Patrick Stühlmeyer tog efterlängtad seger i Gothenburg Trophy presented by Volvo Cars
22.2.2026 00:04:27 CET | Gothenburg Horse Show | Pressmeddelande
Det blev en tysk seger i Gothenburg Trophy presented by Volvo Cars när Patrick Stühlmeyer red hem vinsten tillsammans med Conterno-Blue PS. Segern var Stühlmeyers första individuella femstjärniga triumf på över tio år.

Totalt tog sig åtta av 35 ekipage till omhoppning i vad som på förhand beskrevs som en av helgens tuffaste klasser.
– Jag är verkligen jätteglad. Min häst hoppade fantastiskt i dag, helt otroligt. De senaste tävlingarna i Mechelen och Amsterdam var också bra, men i dag var verkligen vår dag, sa Patrick Stühlmeyer efter segern.
Senast Stühlmeyer vann individuellt på femstjärnig nivå var i Sopot Grand Prix 2016. Däremellan har han bland annat vunnit tyska mästerskapen och varit framgångsrik i unghästmästerskap, men den här segern markerar en tydlig återkomst till toppen.
– Omhoppningen med åtta ryttare var riktigt bra. Banbyggaren hade gjort ett mycket bra jobb – banan var korrekt, tiden var snäv och vi fick se fantastisk sport, fortsatte han.
Nu önskar sig Stühlmeyer bara en enda sak till, att få behålla sin stjärnhäst ännu ett tag.
Linda Heed tvåa – familjelycka i Scandinavium
Bakom segraren imponerade Linda Heed, som red Crack Blue till en stark andraplats. För Heed var det ännu ett bevis på att Scandinavium är en arena som passar henne väl. I fjol vann hon söndagens världscup.
– Jag skulle säga att det är min favoritarena. Det känns okej att säga det nu, konstaterade hon leende efter ritten.
Dagen blev extra minnesvärd för Heed, då hennes dotter tidigare under morgonen vann Sverigeponnyn i samma arena.
– Det är ännu bättre att se henne vinna än att själv komma tvåa i den här klassen Jag är så otroligt stolt över Isabelle. Hon har kämpat så hårt och att sedan få vinna här, sa Linda Heed.
Crack Blue har haft en särskild resa tillbaka till tävlingsbanorna. Hästen tävlade senast på hög nivå 2022, var sedan skadad och gjorde comeback tillsammans med Heed under 2025.
– Vi började väldigt försiktigt i augusti och har sakta byggt upp det. För varje tävling har det känts som att taket har blivit lite högre, berättade hon.
- Det var fantastiskt att få visa alla vilken otrolig häst jag sitter på.
Innan tävlingarna i Göteborg hade hästen aldrig hoppat högre än 145-klasser.
– Du vet aldrig förrän de har gjort det, men Crack Blue har mycket kvalitet och vill verkligen göra jobbet för mig.
Svenskt på pallen – stark klass rakt igenom
Tredjeplatsen gick till dansken Lars Bak Andersen tillsammans med Leviathan, vilket fullbordade en internationellt stark pall. Leviathan HS har en svensk anknytning. Hästägarna på Hyperion Stud köpte Leviathan HS som föl och placerade honom sedan hos Anna-Clara Pettersson utanför Strömsholm. Han förberedes för bruksprov men blev tvungen att kastreras av medicinska själ.
- Vi var angelägna om att ha kvar honom i sporten, berättar ägaren Vicky Castegren.
Den nyblivna valacken hamnade så småningom hos Lars Bak Andersen och planen var att han skulle säljas.
- Han är ganska liten och vi tänkte att han skulle kunna blir en bra häst till 1,45 nivå men för något år sedan så sa Lars att han började ana mer kapacitet i hästen, berättade Vicky Castegren.
På lördagskvällen presenterade sig hästen ordentligt för de internationella konkurrenterna och framtiden ser ljus ut.
En annan som klev fram med buller och bång var den svenska ryttaren Adam Carey, 25. Han var en av startfältets åtta felfria ryttare tillsammans med sin Quebello D men i omhoppningen föll två bommar och Carey slutade på åttonde plats. Även den nyblivne svensken Tomas Ryan visade oblygt upp sig med hingsten Million’s Grey på arenan. De var felfria i grunden och hade ett nedslag i omhoppningen. Tiden gav den tidigare irländaren en sjundeplacering.
Tävlingsledaren Thomas Torgersen var nöjd med både startfält och genomförande.
– Det var många riktigt bra prestationer. Det är en klassisk Grand Prix-klass där nya ryttare möter mer rutinerade namn, och banläggningen skapade en mycket sevärd omhoppning, sammanfattade han.
Kontakter
Anna NyströmPresschef Gothenburg Horse Show
Tel:0735621323Tel:0735621323anna.nystrom@gotevent.seBilder





Länkar
Om Gothenburg Horse Show
Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan. Gothenburg Horse Show och EuroHorse arrangerar även gemensamt seminariedagen Hästföretagarforum.
2025 års tävlingar genomförs 19-23 februari.

Andra språk
Följ Gothenburg Horse Show
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show
Lövsta Future Challenge International Dressage Tour förlängs två år27.3.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Lövsta Future Challenge International Dressage Tour, en U25 Grand Prix-tour som rids i samband med FEI Dressage World Cup™-tävlingarna i Herning, Amsterdam och Göteborg, förlängs fram till 2028.
Lövsta Future Challenge International Dressage Tour extended for two years27.3.2026 13:00:00 CET | Press Release
The Lövsta Future Challenge International Dressage Tour, a U25 Grand Prix tour held alongside FEI Dressage World Cup™ events in Herning, Amsterdam and Gothenburg, has been extended for a further two years.
Samarbetet mellan Lövsta Future Challenge Jumping och Gothenburg Horse Show förlängs 3 år18.3.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Sedan starten 2015 har satsningen gett unga hästar och U25-ryttare möjlighet att tävla i samma miljö som världseliten under Gothenburg Horse Show. Flera hästar och ryttare som tagit sina första steg i Lövsta Future Challenge i Scandinavium har senare gått vidare till internationell femstjärnig toppsport.
Tack för i år!27.2.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Inför en kokande, fullsatt arena bjöd Gothenburg Horse Show 2026 på fem dagar fyllda av jubel och internationell toppsport. Publik, hästar och ryttare har tillsammans återigen skapat den där magiska Scandinavium-känslan - och nu blickar vi framåt mot trippla världscupfinaler och ett 50-årsfirande 2027.
Greve tog säsongens tredje världscupseger i Göteborg22.2.2026 19:11:53 CET | Pressmeddelande
Holländaren Willem Greve var sist ut i omhoppningen i Longines FEI World Cup. Han lade i gasen och planen höll – Greve säkrade segern i världscupklassen före landsmannen Kim Emmen och svenska Malin Baryard-Johnsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum