Arbete stänger tågtrafiken på södra Bohusbanan
3.3.2026 08:35:02 CET | Västtrafik | Pressmeddelande
Den 2 april inleder Trafikverket ett banarbete mellan Stenungsund och Göteborg. Arbetet pågår till våren 2027 och innebär att sträckan stängs av för tågtrafik. Under perioden kör Västtrafik ersättningsbussar och förstärker den ordinarie busstrafiken.

Medan arbetet pågår kör Västtrafik inga tåg till stationerna Stenungsund, Stora Höga, Kode och Ytterby. Arbetet utförs av Trafikverket och planeras pågå till 14 mars nästa år.
– Det är positivt och nödvändigt att järnvägen rustas upp inför framtiden, så vi får en trafik som fungerar bättre. Samtidigt förstår vi att det påverkar mångas vardag och vi gör allt vi kan för att resorna ska flyta på bra under tiden, säger Robin Griffiths, biträdande affärschef tåg på Västtrafik.
Så påverkas trafiken
För resor mellan Göteborg och Stenungsund ersätts tågen med direktbussar ungefär en gång i timmen mellan orterna, i båda riktningar. Bussarna är anpassade efter anslutningar till tåg i Stenungsund.
Resenärer till och från Stora Höga och Kode hänvisas till Stenungsund Express. Expressbussen förstärks dagligen med 16 extra avgångar i varje riktning.
För resor mellan Göteborg och Ytterby ersätts tågen med direktbussar i båda riktningar. Under rusningstid går bussarna var 15:e minut.
Resenärer som reser norrifrån och ska till Ytterby hänvisas till Stenungsund Express, där byte till lokala busslinjer möjliggörs vid Kungälvs resecentrum.
Samtidigt fortsätter även arbetena på norra Bohusbanan mellan Uddevalla och Strömstad fram till december i år, vilket också påverkar tågen. Information även om det finns på Västtrafiks hemsida.
Sök resan i förväg
Resenärer uppmanas söka sin resa i appen Västtrafik To Go eller på vasttrafik.se för att se hur sin resa är påverkad.
Mer information om hur tågen ersätts finns på Västtrafiks hemsida.
Mer information om arbetet på södra Bohusbanan finns på Trafikverkets hemsida.
Kontakter
Västtrafiks presstjänst
Presstjänsten svarar på journalisters frågor om kollektivtrafiken i Västsverige.
Bilder

Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.
Följ Västtrafik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västtrafik
Så påverkas kollektivtrafiken när Engelbrektslänken byggs16.4.2026 07:56:19 CEST | Pressmeddelande
Den 4 maj inleds bygget av Engelbrektslänken, Göteborgs nya spårväg mellan Södra vägen och Skånegatan. För Västtrafiks resenärer innebär arbetet ändrade körvägar och indragna hållplatser på flera linjer som passerar i området runt Heden och Korsvägen.
Västtrafiks biljettpriser förändras 9 juni15.4.2026 08:09:51 CEST | Pressmeddelande
Den 9 juni i år börjar nya priser gälla för Västtrafiks samtliga biljetter. Förändringen innebär att priserna höjs med i genomsnitt 3 procent.
Västtrafiks biljettpriser förändras 9 juni15.4.2026 08:08:54 CEST | Pressmeddelande
Den 9 juni i år börjar nya priser gälla för Västtrafiks samtliga biljetter. Förändringen innebär att priserna höjs med i genomsnitt 3 procent. För göteborgarna blir det dock billigare, då Göteborgs Stads subvention träder i kraft i april.
Göteborgs Styr & Ställ-cyklar blir gratis vid köp av periodbiljett hos Västtrafik14.4.2026 11:50:40 CEST | Pressmeddelande
Nu erbjuds resenärer 30 minuters gratis cykling per dag med Styr & Ställ vid köp av en periodbiljett hos Västtrafik.
Självkörande buss tillbaka i Göteborg31.3.2026 08:27:48 CEST | Pressmeddelande
Västtrafik, Vy Buss och Göteborg Stad fortsätter testerna med den självkörande bussen. Under måndagen fick projektet ett nytt tillfälligt tillstånd från Transportstyrelsen för att köra mellan Gustaf Adolfs torg och Chalmers. Testkörningarna inleddes direkt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum