Galen succé för Louise Ekman – "Väldigt lycklig!"
24.2.2026 19:02:12 CET | Svenska Friidrottsförbundet | Pressmeddelande
Louise Ekman stod under tisdagen för en suverän tävling i slovakiska Banská Bystrica. Geflehopparen som nått en helt ny nivå i vinter flög över 1.96 och har därmed i år höjt sitt personbästa med hela nio centimeter. "Personligt rekord här ikväll med fem centimeter ... det trodde jag inte alls var möjligt", säger Ekman. "Otroligt härligt! Hon är solklar för inomhus-VM", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
Gefles IF:s Louise Ekman har på sitt 29:e levnadsår, tillsammans med tränaren Bengt Jönsson, hittat en helt ny nivå. I Lyon den 24 januari klarade hon 1.91, nytt personbästa med fyra centimeter, och i övriga tävlingar under januari och februari har hon nosat på 1.90.
Under tisdagens höjdhoppsgala, Tipos Banskobystrická latka i Slovakien, stod så Ekman för en formidabel succé.
Hon var felfri på 1.75, 1.80, 1.85 och 1.90.
På nästa höjd, 1.92, gjorde hon ett skapligt förstaförsök. Det andra resulterade i en tydligare rivning, men så i det tredje försöket flög hon galant över ribban.
På 1.94 sedan avbröt hon det första hoppet, men i det andra klarade hon med darr. Efteråt var hon märkbart tagen – men trots det fortsatte resan uppåt.
På 1.96 avbröt Ekman återigen sitt första hopp, men i det andra klarade hon med lätt darr och en fullsatt arena jublade.
1.96 innebär att Louise Ekman avancerar från en delad tiondeplats till en delad tredjeplats på den svenska genom-tiderna-listan inomhus. Bara Kajsa Bergqvist och Emma Green har hoppat högre.
1.96 innebär också att hon av allt att döma är klar för inomhus-VM i polska Torun.
– Personligt rekord här ikväll med fem centimeter ... det trodde jag inte alls var möjligt. Jag satsade på 1.92, men 1.96 är mycket bättre så jag är väldigt lycklig", säger Ekman.
Kajsa Bergqvist lyrisk
Och förbundskapten Kajsa Bergqvist, som själv hade Bengt Jönsson som tränare i tio år, blir rörd när hon blir varse vad som skett nere i Slovakien.
– Från Sverigeelit till världselit på två månader. Jag blir så otroligt glad för Louise skull. Hon är solklar för inomhus-VM, det här kommer att räcka, säger Bergqvist som fortsätter:
– Hon har haft kapaciteten länge och man har under flera år känt att "nu släpper det", men så har det inte riktigt gjort det. Det är så himla kul när någon som ligger i och kämpar slutligen får utdelning, får det där lyftet och går från en nivå till en annan. Under tryggt ledarskap av Bengt Jönsson.
Louise Ekman slutade trea i tävlingen som vanns av serbiskan Angelina Topic som klarade 2 meter jämnt.
Kontakter
Mathias KarlssonKommunikationschefSvensk Friidrott
Tel:0709894832mathias.karlsson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Tove Alexandersson klar för trail-EM i juni13.4.2026 11:51:20 CEST | Pressmeddelande
I september bärgade Tove Alexandersson sitt första VM-guld i traillöpning. I spanska Pyrenéerna vann hon loppet över 45 kilometer med 34 minuters marginal. Nu tar Alexandersson sats mot sommarens EM i Slovenien.
Dags att ansöka om ackreditering till Friidrotts-EM13.4.2026 11:04:45 CEST | Pressinbjudan
Ackrediteringsprocessen inför Friidrotts-EM i Birmingham, 10–16 augusti, har nu inletts. Sista dag för ackreditering: 15 juni.
Täby arrangerar Friidrotts-SM 2028 – "Känns fantastiskt kul"28.3.2026 13:33:16 CET | Pressmeddelande
Friidrotts-SM 2028 kommer att arrangeras av Täby IS och hållas på Tibblevallen. Det presenterades vid förbundsårsmötet i Uppsala. "Engagemanget sträcker sig långt utöver föreningen, till hela kommunen", säger Svensk Friidrotts kommersielle chef Claes Winterfeldt.
Sveriges bästa inomhus-VM sedan 2004 – "Helt fantastiskt!"23.3.2026 11:48:47 CET | Pressmeddelande
Två medaljer och ytterligare sex topp-åtta-placeringar tog Sverige hela vägen till det bästa inomhus-VM:et sedan 2004. "Att så här många svenskar är med och nafsar efter VM-medaljer, det var länge sedan vi såg", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
VM-aktuella svenskar visar toppform i USA15.3.2026 10:23:04 CET | Pressmeddelande
Med bara fem dagar kvar till Inomhus-VM i Polen visar några i den svenska truppen toppform och att de är VM-redo. Både kulstötaren Axelina Johansson och löparen Wilma Nielsen fick stå högst upp på pallen i collegemästerskapen NCAA. Och Vera Sjöberg slog till med sin näst snabbaste tid någonsin på 3000 meter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum