Biosociety

Biosociety främjar snabba idéer, fossilfrihet och resiliens i vårens utlysningar

19.2.2026 11:55:07 CET | Biosociety | Pressmeddelande

Dela

Formas har nu öppnat två utlysningar inom forsknings- och innovationsprogrammet Biosociety. En av utlysningarna skapar möjligheter för att utforska innovativa idéer för framtida biobaserade lösningar. Den andra är en större utlysning för projekt som vill stärka fossilfrihet eller resiliens inom bioekonomins primärproduktion eller efterföljande industriprocesser.  

Sverker Danielsson
Sverker Danielsson, programchef Biosociety. Fotograf: Johan Olsson.

Utlysningen Biosociety: Idéprövning riktar sig till företag som tillsammans med forskare vill testa en idé under ett halvårs tid. Här kan projekt söka upp till 500 000 kronor. 

– För att nå ett biobaserat och cirkulärt samhälle och minska fossila utsläpp behöver vi företag och forskare som utvecklar idéer och teknologier för material och produkter från biobaserade råvaror. Biosociety: Idéprövning finansierar projekt som vill minska sitt fossilberoende, säger Sverker Danielsson, programchef för Biosociety. 

Det finns stor potential att utveckla den svenska bioekonomin, som bygger på råvaror från skog, åkrar och vatten. Både primärproduktionen och de efterföljande industriella processerna behöver snabba på övergången till fossilfrihet samtidigt som deras resiliens behöver stärkas.  

För att möta detta behov riktas vårens andra utlysning inom Biosociety mot fossilfri och resilient biobaserad produktion. Utlysningen avser forsknings- och innovationsprojekt som ska pågå mellan 1 och 3 år. Projekt kan söka mellan 1–4 miljoner kronor. Minst tre parter ska ingå i ansökan och minst 50 procent av projektets kostnader ska medfinansieras från näringslivet.  

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om Biosociety

Biosociety är ett forsknings- och innovationsprogram om cirkulär bioekonomi för ökad konkurrenskraft, resurseffektivitet och resiliens i Sveriges gröna och blå näringar. Programmet finansieras av Formas och branschorganisationerna Skogsindustrierna, Livsmedelsföretagen, LRF, IKEM och TEKO samt deltagande aktörer.

Följ Biosociety

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Biosociety

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye