Campus Varberg

Två nya utbildningar startar på Campus Varberg i höst

27.8.2024 08:30:00 CEST | Campus Varberg | Pressmeddelande

Dela

I slutet av augusti och i början på september är det upprop för nya studenter på Campus Varberg. Utbildningsutbudet på Campus Varberg har i höst utökats med två nya utbildningar: Rådgivare bank och placering som ges i samverkan med Campus Ängelholm samt Digital analytiker som ges i samverkan med Yrkeshögskolan i Borås.

Rådgivare bank och placering

Rådgivare, bank och placering är en av två helt nya yrkeshögskoleutbildningar som startar i höst på Campus Varberg. Efterfrågan på rådgivare är stor och branschen har utmaningar att rekrytera rådgivare, både i Halland och i Skåne. Pär Wiik är utvecklings- och utbildningsledare på Campus Varberg och har varit med i ansöksningsprocessen för utbildningen.
– Vi blev kontaktade av Varbergs Sparbank och Handelsbanken med anledning av att de har mycket svårt att rekrytera rådgivare. Vidare kontakter med finansbranschen i Halland och Skåne bekräftar att behovet av denna yrkesroll är mycket stort, varför vi bestämde oss för att ansöka om att få starta en yrkeshögskoleutbildning, säger Pär Wiik.

Nytt samarbete

Utbildningen Rådgivare bank och placering innebär också att Campus Varberg etablerar nytt samarbe med nystartade Campus Ängelholm, som kommer vara satellitort till utbildningen.

Stort engagemang från branschen

Branschen har visat stort intresse och engagemang med flera företag som tagit plats i utbildningens ledningsgrupp, där arbetet med utbildningens kvalitet och utveckling sker.
– Branschen har varit mycket aktiv i arbetet med att tillsammans med oss på Campus Varberg ta fram utbildningsinnehåll och kursinnehåll. De kommer även engagera sig i de studerandes praktiska LIA-kurser (Lärande i Arbete), som är en mycket viktig del i utbildningen, berättar Pär Wiik.
Nu fortsätter arbetet med att tillsammans med ledningsgruppsrepresentanter från Varbergs Sparbank, Handelsbanken, Länsförsäkringar Halland, Falkenbergs Sparbank och Nordea bidrar till kompetensförsörjningen av rådgivare till Halland och Skåne.

Invigning på Varbergs Sparbank

Tisdagen den 3 september invigs utbildningen Rådgivare bank och placering. De studerande välkomnas då till Varbergs Sparbanks lokaler på eftermiddagen för att bland annat möta ledningsgruppsföretagen. 

Ny IT-utbildning

Förutom Rådgivare bank och placering utökar Campus Varberg utbildningsutbudet på yrkeshögskolan med ytterligare en IT-utbildning: Digital analytiker. Detta stärker utbildningsutbudet inom data och IT och möjliggör fler samarbeten mellan de studerande och Techarena Varberg som invigdes på Campus Varberg i mars tidigare i år. Utbildningen Digital analytiker ges i samverkan med Yrkeshögskolan i Borås, där Varberg är satellitort.

Följande utbildningar startar på Campus Varberg i höst

Högskoleprogram

Event management, 180 högskolepoäng
ges i samverkan med Högskolan i Borås

Förskollärarutbildningen, 210 högskolepoäng
ges i samverkan med Högskolan i Borås

Handelsekonomiprogrammet, 180 högskolepoäng
ges i samverkan med Högskolan i Skövde

Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) inriktning ämneslärare årskurs 7–9, 60 högskolepoäng
ges i samverkan med Högskolan i Halmstad

Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) inriktning ämneslärare gymnasieskolan, 60 högskolepoäng
ges i samverkan med Högskolan i Halmstad

Sjuksköterskeprogrammet, 180 högskolepoäng
ges i samverkan med Högskolan i Halmstad

Studie- och yrkesvägledarutbildningen, 180 högskolepoäng
ges i samverkan med Malmö universitet

Yrkeshögskoleprogram

Digital analytiker (ny utbildning), 400 yh-poäng
ges i samverkan med Yrkeshögskolan i Borås

Elingenjör – elkonstruktör, 400 yh-poäng

IT-projektledare 400 yh-poäng

Laborant, 400 yh-poäng

Logistiker, 400 yh-poäng

Medicinsk vårdadministratör, 400 yh-poäng

Processtekniker – hållbar produktion, 400 yh-poäng

Rådgivare bank och placering (ny utbildning), 400 yh-poäng
ges i samverkan med Campus Ängelholm

Systemutvecklare.NET, 400 yh-poäng

Vatten- och biogastekniker, 400 yh-poäng

Projektledare inriktning vindkraft, 220 yh-poäng

VVS-ingenjör- energi och teknik, 415 yh-poäng

Pär Wiik
Utvecklings- och utbildningsledare Campus Varberg
0702-51 32 44
par.wiik@campus.varberg.se

Campus Varberg är en av Sveriges ledande aktörer för yrkesinriktad utbildning. Vi har till och med fått stå modell för många andra utbildningssatsningar. Campus Varberg erbjuder högskoleutbildningar och yrkeshögskoleutbildningar i nära samarbete med näringslivet. Vi vet vilka kompetenser omvärlden efterfrågar. Varje utbildning på Campus Varberg samverkar med näringsliv och samhälle. Dessa aktörer är med och ställer krav på utbildningens innehåll, aktualitet och kvalitet, och talar om vad som efterfrågas på arbetsmarknaden. De är också en viktig kontaktyta för våra studenter när det gäller praktik, internationellt utbyte och naturligtvis anställningar. Vi är efterfrågade utbildningar.

Följ Campus Varberg

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Campus Varberg

Hallands största techvecka arrangeras i oktober7.10.2024 08:18:00 CEST | Pressmeddelande

För femte året i rad arrangeras Halland Tech Week som går av stapeln 15, 17 och 18 oktober. Veckan, som i år visat sig ha rekordhögt intresse, inleds i Varberg på tisdagen, fortsätter i Falkenberg på torsdagen och avslutas i Halmstad på fredagen. Rekordhögt intresse I år har intresset varit rekordhögt med flera fullbokade event inom de första 48 timmarna efter att anmälan till programpunkterna släpptes den 24 september. – Hittills har över 600 anmält sig till årets programpunkter. Det märks att vi skapat ett starkt varumärke som håller hög kvalité. Halland Tech Week har besökare från hela Västsverige som vill veta mer om vad som händer i Halland kopplat till tech, säger Anna Petersson, innovationschef på HighFive Innovationsarena. HighFive är en av medarrangörerna till årets vecka och håller programpunkter i Halmstad. Tre temadagar runt om i Halland Halland Tech Week arrangeras i Varberg, Falkenberg och Halmstad i år. Årets teman är Impact Tech, Open Autonomy och Artificiell Intelligen

Varbergs nya techarena invigs5.3.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Den 12 mars invigs Varbergs nya techarena under namnet Techarena Varberg på Campus Varberg. Arenan kommer bidra med innovativa hållbara digitala lösningar på företagsproblem och även till ett livslångt lärande kopplat till IT, digitalisering och tech. I takt med att Varberg växer skapas fler möjligheter till samverkan bland annat genom satsningen på en techarena där näringslivet kan utveckla sin konkurrenskraft genom forskning och innovationsarbeten kopplat till digitalisering och tech. Projektet Techarena Varberg drivs tillsammans med Högskolan i Borås som medfinanseiras av den Europeiska Regionala utvecklingsfonden (ERUF) med målet att etablera två fysiska techarenor – en i Varberg och en i Borås med målet att öka innovations- och forskarkapaciteten hos företag i Västsverige. Projektet startade i maj förra året och i år invigs techarenan. – Invigningen av Techarena Varberg blir startskottet som fortsättningsvis kommer vara öppen för näringsliv, studenter och tech-entusiaster. Utöver

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye