Positiva verksamhetsresultat inom Åklagarmyndigheten 2025
23.2.2026 10:36:53 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagarmyndigheten visar under 2025 en tydligt positiv utveckling inom flera centrala områden.
Under 2025 lagfördes 1 711 fler personer än under 2024.
– Det är särskilt glädjande att den positiva utvecklingen även gäller särskilt utsatta brottsoffer, där lagföringen ökat framför allt i ärenden som rör sexualbrott och brott mot barn. Sådana brott är ofta svårutredda, säger riksåklagare Katarina Johansson Welin.
Även arbetet med kontaktförbud har gett resultat. Antalet beviljade kontaktförbud ökade med 24 procent under året. Samtidigt har genomströmningstiderna kortats för de flesta brottstyper, vilket innebär att utredningar och lagföringar nu sker snabbare än tidigare.
När det gäller grova våldsbrott visar statistiken både ljuspunkter och utmaningar. Antalet skjutningar minskade under 2025, sannolikt till följd av det stora fokus som rättsväsendet haft på att förhindra och utreda dessa brott. Däremot ökade antalet sprängningar kraftigt.
– Vår samlade bedömning är att förmågan att bekämpa grov brottslighet kopplad till kriminella nätverk har stärkts under året, säger Katarina Johansson Welin.
För brott som begås av unga (15–17 år) minskade inflödet under 2025. Även lagföringen och förmågan att hålla tidsfristerna minskade. En möjlig förklaring är att en större andel av ungdomsärendena blir allt mer omfattande och komplexa.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Tankfartygets befälhavare har begärts häktad15.3.2026 10:37:42 CET | Pressmeddelande
Under kvällen igår lördag beslutade åklagare att begära befälhavaren på fartyget Sea Owl 1 utanför Trelleborg häktad. Häktningsförhandlingen hålls i dag söndag. Åklagaren är tillgänglig för en kort kommentar på telefon senare i eftermiddag.
Befälhavare på tankfartyget utanför Trelleborg har nu anhållits13.3.2026 19:03:14 CET | Pressmeddelande
Åklagare har under kvällen i dag fredag beslutat att anhålla befälhavaren på tankfartyget Sea Owl 1 på sannolika skäl misstänkt för brukande av falsk urkund, grovt brott.
Befälhavare på tankfartyg utanför Trelleborg utreds för bl.a. misstanke om brott mot sjölagen13.3.2026 09:28:50 CET | Pressmeddelande
Under torsdagskvällen beslutade åklagare om husrannsakan ombord på ett tankfartyg vid namn Sea Owl 1 utanför Trelleborgs kust. Misstankarna gällde inledningsvis brott mot sjölagen och bristande sjövärdighet. I samband med att husrannsakan inleddes uppstod misstankar om ytterligare brott. Åklagare har idag fredag inlett en förundersökning mot befälhavaren på fartyget.
Dom i mål om synnerligen grovt narkotikabrott i Västerbotten12.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag den 12 mars kl. 11 meddelar Umeå tingsrätt dom i ett ärende där tre män åtalats för bland annat synnerligen grovt narkotikabrott, grovt narkotikabrott, brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott, samt involverande av underåriga i brottslighet.
Tre personer begärda häktade för mordförsök i Stockholm11.3.2026 13:00:56 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt tre personer häktade på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i samband med en skjutning i Fagersjö i södra Stockholm den 7 mars. En av de misstänkta begärs också häktad för grovt vapenbrott och de andra två för grovt skyddande av brottsling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum