Helen Sjöholm och Anna Fahlstedt i Närmast sörjande
5.3.2026 08:54:27 CET | Kulturhuset Stadsteatern | Pressmeddelande
Systrarna Helen Sjöholm och Anna Fahlstedt möts på scen för första gången på nästan 30 år när de nu spelar systrarna Hellstedt i Närmast sörjande på Soppteatern. Ett nyskrivet stycke teater om döden som överlevnadsstrategi där psalmer och sånger får och ger nytt liv. För manus står Andreas T Olsson och i regi av Emma Roswall. Urpremiär 20 mars.

Det dör alldeles för få i Bollstafors. Åtminstone för att en begravningsbyrå ska bära sig. Margaretha och Eva Hellstedt försöker mot alla odds driva föräldrarnas begravningsbyrå vidare på en döende landsbygd. De är fast i Bollstafors. Med varandra. Med familjeföretaget. Fast utan fast mark under fötterna. Men hur överlever man på en plats där allting plötsligt är någon annan stans? Kanske till och med livet.
– Det är så spännande att äntligen mötas på scenen igen efter så lång tid. Och lyxen att få arbeta med regissören Emma Roswall i Andreas T Olssons specialskrivna pjäs, det känns väldigt roligt, säger Helen Sjöholm och Anna Fahlstedt.
Andreas T Olsson slog igenom som dramatiker med Sufflören på Dramaten och odlar en egen melankomisk ton i sitt skrivande som ofta uppmärksammar de som står lite bredvid och betraktar verkligheten. Förutom i nämnda Sufflören har det märkts i tv-serien Taxi, romanen Sista gästen och flermansmonologen Kulturbärarna.
– Vi vill skapa en varm och berörande föreställning som får publiken att både skratta och gråta. Men som också kan ge tröst till den som behöver det och väcka tacksamhet och lust att leva här och nu, säger regissör Emma Roswall.
NÄRMAST SÖRJANDE
Urpremiär 20 mars 2026 på Soppteatern Kulturhuset Stadsteatern.
Av: Andreas T Olsson
Regi: Emma Roswall
Scenografi: Martin Ekwall
Kostym: Viktoria Nygren
Ljus: Robert Larein
Ljud: Josefin Johansson
Mask: Anna Jensen Arktoft
Arrangemang: Martin Östergren
Rekvisita: Petra Jansson Bolinder
Medverkande: Helen Sjöholm och Anna Fahlstedt
Nyckelord
Kontakter
Daniel ReinhammarParkteatern och Soppteatern
Tel:076-129 35 95daniel.reinhammar@kulturhusetstadsteatern.seBilder








Länkar
Om oss
Kulturhuset Stadsteatern är en del av Stockholms stad och en av norra Europas största kulturinstitutioner. Ett brett spektrum av kulturevenemang pågår året runt. Kulturhuset Stadsteatern finns vid Sergels torg, i Skärholmen, Vällingby och Husby samt sommartid i Stockholms parker med Parkteatern. Kulturhuset Stadsteatern ska vara en angelägenhet för alla stockholmare med yttrandefrihet och den konstnärliga friheten som grund.
Följ Kulturhuset Stadsteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Stadsteatern
Plan 5 nyinvigs – konst, musik och mat högst upp i Kulturhuset17.4.2026 08:03:00 CEST | Pressmeddelande
Den 9 maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang med storslagen utsikt över Stockholm. Planet rymmer Galleri 5 som premiäröppnar nya utställningen Omfamnad, nyförvärvade konstverk av Valeria Montti Colque, nya restaurangen Dotter Voltaire och uteterrassen Taket, som öppnar för säsongen.
Marionetteatern tar sig an Nils Holgersson16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Selma Lagerlöfs klassiska berättelse sätts upp av Marionetteatern i regi av Helena Nilsson. För dramatiseringen står Lucas Svensson. Med en stor ensemble och förstärkning av fyra dockspelare från Finland, bjuder man på ett äventyr för hela familjen. Premiär den 6 december 2026 på Lilla scenen, Kulturhuset Stadsteatern.
Soppteatern och Uppsala stadsteater krokar arm för Bara två stjärnor10.4.2026 08:00:09 CEST | Pressmeddelande
Teatrarna samproducerar uppsättningen Bara två stjärnor som får urpremiär i höst. I den nyskrivna pjäsen av Lolo Amble-Naess möts två kvinnor med olika slags bagage i en övergiven hotellreception. Mikaela Ramel står för regi.
Nanna Olasdotter Hallberg gör teater av Alingsåschatten9.4.2026 08:02:15 CEST | Pressmeddelande
Den 5 september är urpremiär på Lilla scenen för Alingsåschatten, manus och regi av Nanna Olasdotter Hallberg. Pjäsen är baserad på verkliga händelser i kommunpolitikens Alingsås där tre lokalpolitiker, från tre olika partier, vars gin-indränkta festkvällar som ständigt följs upp i privata chattar. Meddelandena blir allt mer gränslösa innan det blir ett hot mot allt det byggt upp. På scen ser vi Manuela Gotskozik Bjelke, Marcus Vögeli och Gustaf Hammarsten.
Sinatra, Martin & Davis Jr. skildras i nyskriven musikteater1.4.2026 07:50:11 CEST | Pressmeddelande
Rat Pack Rhapsody riktar strålkastarna mot den legendariska trion Rat Pack – Frank Sinatra, Dean Martin och Sammy Davis Jr. som gjorde succé världen över med utgångspunkt i Las Vegas. En nyskriven musikteater med Rennie Mirro, Karl Dyall, Joachim Bergström och Isabella Lundgren. Urpremiär 24 april på Kulturhuset Stadsteatern.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum