Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Alice Bah Kuhnke (MP) om kommissionens abortförslag: “Nu upp till regeringen”

26.2.2026 16:15:48 CET | Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet | Pressmeddelande

Dela

Idag presenterade EU-kommissionen sitt svar på medborgarinitiativet My Voice My Choice. Initiativet har samlat in över 1,2 miljoner underskrifter, från människor som kräver att EU agerar. Kravet - fri tillgång till abort i EU. Förslaget går ut på att kvinnors ska kunna resa till ett annat EU-land om deras hemland förbjudit eller begränsat tillgången till abort, och kostnaden för detta ska EU på ett medlemslands begäran stå för. Kommissionens svar som presenterades idag är otillräckligt, och kommer inte att bidra till ökad trygghet för utsatta kvinnor i Europa, menar Alice Bah Kuhnke (MP), EU-parlamentariker och den gröna gruppens förhandlare för EU-parlamentets svar på initiativet. 

Kommissionens svar utlovar varken nya pengar eller ny lagstiftning för att stärka tillgången till abort i EU. Istället bekräftar man bara att Europeiska Socialfonden (ESF+) kan användas för att uppnå initiativets syfte, vilket redan idag är möjligt.

- Kommissionens svar är ihåligt och saknar konkreta förslag. Jag hade förväntat mig mer än en redogörelse för vad medlemsländerna redan idag kan göra med EU-budgeten. Vi har länge vetat att detta är möjligt, och nu när kommissionen har bekräftat det svart på vitt har den svenska regeringen slut på ursäkter. Regeringen behöver genast ansöka om pengar för att kunna erbjuda subventionerade aborter i Sverige till utsatta kvinnor från andra länder, säger Alice Bah Kuhnke (MP), EU-parlamentariker.

- Kampen fortsätter. Vi minns med glädje segern i EU-parlamentet när en majoritet ställde sig bakom att införa ett särskilt EU-stödtill länder som vill erbjuda subventionerade och säkra aborter till kvinnor från andra länder. Organisering ska löna sig, och Europas folk har talat. Jag kräver att den svenska regeringen tar möjligheten och erbjuder fri och säker abort till de europeer som inte har den rättigheten i hemlandet, säger Alice Bah Kuhnke.

Bakgrund om kommissionens förslag

Enligt kommissionens besked är det möjligt att bidra till initiativets målsättning inom ramen för den befintliga Europeiska socialfonden plus (ESF+). Kommissionen konstaterar att medlemsstaterna, i syfte att uppnå fördragens mål om en hög skyddsnivå för människors hälsa, på frivillig basis och i enlighet med nationell lagstiftning kan använda EU-medel för att ge tillgång till säker abort för kvinno bosatta i andra länder som befinner sig i utsatta situationer och som annars inte skulle ha råd. 

Kommissionen föreslår dock inte någon ny lagstiftning och avser inte att avsätta någon budget särskilt avsedd för ändamålet. I stället hänvisas till befintliga finansieringsinstrument. Det innebär att ansvaret i praktiken ligger på medlemsstaterna att prioritera frågan inom sina nationella program för ESF+. Det kräver att medlemsstaterna själva ansöker till EU-kommissionen om att få omfördela medel från redan planerade projekt. 

Kommissionens svar innebär att det nu uttryckligen klargörs att EU-medel kan användas för att finansiera tillgång till säker abort. Samtidigt lämnas genomförandet helt upp till medlemsstaternas politiska vilja och ekonomiska  prioriteringar. 

Det fortsatta arbetet avgörs nu av hur medlemsstaterna väljer att agera inom ramen för de möjligheter som finns. 

Kontakter

Miljöpartiet de Gröna i Europaparlamentet

Arbetet i Europaparlamentet I Europaparlamentet arbetar våra ledamöter med frågor som rör miljö, klimat, hållbara transporter, energi, jämställdhet, migration och demokrati. Alice Bah Kuhnke är ledamot av parlamentets utskott för medborgerliga fri- och rättigheter, ersättare i utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet samt i utskottet för den inre marknaden och konsumentskydd. Hon är även vice ordförande i Gröna Gruppen. Pär Holmgren är ledamot i utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet, och ersättare i jordbruksutskottet och utskottet för transport och turism. Isabella Lövin är ledamot i fiskeriutskottet, utvecklingsutskottet och utskottet för industrifrågor, innovation, forskning och energi.

Följ Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Pär Holmgren besöker Jämtland och Härjedalen8.4.2026 13:22:13 CEST | Pressinbjudan

Nästa vecka 13-16 april 2026 genomför miljöpartiets EU-parlamentariker Pär Holmgren besök i Jämtland och Härjedalen. Där står verksamheter i och omkring bland annat Åre, Östersund och Sveg på schemat. Resorna och verksamhetsbesöken syftar till att samla in viktiga erfarenheter i det parlamentariska arbetet. Fokus för besöket är frågor som rör miljö, exploatering, klimat, skogs- och jordbruk. Journalister välkomnas att delta vid de olika programpunkterna.

Isabella Lövin (MP) förhandlar EU:s klimattullar26.3.2026 09:56:37 CET | Pressmeddelande

Nu står det klart att Miljöpartiets EU-parlamentariker Isabella Lövin får en central roll i arbetet med att uppdatera EU:s klimattullar i EU-parlamentets industriutskott. – Jag är mycket glad över att i Industriutskottet få förhandla utformningen av de uppdaterade klimattullarna. De är ett av EU:s viktigaste klimatpolitiska verktyg och säkerställer incitamenten för EU:s näringsliv och industri att fortsätta ligga i framkant i klimatomställningen. Ett av våra viktigaste vallöften uppfylls nu när klimattullarna breddas, säger Isabella Lövin (MP).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye