Beijer Byggmaterial

STARK Group och Beijer Byggmaterial får för femte året i rad högsta betyg för sitt hållbarhetsarbete

25.2.2026 13:49:20 CET | Beijer Byggmaterial | Pressmeddelande

Dela

EcoVadis Recognition Page

Beijer Byggmaterial är en del av STARK Group som för femte året i rad tilldelats det högsta betyget, Platinum-status från EcoVadis, en av världens ledande plattformar för hållbarhetsutvärdering av företag. Med 94 av 100 poäng placerar sig STARK Group och Beijer återigen bland topp 1 procent av de över 150 000 företag som utvärderas globalt.

– Att vi når Platinum för femte året i rad visar att hållbarhet är en naturlig och viktig del av hur vi driver vår verksamhet. Vår styrka ligger i samarbetet genom hela värdekedjan och i att vi tillsammans med kunder och leverantörer hittar lösningar som gör hållbarhet konkret och värdeskapande. Det här är en viktig bekräftelse på att vårt långsiktiga arbete ger effekt, säger Geir Thomas Fossum, vd Beijer Byggmaterial.

Beijer Byggmaterial arbetar långsiktigt och strukturerat med att förbättra sina processer inom hållbarhet. Sedan STARK Group först nådde den högsta nivån 2021 har koncernen ökat sin poäng från 78 till dagens 94, vilket visar en tydlig och stabil utveckling över tid.

– Jag är väldigt stolt över årets resultat och över att vi återigen lyckas stärka våra poäng. Det visar att vårt hållbarhetsarbete vilar på en trygg och genomarbetad grund. Genom tydliga processer, nära samarbeten och en ökad transparens i värdekedjan kan vi både utveckla vårt eget arbete och bidra till att branschen tar ytterligare steg framåt, säger Alexandra Rosenqvist, miljö och hållbarhetschef Beijer Byggmaterial.


Om EcoVadis

EcoVadis bedömning utvärderar 21 hållbarhetskriterier inom fyra huvudteman: Miljö, arbetsvillkor och mänskliga rättigheter, etik och hållbar upphandling. Bedömningsprocessen är utformad för att förbättra transparensen och främja kontinuerlig förbättring av hållbarheten i leverantörskedjan, vilket gör det möjligt för kunderna att övervaka prestanda och identifiera högpresterande partners.

EcoVadis hållbarhetsbetyg för företag baseras på internationella hållbarhetsstandarder som de tio principerna i FN:s Global Compact, Internationella arbetsorganisationens (ILO) konventioner, Global Reporting Initiative (GRI) standarder och ISO 26000-standarden. Dessa betyg ger en evidensbaserad analys av prestationer och en handlingsplan för kontinuerlig förbättring.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Ladda ned bild
Geir Thomas Fossum, vd Beijer Byggmaterial
Geir Thomas Fossum, vd Beijer Byggmaterial
Ladda ned bild
Beijer Byggmaterial
Beijer Byggmaterial
Ladda ned bild
Alexandra Rosenkvist, miljö och hållbarhetschef Beijer Byggmaterial
Alexandra Rosenkvist, miljö och hållbarhetschef Beijer Byggmaterial
Ladda ned bild

Länkar

Om Beijer Byggmaterial

Beijer Byggmaterial AB är Sveriges största helägda bygghandelskedja med 113 byggvaruhus och kakelbutiker över hela Sverige. Vi förser både byggproffs och hemmaproffs med byggmaterial, verktyg och tjänster av hög kvalitet. Beijer Byggmaterial omsätter cirka 10 miljarder SEK och har ungefär 2 000 medarbetare.

Beijer Byggmaterial ingår i STARK Group som är en ledande distributör av byggmaterial med verksamhet i Storbritannien, Danmark, Norge, Sverige, Finland, Tyskland, Grönland och Österrike. STARK Group erbjuder ett brett utbud av tjänster till både entreprenörer och professionella hantverkare från sina drygt 1 100 filialer. STARK Group har en årlig omsättning på ungefär 90 miljarder SEK och sysselsätter mer än 19 000 personer över hela Europa.

Läs mer på beijerbygg.se

Följ Beijer Byggmaterial

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Beijer Byggmaterial

Återhämtningen i byggbranschen har tagit nästa steg9.9.2026 10:33:11 CEST | Pressmeddelande

Byggbranschen visar nu tydligare tecken på återhämtning. I Beijer Byggmaterials Branschrapport för tredje kvartalet 2026 framgår det att allt fler kundsegment utvecklas positivt samtidigt som orderstockarna förbättras och framtidstron stärks. Rapporten visar också att kompetensförsörjningen riskerar att bli en av byggbranschens största utmaningar i takt med att aktiviteten ökar. – Efter flera år av osäkerhet ser vi nu en bredare återhämtning. Aktiviteten ökar inom fler segment och vi ser positiva signaler från både kunder och leverantörer. Samtidigt blir kompetensförsörjningen en allt viktigare fråga när aktiviteten i byggsektorn ökar, säger Geir Thomas Fossum, vd på Beijer Byggmaterial. Beijers Branschrapport för tredje kvartalet visar att återhämtningen inte längre begränsas till enskilda delar av marknaden. Aktiviteten ökar även inom mer kapitalintensiva områden som tidigare påverkats hårt av nedgången inom bostadsbyggandet. Rapporten visar också att konjunkturutsikterna har förbätt

Beijer Byggmaterial stärker sitt lokala engagemang i Stockholmsfotbollen4.9.2026 07:26:02 CEST | Pressmeddelande

Beijer Byggmaterial, Region Stockholm har tecknat samarbetsavtal med AIK Fotboll, Djurgården Fotboll och Hammarby Fotboll. Som en stark lokal aktör i Stockholmsregionen vill Beijer bidra till verksamheter som engagerar människor och skapar mötesplatser i samhället. Genom samarbetena vill företaget stödja tre föreningar som på olika sätt spelar en viktig roll för många människor i och runt Stockholm. Samarbetsavtalen innebär bland annat att Beijer blir en del av klubbarnas partnernätverk och deltar i aktiviteter kopplade till respektive klubbs verksamhet. – För oss handlar det om att stötta lokala verksamheter som samlar människor och skapar engagemang. AIK, Djurgården och Hammarby är viktiga delar av Stockholm, och vi är glada över att kunna bidra genom de här samarbetena, säger Jens Karlsten, regionchef för Beijer Byggmaterial Region Stockholm. Beijer Byggmaterial är Sveriges största helägda bygghandelskedja med 113 byggvaruhus och kakelbutiker över hela Sverige. Region Stockholm omfa

Beijer stöttar Scouterna och vill inspirera framtidens hantverkare24.8.2026 13:17:08 CEST | Pressmeddelande

När över 17 000 scouter samlades på Jamboree26 utanför Kristianstad var Beijer Byggmaterial en av lägrets Äventyrspartners. Genom att bidra med byggmaterial till uppbyggnaden av lägerområdet kunde Beijer stötta ett av Sveriges största ungdomsevenemang och samtidigt bidra till att väcka ungas intresse för praktiskt skapande, hantverk och byggande. – Vi är stolta över att ha bidragit till ett av Sveriges största ungdomsevenemang. För oss handlar det om att stötta initiativ som ger barn och unga möjlighet att upptäcka nya intressen och prova på praktiska aktiviteter som bygger både kunskap och självförtroende. Förhoppningsvis har vårt engagemang också bidragit till att väcka nyfikenhet kring bygg och hantverk och de många möjligheter som finns inom branschen, säger Geir Thomas Fossum, vd på Beijer Byggmaterial. Som en av Jamboree26:s Äventyrspartners bidrog Beijer med byggmaterial till uppbyggnaden av lägerområdet. Engagemanget är en del av arbetet med att stötta initiativ för barn och un

Ökad tillväxt i byggmaterialhandeln, trots krig och global oro4.6.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Den svenska byggmaterialhandeln fortsätter att växa trots geopolitisk oro. I Beijer Byggmaterials senaste Branschrapport för Q2 framgår det att marknaden, efter en initial osäkerhet kopplad till kriget i Persiska viken, har återhämtat sig och nu åter ligger på relativt goda nivåer, i linje med läget före konflikten. Utvecklingen drivs av starka marknadsförutsättningar i Sverige och utsikterna bedöms som tydligt bättre än motsvarande period 2025. – Vi ser en marknad som visar motståndskraft och där efterfrågan i hög grad bärs av stabila inhemska drivkrafter snarare än global oro, säger Geir Thomas Fossum, vd på Beijer Byggmaterial. Under årets första månader har flera centrala indikatorer utvecklats i positiv riktning. Huspriser och bostadstransaktioner har ökat med omkring fyra procent, samtidigt som byggstarterna visar tillväxt, främst inom flerbostadshus och specialbostäder. Konkurserna inom byggbranschen har samtidigt minskat med 13 procent jämfört med föregående år, vilket sammanta

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye