Satsning på vårdcentralerna för att möta äldre patienter
26.2.2026 11:55:00 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande
Regionstyrelsen fattade i dag beslut om att ge länets vårdcentraler mer pengar så att de kan förbättra vården för länets äldre invånare.
Nu gör Region Örebro län en satsning på länets äldre invånare genom att ge vårdcentralerna 30 miljoner kronor extra under år 2026, det är en helårseffekt på 40 miljoner kronor.
- Vi blir allt fler äldre i länet. Det leder till ökade behov hos befolkningen som i sin tur kommer att ställa större krav på våra vårdcentraler då det är dessa som i många fall är den första kontakten med vården för våra äldre, säger Jenny Steen (S), ordförande i regionstyrelsen.
De nu satsade pengarna kommer att fördelas mellan vårdcentralerna beroende på hur många äldre patienter de har.
- De demografiska utmaningar vi har att hantera kräver att vi möter framtidens behov genom att vidareutveckla och förnya våra arbetssätt, vilket den här satsningen möjliggör, säger Charlotta Englund (C), vice ordförande i regionstyrelsen.
- Förhoppningen är att vi i och med detta kan minska väntetiden för många äldre som har behov av att komma till en vårdcentral, säger Behcet Barsom (KD), ledamot i regionstyrelsen.
Ett annat beslut som fattades i regionstyrelsen är att satsa 1 282 000 kronor på det som kallas kontinuerlig glukosmätning vid diabetes typ 2. Metoden ger en kontinuerlig och detaljerad bild av en persons glukosnivåer, vilket möjliggör snabbare och mer träffsäkra behandlingsjusteringar.
- Antalet patienter som har behov av den här typen av mätningar ökar, och eftersom vi ser att det blir tydliga förbättringar i resultatet jämfört med traditionell egenmätning med fingerstick är det här en välinvesterad satsning. Många patienter får en ökad livskvalitet, säger Johan Stolpen (V), ledamot i regionstyrelsen.
Kontakt
Jenny Steen, ordförande i regionstyrelsen, telefon: 072-202 74 04
Charlotta Englund, vice ordförande i regionstyrelsen, telefon: 076-725 78 20
Behcet Barsom, ledamot i regionstyrelsen, telefon: 073-077 77 36
Johan Stolpen, ledamot i regionstyrelsen, telefon: 073-55 22 736
Nyckelord
Kontakter
Carl OlssonPressansvarig
Tel:019-6027548carl.olsson@regionorebrolan.seBilder




Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Region Örebro län påbörjar upphandling av ny ambulansstation i Karlskoga13.4.2026 14:30:00 CEST | Pressmeddelande
I dag fattade Region Örebro läns servicenämnd beslut om att påbörja upphandlingen av en ny ambulansstation i Karlskoga.
Region Örebro län vill att fler länsinvånare ska ta steget in på arbetsmarknaden10.4.2026 15:57:42 CEST | Pressmeddelande
Matchningen på arbetsmarknaden är en utmaning i Sverige och många har svårt att komma ut i arbete. Örebro län brottas med samma utmaningar. I projektet Steg mot arbetsmarknaden vill Region Örebro län tillsammans med ett antal aktörer bidra till att bryta den trenden.
Nu utökas matutbudet hos Region Örebro län med foodtrucks27.3.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Från och med den 1 april kommer det att finnas möjlighet att handla mat från foodtrucks på Region Örebro läns områden. Vid Universitetssjukhuset Örebro kommer det att finnas en foodtruck på plats varje dag och vid Lindesbergs lasarett är det onsdagar som gäller.
Ny järnväg kan stärka pendling och tillväxt i regionen26.3.2026 16:30:00 CET | Pressmeddelande
I syfte att förbättra tillgängligheten för den som vill resa mellan Mälardalen och Värmland utreds nu möjligheten att bygga en ny järnväg, Nobelbanan, mellan Örebro och Kristinehamn.
Region Örebro län satsar på kultur för stärkt hälsa24.3.2026 11:35:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro län avsätter 250 000 kronor för kulturinsatser som ska stärka hälsan hos invånare i olika delar av länet. Satsningen riktas till områden inom Degerfors, Lindesberg, Ljusnarsberg, Laxå och Nora kommun, där kulturaktiviteter kan bidra till ökad gemenskap, delaktighet och välbefinnande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum