Campus Varberg ger kompletterande pedagogisk utbildning tillsammans med Högskolan i Halmstad
30.3.2022 09:40:00 CEST | Campus Varberg | Pressmeddelande
Till hösten startar två kompletterande pedagogiska utbildningar (KPU) på Campus Varberg, utbildningarna ges i samverkan med Högskolan i Halmstad. De ett-åriga utbildningarna gör det möjligt att komplettera befintlig högskoleexamen för att få behörighet som lärare vid grundskolan årskurs 7–9 samt till gymnasieskolan.
Den nya kompletterande pedagogiska utbildningen är en del av arbetet med att motverka lärarbristen. Från och med höstterminen 2022 startar regeringen en försöksverksamhet med en ny kortare kompletterande pedagogisk utbildning som leder till en grundlärar- eller ämneslärarexamen. Den ettåriga utbildningen är tänkt att underlätta för personer med en akademisk examen att ställa om till läraryrket.
Regeringsuppdrag
I Regeringens pressmeddelande (211223) berättar utbildningsminister Anna Ekström (S) att försöksverksamheten vänder sig till ämneskunniga och välutbildade personer som redan har en akademisk examen. Inom ett par år kommer till exempel jurister och civilingenjörer som har skolat om sig att kunna vara ute och arbeta som behöriga och legitimerade lärare. Det behövs i våra svenska klassrum.
Regeringens satsning på den här typen av utbildningar kommer förhoppningsvis även att gynna oss på hemmaplan i målsättningen med att bibehålla en hög andel lärare med legitimation i våra verksamheter, säger utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Eva Pehrsson-Karlsson (C).
Försöksverksamheten omfattar 10 lärosäten och samordnas av Linköpings universitet. Högskolan i Halmstad är ett av de utsedda lärosätena och har i dialog med Campus Varberg valt att förlägga utbildningen hit.
Verksamhetsnära utbildning
Utbildningen går på helfart under ett år och bedrivs främst på distans med egenstudier via lärplattform. Nätverksträffar kommer att ske i Varberg där studenterna träffas och genomför ett antal moment fysiskt.
Ett nytt grepp är att yrkesverksamma lärare från grund- och gymnasieskola i Varberg går in som mentorer och handledare i utbildningen och följer de studerande under hela utbildningsåret. En ambition i detta är att förbereda de studerande och att skapa en så stark verksamhetsförankring som möjligt i utbildningen.
Utöver ämnesdidaktiska studier och studier inom den utbildningsvetenskapliga kärnan så ingår även verksamhetsförlagd utbildning (VFU) i den nya kompletterande pedagogiska utbildningen.
Maria Gustafsson
Förvaltningschef
Utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen
070-528 84 31
maria.gustafsson1@varberg.se
Följ Campus Varberg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Campus Varberg
Campus Varbergs Hackathon 2026 – Hållbarhetsutmaningen21.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Tillsammans antar vi hållbarhetsutmaningen! Nu anordnas Campus Varbergs största hackathon där internationella masterstudenter från Högskolan i Halmstad samt partnerhögskolor i Danmark och Norge är inbjudna. I år står techbolaget Icons Of som caseleverantör.
Campus Varberg beviljas sex yrkeshögskoleutbildningar – varav två helt nya utbildningar15.1.2026 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Tidigare i veckan presenterade Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH) resultatet för den senaste ansökningsomgången om att bedriva yrkeshögskoleutbildning. Campus Varberg beviljas sex starter – varav två helt nya utbildningar: AI-utvecklare med fokus på maskininlärning och Juridisk handläggare.
Alla halländska kommuner deltar iårets Halland Tech Week22.10.2025 08:18:00 CEST | Pressmeddelande
För sjätte året i rad arrangeras Halland Tech Week som går av stapeln 3–7 november. I år är för första gången alla sex halländska kommuner med och arrangerar veckan: Varberg, Halmstad, Falkenberg, Hylte, Kungsbacka och Laholm.
Hallands största techvecka arrangeras i oktober7.10.2024 08:18:00 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad arrangeras Halland Tech Week som går av stapeln 15, 17 och 18 oktober. Veckan, som i år visat sig ha rekordhögt intresse, inleds i Varberg på tisdagen, fortsätter i Falkenberg på torsdagen och avslutas i Halmstad på fredagen. Rekordhögt intresse I år har intresset varit rekordhögt med flera fullbokade event inom de första 48 timmarna efter att anmälan till programpunkterna släpptes den 24 september. – Hittills har över 600 anmält sig till årets programpunkter. Det märks att vi skapat ett starkt varumärke som håller hög kvalité. Halland Tech Week har besökare från hela Västsverige som vill veta mer om vad som händer i Halland kopplat till tech, säger Anna Petersson, innovationschef på HighFive Innovationsarena. HighFive är en av medarrangörerna till årets vecka och håller programpunkter i Halmstad. Tre temadagar runt om i Halland Halland Tech Week arrangeras i Varberg, Falkenberg och Halmstad i år. Årets teman är Impact Tech, Open Autonomy och Artificiell Intelligen
Två nya utbildningar startar på Campus Varberg i höst27.8.2024 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
I slutet av augusti och i början på september är det upprop för nya studenter på Campus Varberg. Utbildningsutbudet på Campus Varberg har i höst utökats med två nya utbildningar: Rådgivare bank och placering som ges i samverkan med Campus Ängelholm samt Digital analytiker som ges i samverkan med Yrkeshögskolan i Borås.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum