Västtrafik, Hallandstrafiken och Jönköpings länstrafik tilldelar SJ nytt avtal om Västtågen för de kommande 11 åren
20.2.2026 13:30:00 CET | SJ | Pressmeddelande
I dag meddelades att SJ vunnit upphandlingen om Västtågen. Det innebär att SJ även framöver kommer att ansvara för trafiken och utvecklingen av ett av landets viktigaste regionala tågsystem.

SJ Götalandståg kör Västtågen på uppdrag av Västtrafik, Jönköpings Länstrafik och Hallandstrafiken sedan 2012. Det nya avtalet, Tåg 2027, sträcker sig över 11 år. Uppdraget kommer, precis som i dag, att drivas genom dotterbolaget SJ Götalandståg som därmed fortsätter att vara navet för SJs upphandlade verksamhet i Västsverige.
- Det här är ett styrkebesked för hela SJ och ett resultat av stort engagemang, kvalitet i leveransen och hårt arbete från väldigt många inom både SJ AB och SJ Götalandståg. Jag vill skicka ett stort tack till alla som bidragit – direkt eller indirekt – till att vi får fortsatt förtroende att bedriva trafiken vidare inom Västtågen, säger SJs vd och koncernchef Jonas Abrahamsson.
Helena Isaksson, vd för SJ Götalandståg, lyfter fram betydelsen av ett gott samarbete:
- Jag är både glad och stolt över det fina jobb som vi har gjort tillsammans, både i dagens affär och i anbudsarbetet. Genom avtalet får vi möjlighet att fortsätta utveckla kundupplevelsen och trafiken samt det dagliga samarbetet med våra regionala partners, säger hon.
Alstom är SJs partner för fordonsunderhåll i anbudet.
Tilldelningsbeslutet omfattas nu av en avtalsspärr på 10 dagar, där möjlighet finns att överklaga beslutet.
Fakta Västtågen
• Västtågen drivs på uppdrag av Västtrafik, Jönköpings Länstrafik och Hallandstrafiken.
• SJ tog över driften av Västtågen genom ett nödavtal 2012 och bildade då dotterbolaget SJ Götalandståg.
• 2014 vann SJ upphandlingen för det nya avtalet "Tåg 2015" med avtalstiden 9+3 år.
• Året därpå vann SJ även avtalet "Tåg 2016" som omfattade Kinnekulletågen, det avtalet var på 8+3 år. Båda avtalen har i praktiken drivits som en affär genom SJ Götalandståg.
• I avtalet "Tåg 2027" är Västtågen och Kinnekulletågen formellt sammanslagna till ett och samma avtal. Avtalet sträcker sig 11 år med start 2027-12-12.
Kontakter
Peter KraméusKommunikationsstrateg
Tel:010-751 51 84peter.krameus@sj.seSJs pressavdelning (enbart för journalister)
Tel:010-751 51 84press@sj.seOm oss
SJ är ett svenskt reseföretag som erbjuder hållbara tågresor i egen regi och i samarbete med andra. SJ är ett av Sveriges grönaste varumärken och en del av lösningen för att klimatmålen ska nås.
Koncernens 6 500 medarbetare i Sverige och Norge bidrar alla till ökat tågresande – SJ för Sverige framåt.
Följ SJ
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SJ
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved19.2.2026 06:45:00 CET | Pressmeddelande
SJ har sedan december 2025 kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen från resenärerna på att alltid kunna välja snabbtåg, har varit över förväntan. Nu blir snabbtåget permanent och en del av SJs reguljära trafik till Åre/Duved.
Historiskt starkt resultat ger förutsättningar för våra satsningar på framtiden10.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
SJs rörelseresultat för fjärde kvartalet 2025 ökade och uppgick till 316 MSEK (146), då milt väder och pålitlig trafik präglade årets sista kvartal. Rörelseresultatet för helåret uppgick till 1 055 MSEK (659), ett historiskt starkt resultat som skapar förutsättningar försatsningar på framtiden.
Inbjudan: Pressvisning av SJs renoverade ligg- och sovvagnar2.2.2026 09:40:07 CET | Pressinbjudan
SJ renoverar alla sina ligg- och sovvagnar för att ge resenärerna en modernare, fräschare och mer funktionell miljö ombord. Nu är de första upprustade vagnarna klara och på väg ut i nattågstrafiken mellan Jämtland och Stockholm.
Rekordtidigt släpp av SJs sommarbiljetter28.1.2026 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Nu släpper SJ sommarens tågbiljetter till försäljning – tidigare på året än någonsin. – Vi vet att många vill planera sina semesterresor så tidigt som möjligt. Därför vill vi erbjuda biljetterna så tidigt som möjligt, säger Sofie Struwe, direktör för kommersiell trafik på SJ.
Bättre uppkoppling i SJs tåg Stockholm-Sundsvall26.1.2026 13:05:00 CET | Pressmeddelande
Nu förbättrar Telia täckningen längs järnvägen Stockholm–Sundsvall. I kombination med att SJ tidigare har installerat radiotransparenta fönster i snabbtågen får resenären nu en ännu stabilare uppkoppling under resan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum