergi Vatten gör en egen analys som rymmer olika typer av säkerhetsbedömningar och nya åtgärder. Vilka nya säkerhetsåtgärder som är aktuella kan jag inte gå in på då det handlar om samhällsviktig verksamhet, men självklart leder en sådan här händelse till en rad olika insatser.
Kontakter
Presskontakt Mälarenergi
Tel:021-39 54 91press@malarenergi.seOm oss
Mälarenergi utvecklar och levererar samhällsbärande tjänster inom energi, vatten och infrastruktur – och gör det resurseffektiva samhället möjligt. Mälarenergi AB är moderbolag i en koncern med flera dotterbolag och affärsområden. Vi är cirka 800 engagerade medarbetare som, tillsammans med kunder och partners, arbetar målmedvetet mot vår vision: En värld där vi tillsammans lever och verkar helt utan klimatpåverkan.
Följ Mälarenergi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mälarenergi
Efter rävbesöket: Här är konferensrummet där alla stolar har svans18.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En räv som var sjuk i skabb tog sig in i ett konferensrum i kontorsbyggnaden Navet i Västerås – och fick viral spridning. Rummet har nu renoverats och utformats som en hyllning till den rödpälsade konferensbesökaren.
Mälarenergis medarbetare sätter Sveriges energicentrum på kartan – i Viaplays succéserie Högspänning27.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Varje dag tar de nya steg för att skapa ett mer resurseffektivt samhälle. Nu ska Dennis Wahlberg, Tintin Björnsson, Bernard Lüttke och deras vardag på Mälarenergi bli tillgänglig för tv-tittarna, genom realityserien Högspänning.
Mälarenergi fortsätter investera i systematiskt säkerhetsarbete17.4.2026 11:08:47 CEST | Pressmeddelande
Mannen som utförde ett sabotage riktat mot Hässlö vattenverk döms till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. – Våra säkerhetssystem gjorde att personen kunde identifieras och åtalas, säger Ann-Charlotte Duvkär, vd för Mälarenergi Vatten.
Mälarenergi och Västerås stad vinner arkitekturpris för faunapassager26.3.2026 15:28:56 CET | Pressmeddelande
Faunapassagerna i Svartån i Västerås tog emot priset för landets bästa infrastrukturanläggning på Sveriges Arkitekters Arkitekturgala i Skellefteå den 26 mars. ”Återställandet av ekologiska funktioner som under ett sekel varit påverkade av vattenkraftens utbyggnad överträffar alla förväntningar, med resurseffektiva och eleganta lösningar”, skriver juryn i motiveringen.
Mälarenergi Elnät återgår till prismodell utan effektavgift23.3.2026 13:30:00 CET | Pressmeddelande
Mälarenergi Elnät återgår till sin tidigare prismodell, utan effektavgift. Detta efter att regeringen och Energimarknadsinspektionen meddelat att kravet på att införa effektavgifter nu upphör. ”För att klara energiomställningen och elektrifieringen behöver både vi och våra kunder långsiktiga och brett förankrade spelregler”, säger Ove Fredriksson, Public Affairs på Mälarenergi.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum