Gothenburg Horse Show

Petronella chasing history with 3-in-a-row

20.2.2026 17:16:19 CET | Gothenburg Horse Show | Pressmeddelande

Dela

Petronella Andersson returns with Odina van Klapscheut, and is one of the most in-form horses in the field.
We expect tonight is a big chance for the home crowd in Scandinavium with Malin
Baryard-Johnsson and Petronella both having big chances.
To win it however, they will have to beat some special horses.

Petronella Andersson and Odina
Petronella Andersson and Odina Photo: Kim C Lundin Free for media to use

Friday night’s feature class is a 1.55m class (previously a 1.50m) one round class against the
clock. The class has historically averaged a 37% clear rate (often 15+ combinations jumping
clear), but with the added height and a smaller field of 32, we expect that number to tighten.
The “magic number” tonight is 12 clears.
In a speed format like this, margins are fine. The smallest winning margin of this class is 0.09
(2014 and 2024).

Previous winners of the Friday night feature class


We have two previous winners riding in tonight’s class. 2017 winner Kevin Staut is back, this
time riding Vida Loca Z.

However, the biggest story tonight is Petronella Andersson’s attempt to win this class for the
third year in a row.

● With her back-to-back winners Odina van Klapscheut & Olympke van’t Merelsnest,
Petronella has earned 9 total top-level podiums over the last 2 years, including 6 wins.
● She returns with the 2024 winner Odina van Klapscheut,
● Andersson and Odina lead the field in recent form with a 57% clear rate over the last 12
months. They are in peak condition to defend their territory

Homepage

Kontakter

Bilder

Petronella Andersson and Odina
Petronella Andersson and Odina
Photo: Kim C Lundin Free for media to use
Ladda ned bild

Dokument

Om Gothenburg Horse Show

Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan. Gothenburg Horse Show och EuroHorse arrangerar även gemensamt seminariedagen Hästföretagarforum. 

2025 års tävlingar genomförs 19-23 februari.

www.gothenburghorseshow.com

Följ Gothenburg Horse Show

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show

Fler reste hållbart med Gothenburg Horse Shows nya satsning16.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande

Inför 2026 års Gothenburg Horse Show genomfördes en satsning tillsammans med Göteborg & Co och Västtrafik, med tekniskt stöd från Ticketmaster, med syfte att främja hållbart resande. Genom att erbjuda besökare kostnadsfri kollektivtrafik inom zon A skapades bättre förutsättningar för publiken att välja ett mer klimatsmart resealternativ. Satsningen resulterade i att 34% av besökarna valde att åka med spårvagn eller buss till arenan, vilket är en ökning med 7% från förra året.

Arena Youth Tour gör uppehåll säsongen 2026/202719.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Ungdomstouren Arena Youth Tour, som är ett samarbete mellan Gothenburg Horse Show, Sweden International Horse Show och Svenska Ridsportförbundet, har varit en del av inomhussäsongen sedan säsongen 2020/2021. Inför vinterns ridsportevenemang står det klart att Arena Youth Tour gör ett uppehåll. Anledningen är till största del beroende på ett senarelagt Gothenburg Horse Show med trippla världscupfinaler 2027.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye