Positiva verksamhetsresultat inom Åklagarmyndigheten 2025
23.2.2026 10:36:53 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagarmyndigheten visar under 2025 en tydligt positiv utveckling inom flera centrala områden.
Under 2025 lagfördes 1 711 fler personer än under 2024.
– Det är särskilt glädjande att den positiva utvecklingen även gäller särskilt utsatta brottsoffer, där lagföringen ökat framför allt i ärenden som rör sexualbrott och brott mot barn. Sådana brott är ofta svårutredda, säger riksåklagare Katarina Johansson Welin.
Även arbetet med kontaktförbud har gett resultat. Antalet beviljade kontaktförbud ökade med 24 procent under året. Samtidigt har genomströmningstiderna kortats för de flesta brottstyper, vilket innebär att utredningar och lagföringar nu sker snabbare än tidigare.
När det gäller grova våldsbrott visar statistiken både ljuspunkter och utmaningar. Antalet skjutningar minskade under 2025, sannolikt till följd av det stora fokus som rättsväsendet haft på att förhindra och utreda dessa brott. Däremot ökade antalet sprängningar kraftigt.
– Vår samlade bedömning är att förmågan att bekämpa grov brottslighet kopplad till kriminella nätverk har stärkts under året, säger Katarina Johansson Welin.
För brott som begås av unga (15–17 år) minskade inflödet under 2025. Även lagföringen och förmågan att hålla tidsfristerna minskade. En möjlig förklaring är att en större andel av ungdomsärendena blir allt mer omfattande och komplexa.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Ärende om deltagande i terroristorganisation20.2.2026 09:18:56 CET | Pressmeddelande
En person har begärts häktad vid Attunda tingsrätt. Misstanken avser deltagande i miljön kring våldsbejakande högerextremism.
Man åtalas för stort antal sexualbrott mot barn20.2.2026 08:23:58 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 32-årig man från Gävle för en stor mängd sexualbrott begångna mot 27 olika flickor som vid tiden för brotten var 9–14 år gamla. Samtliga brott har begåtts på distans, och innefattar bland annat över 50 fall av våldtäkt mot barn. Åklagaren är tillgänglig för media.
Riksåklagaren överklagar avvisning av åtal i narkotikamål18.2.2026 11:18:30 CET | Pressmeddelande
Riksåklagaren har överklagat ett hovrättsbeslut om undanröjande av tingsrättens fällande dom och avvisning av åtalet. RÅ anser, till skillnad från hovrätten, att en tidigare lagföring för narkotikabruk inte är ett hinder mot åtal för narkotikainnehav.
Lägesrapport i ärende om grova våldsbrott där en man överlämnats från Grekland17.2.2026 07:48:43 CET | Pressmeddelande
En man som misstänks för grova våldsbrott överlämnades igår måndag till Sverige från Grekland. Mannen har tidigare häktats i utevaro och åklagare har anmält till Södertörns tingsrätt att han finns tillgänglig för häktningsförhandling.
Man i 50-årsåldern begärs häktad för våldtäkt i Vingåkers kommun15.2.2026 13:03:41 CET | Pressmeddelande
En man som suttit anhållen på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt i Vingåkers kommun sedan i fredags har i dag söndag begärts häktad av åklagare. Åklagaren kommer att vara tillgänglig för media på telefon efter att häktningsförhandlingen mot mannen hållits i Nyköpings tingsrätt måndag eftermiddag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum