Gothenburg Horse Show

Världscupsryttaren: Jag är hardcore ridskoletjej

19.2.2026 20:35:37 CET | Gothenburg Horse Show | Nyheter

Dela

Hon har ett förflutet på Harplinge Ridklubb och tycker att Göteborg känns som hemma. Norska Oda Charlotte Lyngvaer slog igenom i världscupen i Scandinavium i fjol. Nu är hon tillbaka och hoppas plocka de sista poängen som behövs för att hon ska ta sig till världscupfinalen i Fort Worth.

Oda Charlotte Lyngvaer och Carabella vd Neyen Z i Longines FEI World Cup 2025
Oda Charlotte Lyngvaer och Carabella vd Neyen Z i Longines FEI World Cup 2025 Photo: Kim C Lundin Free for media to use

Oda Charlotte Lyngvaer har alltid varit galen i hästar. Var intresset kommer från är hon osäker på. Hennes familj kommer från en ö utanför Oslo och är helt utan hästanknytning.
- Jag red på ridskola och när jag var elva år så köpte mina föräldrar min älsklingsponny från ridskolan till mig. Det var lite galet för de hade ingen transport och ingen bil som kunde dra en transport så jag fick rida hem den. Det tog två timmar och på den tiden hade man inga mobiltelefoner, berättar Oda Charlotte som blir 36 år i år.

Familjen flyttade till ett område med fler hästar och Oda Charlotte började tävla fälttävlan. Hon red norska mästerskapen och blev trea. Ponnyn sålde hon och köpte en större ponny för pengarna. Den ponnyn red hon så småningom EM i fälttävlan på.
- Men den ponnyn var lite svår och det var ingen som ville köpa den så då kände jag att jag fick en dipp. Alla andra jämnåriga började rida storhäst men jag stod kvar med min ponny, berättar Oda Charlotte.

I samma veva tog Oda Charlotte studenten men kände inget kall till att börja studera. Eftersom det är svårt att försörja sig på hästar i Norge flyttade hon till Sverige.
- Jag tränade för Johan Lundh i Sverige och han fixade jobb åt mig hos Claes Brudefors där jag var ett år. Sedan började jag ge lektioner på Harplinge ridklubb. Där var jag i fyra år och det var en rolig tid! Jag jobbade på ridskolan, på H&M i Flygstaden och hade mitt eget stall..

Efter fyra år öppnades dörren till nya karriärmöjligheter igen.
- Emma Rosenquist sa till mig att jag borde satsa mer och ordnade jobb till mig hos Stall Hendrix.

Det tog fem år på Stal Hendrix innan Oda Charlotte gjorde sin första internationella tävling. På Stal Hendrix träffade Oda Charlotte också sitt livs kärlek; Tim Hendrix. Idag har paret två barn, Nova som är nio år och Matheo, fem år.
- Det är svårt att kombinera en elitsatsning med att vara mamma men jag vill visa att det går. Jag känner att jag blir en bättre mamma om jag får rida och en bättre ryttare om jag får vara mamma. Tack vare mycket bra hjälp så går det att få ihop.

Nästa hållpunkt för Oda Charlottes karriär kom 2023 när det fantastiska stoet Carabella vd Neyen Z köptes in. Det var kärlek vid första ögonkastet.
- Vi debuterade femtjärnigt i Oslo 2024 och här i Göteborg 2025 debuterade jag i världscupen. Jag får gåshud bara av att tänka på den tävlingen, berättar Oda Charlotte som slutade på fjärde plats.

Efter debutsuccén i Oslo har Oda Charlotte och Carabella levererat fina rundor. I årets världscup har ekipaget samlat ihop 24 poäng, det innebär att de troligtvis behöver placering för att ta sig till finalen.
- Jag ska göra mitt bästa här i Oslo och i Helsingfors. Får jag åka så åker jag, säger Oda Charlotte.

De långsiktiga målen vill Oda Charlotte vara försiktig med.
- Det är klart man drömmer om VM, OS och så men det är svårt och det är mycket som ska till. Jag gör det här för att jag främst älskar att rida, säger Oda Charlotte.

Kontakter

Bilder

Oda Charlotte Lyngvaer och Carabella vd Neyen Z i Longines FEI World Cup 2025
Oda Charlotte Lyngvaer och Carabella vd Neyen Z i Longines FEI World Cup 2025
Photo: Kim C Lundin Free for media to use
Ladda ned bild

Om Gothenburg Horse Show

Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan. Gothenburg Horse Show och EuroHorse arrangerar även gemensamt seminariedagen Hästföretagarforum. 

2026 års tävlingar genomförs 18-22 februari.

www.gothenburghorseshow.com

Andra språk

Följ Gothenburg Horse Show

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye