Huge Bostäder AB

Fler studenter hos Huge

25.6.2025 09:21:00 CEST | Huge Bostäder AB | Pressmeddelande

Dela

Ett praktiskt boende som ger både gemenskap och trygghet. Intresset för Huges studentlägenheter har ökat och nu görs det plats för fler.

Studentbostäder på Hälsovägen i Flemingsberg
Studentbostäder på Hälsovägen i Flemingsberg

Under 2024 ökade förmedlingen av Huges studentlägenheter med 36 procent. Huge är en av södra Stockholms största hyresvärd för studentboenden och nu satsar de igen på studenterna – och drygt 100 lägenheter blir klara för att välkomna nya studenter under 2025 och början av 2026.

- Det känns bra att vi kan erbjuda fler studenter boende. En del är helt nyproducerade, andra har byggts om och renoverats till studentlägenheter, säger Sandra Gojani, uthyrningschef på Huge.

    I Flemingsbergs centrum står vid årsskiftet 81 nyproducerade, trivsamma och moderna studentlägenheter klara. Men redan nu är det dags att anmäla sitt intresse via Bostadsförmedlingen. Med närhet till sex lärosäten och bara 19 minuter med pendeltåg till centrala Stockholm har lägenheterna alla förutsättningar för att studenterna ska trivas.

    - Det är ljust och fräscht, och allting i lägenheterna är noggrant utvalt för att nyttja varje kvadratmeter, säger Sandra Gojani.

    Från ålderdomshem till studentboende

    I Stuvsta har ett äldreboende renoverats till ett modernt studentboende med 28 lägenheter. Till skillnad från de nyproducerade lägenheterna har inte alla av dessa lägenheter eget kök men för de lägenheterna finns i stället finns ett gemensamt kök. Däremot har varje lägenhet ett eget badrum. Unikt för studentboendet i Stuvsta är att det har eget gym, övernattningslägenhet och studierum.

    - Jag känner mig stolt över att vi satsar på studentboenden och jag hoppas att intresset för lägenheterna blir stort inför höstens terminsstart. Vi vill ge studenter möjlighet att bo nära sina studier i en egen lägenhet, säger Sandra Gojani.

    Relaterade länkar

    Huges nyproduktioner

    Nyckelord

    Kontakter

    Bilder

    Studentbostäder på Hälsovägen i Flemingsberg
    Studentbostäder på Hälsovägen i Flemingsberg
    Ladda ned bild

    Följ Huge Bostäder AB

    Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

    Senaste pressmeddelandena från Huge Bostäder AB

    Ny etapp i Flemingsberg centrum29.1.2026 09:17:00 CET | Pressmeddelande

    Varje dag tar Flemingsberg centrum stora kliv framåt till att bli sitt nya jag. Strax innan julledigheten slutfördes den första etappen av platsutvecklingsprojektet som innebar en ordentlig uppfräschning av den västra delen av kundstråket - nytt innertak, panel på väggar och nytt golv. Även centrumets gästwc har fått en helt ny inredning. – Vi investerar i Flemingsberg centrum eftersom ett levande och attraktivt centrum stärker hela platsen, säger Kristina Hafström, uthyrningschef lokaler på Huge. Vår ambition är att utveckla våra områden och skapa miljöer där människor vill bo, arbeta och vistas. Det kräver ett helhetsperspektiv där service, arbetsplatser, bostäder och mötesplatser samverkar. Ny lokal för Plusen I centrum sker nu en omdisponering av ytor för att öppna upp för nya verksamheter som breddar befintligt utbud. Först ut var DOZ apotek som i november invigde sin nyrenoverade lokal med uppdaterat koncept mitt i köpstråket. För ett par veckor sedan flyttade även livsmedelsbuti

    Huge nominerade till Kundkristallen27.1.2026 09:33:00 CET | Pressmeddelande

    Den 5 februari samlas fastighetsbranschen på Berns när Benchmark Event 2026 går av stapeln. Under eventet kommer Sveriges bästa hyresvärdar för både bostäder och lokaler att få ta emot de åtråvärda Kundkristallerna. Kundkristallerna som delas ut av AktivBo är ett sätt att lyfta fram fastighetsbolag som sätter hyresgästerna i fokus och ständigt förbättrar kundupplevelsen. Nomineringarna baseras helt och hållet på hyresgästernas egna upplevelser och omdömen och i år är Huge är en av de nominerade i kategorin ”Största lyft serviceindex lokaler”. –Det är verkligen fantastiskt att se hur vårt gemensamma arbete nu börjar bära frukt, säger Rosa Vitrera Luiga, förvaltningschef på Huge. Steg för steg rör vi oss framåt – och varje steg är resultatet av vårt engagemang, vår vilja och vår uthållighet. Tillsammans har vi skapat ett imponerande lyft även i år. Genom att utveckla våra processer, investera i våra lokaler och centrum och bygga upp organisationen med rätt kompetens har vi visat att målm

    I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

    Besök vårt pressrum
    World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye