Kemikalier från jord till bord
4.3.2026 07:30:00 CET | Örebro universitet | Pressmeddelande
– Från jord till bord brukar förknippas med något positivt, säger Sara Henriksson som har undersökt hur giftiga kemikalier i marken till slut hamnar på vår tallrik.
I Örebrostudien, som publicerats i Environmental Pollution, hittade forskarna höga halter av dioxiner – särskilt i kött från får som betat nära ett nedlagt sågverk.

I Sverige finns många gamla sågverk och bruksområden som har lagts ned. Ofta ligger fiskodlingar och lantbruk precis intill – ibland till och med på samma mark. Trots att man slutade använda kemikalier för mer än 50 år sedan finns gifterna fortfarande kvar i naturen.
– Därför måste livsmedel som produceras i närheten kontrolleras för miljögifter, säger Sara Henriksson, doktorand i kemi vid Örebro universitet.
Höga halter av dioxiner
Hon jobbade under många år som miljöinspektör i Arvika kommun och samlade in prover. Sågverket i Hillringsberg använde pentaklorfenol för att behandla virket och här hittade hon höga halter av dioxiner.
– Proverna bekymrade mig. Jag hade aldrig hittat något liknande och därför kontaktade jag forskare i Örebro. Det blev starten för mina doktorandstudier.
Som doktorand har Sara Henriksson undersökt hur mycket miljögifter som finns i jorden runt Hillringsberg. Hon har också tagit prover på maskar för att följa kemikaliernas resa.
I sin senaste studie har hon analyserat komjölk, kött från får och kor som betar i närheten och både odlad och vild fisk.
26 gånger högre
Alla prover visade spår av föroreningar. Antingen hade de högre halter än jämförelsedata eller så syntes det på mönstret att dioxinerna kom från samma källa.
– Halterna i en portion fårkött var 11 gånger högre än vad en vuxen ska äta på en vecka och 26 gånger högre än vad barn ska äta.
Fåren har flyttats till nya betesmarker. Det uppmättes inga höga halter i laxen som odlades bredvid det gamla sågverket, men företaget valde ändå att flytta odlingen.
– Den odlade fisken får foder att äta och klarar sig bättre tack vare det. Proverna vi tog på abborrar, som lever fritt, visade högre halter.
Bytesdjur nära botten
De små abborrarna hade en högre halt än de större, troligtvis för att de små har mer kontakt med förorenade sediment och bytesdjur nära botten. Nötköttet och komjölken hade lägre halter.
Det tar lång tid för dioxiner att brytas ner både i kroppen och i miljön. Vi får i oss dioxiner främst via maten, särskilt via fisk, kött och mejeriprodukter. Höga halter kan påverka immunförsvaret, fertilitet och hormonsystem.
– Det har gjorts åtgärder i området som jag har undersökt. Jag önskar att samma arbete kunde göras i alla kommuner runt om i Sverige. Det finns behov av att flytta betesmarker, fiskodlingar och liknande verksamheter, avslutar Sara Henriksson.
Nyckelord
Kontakter
För mer information kontakta Sara Henriksson: sara.henriksson@oru.se, 0730-330135
Linda HarradinePressansvarig och enhetschefKommunikation och samverkansstöd
Tel:019 301470Tel:0706 431470linda.harradine@oru.seBilder

Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Kan ”food porn” leda till mer hållbara val?30.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Att fotografera maten på restaurang kan irritera andra gäster. Samtidigt väcker trenden frågor om hur vårt förhållande till mat påverkas – och om den visuella fixeringen också kan bidra till mer hållbara matvanor och ett förändrat synsätt på råvaror.
”Kommunikation har blivit en funktion för universitetens överlevnad”29.4.2026 08:38:02 CEST | Pressmeddelande
Svenska universitet växer inte längre – en utveckling som syns i hela Europa. Det förändrar hur universiteten berättar om sin verksamhet genom strategisk kommunikation. – Många kommunikatörer beskriver att de har gått från att bygga varumärke till att försvara verksamheten, säger Hogne Lerøy Sataøen, forskare vid Örebro universitet.
Influensavaccin kan skydda mot hjärtinfarkt29.4.2026 08:02:32 CEST | Pressmeddelande
Influensavaccination kan minska risken för hjärtinfarkt. Det visar en ny vetenskaplig översikt med forskare från Örebro universitet. Resultaten tyder på att vaccinet inte bara skyddar mot influensa, utan också kan dämpa inflammation som bidrar till hjärt–kärlsjukdom.
Svenska säkerhetsriktlinjer ger tydligare instruktioner än brittiska28.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
När organisationer ska skydda känslig information är det inte bara tekniken som är viktig. Även språket i riktlinjer påverkar hur lätt det är för anställda att förstå vad de ska göra. Det visar en ny studie från Örebro universitet, där forskare har jämfört informationssäkerhetsriktlinjer från universitet i Sverige och Storbritannien.
Växthemoglobin kan bli ett nytt sätt att motverka järnbrist21.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Järnbrist är ett av världens vanligaste näringsproblem och uppskattas drabba omkring två miljarder människor. Nu utvecklar forskare vid Örebro universitet ett växtbaserat alternativ med järn i en form som kroppen är bättre anpassad för att ta upp och som kan vara skonsammare för magen än dagens järntillskott.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum