Jesper Svensson fyra i PBA Players Championship
23.2.2026 07:00:00 CET | Svenska Bowlingförbundet | Pressmeddelande
Jesper Svensson var på jakt efter sin tredje majortitel och totalt 15:e PBA-titel när Players Championship avgjordes under söndagskvällen. Men det blev förlust för Svensson mot Brandon Bonta i match 2 i stegfinalen och den svenske bowlingstjärnan slutade på fjärde plats i majortävlingen.

Jesper Svensson hade avancerat som trea till stegfinalen i årets första PBA-tävling. Svensson var på jakt efter sin tredje majortitel och totalt 15:e PBA-titel. Pergamon-spelaren intog banorna i ITRC i Arlington, Texas, när det var dags för match 2. Där fick han ta sig an Brandon Bonta som besegrat Spencer Robarge i den första matchen med 227-173. Bonta blev för svår för Svensson den här gången. Amerikanen besegrade Svensson sent på söndagskvällen med 251-216. Bonta gick sedan hela vägen och tog hem PBA Players Championship. I finalen mot EJ Tackett svarade PBA-debutanten för 300 poäng (300-238).
Jesper Svensson avslutade förra årets säsong på allra bästa sätt med att vinna majortävlingen Tournament of Champions och därefter ta hem PBA Playoffs. Nu inledde han den här PBA-säsongen med ännu en topplacering och blev fyra i Players Championship.
Nästa tävling på den amerikanska proffstouren är Legendz PBA Pete Weber Missouri Classic som börjar på onsdag.
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:073 818 67 48linus.wiren@swebowl.seBilder

Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Jesper Svensson klar för stegfinal i PBA Players Championship21.2.2026 11:51:26 CET | Pressmeddelande
Jesper Svensson rivstartar PBA-säsongen och är klar för stegfinal i årets första tävling. Den svenske bowlingstjärnan avancerar som trea till stegfinalen i majortävlingen. Stegfinalen i PBA Players Championship spelas imorgon med start kl 22.00.
Alvin Kvarnström vann PBA Sweden Viper Malmö - andra raka segern i PBA Sweden16.2.2026 09:00:26 CET | Pressmeddelande
Alvin Kvarnströms segertåg i PBA Sweden fortsätter. Igår vann han andra raka PBA Sweden-tävlingen efter att ha besegrat Noel Haglund Torgersen i finalen i Malmö. – Jag är lite chockad. Jag trodde aldrig att jag skulle vinna back to back, säger AIK-spelaren.
Tävlingsprogrammet för herrarnas elit SM-tour 2026/202729.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Nu är tävlingsprogrammet fastställt för herrarnas elit SM-tour 2026/2027 i bowling. Finalen spelas i Skövde under SM-veckan 2027.
Tävlingsprogrammet för damernas elit SM-tour 202628.1.2026 16:00:02 CET | Pressmeddelande
Nu är tävlingsprogrammet spikat för damernas elit SM-tour 2026 i bowling. Det är samma tävlingar likt tidigare år som är en del av SM-touren. Finalen spelas i Skövde under SM-veckan 2027.
Emanuel Jonsson vann Reykjavik International Games - Nora Johansson tvåa26.1.2026 14:35:04 CET | Pressmeddelande
Det blev en helsvensk final i Reykjavik International Games igår. Emanuel Jonsson tog hem tävlingen efter finalseger över Nora Johansson med 247-237. – Väldigt roligt att lyckas gå hela vägen och ta en titel, säger Alingsåsbowlaren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum