Facken i Välfärden: En skattebroms kommer att slå mot välfärden
4.3.2026 15:14:45 CET | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande
I dag kom den så kallade Skattebromsutredningen (Belägg för broms?) som föreslår en statlig straffskatt på upp till 25 procent för kommuner och regioner som höjer skatten för att finansiera välfärden. Facken i Välfärden, som företräder 1.2 miljoner medlemmar, anser att förslaget slår undan benen för en generell välfärd.

De senaste 25 åren har inte Sveriges kommuner, i snitt, höjt skatten varför Facken i Välfärden frågar sig vilket problem regeringen vill lösa? Exempel från andra länder, som Danmark, visar att skattebromsar har dålig eller ingen effekt på lång sikt. Facken i Välfärden anser att ett sådant förslag minskar kommuninvånarnas bestämmanderätt över sin egen välfärd. Facken i Välfärden oroar sig för att regeringen kommer att gå vidare med förslag om skattebroms trots dess uppenbara nackdelar för välfärden.
– Att regeringen över huvud taget vill begränsa kommuners och regioners möjlighet att finansiera sitt viktigaste uppdrag – välfärden signaler att låga skatter är viktigare för regeringen än en välfungerande välfärd. Men självklart måste vi vara rädda om skattebetalarnas pengar, säger Heike Erkers, ordförande Akademikerförbundet SSR.
Facken i Välfärden betonar behoven av stabil finansiering för att möjliggöra handlingsutrymmet för att möta de lokala behoven i verksamheterna.
– Skattebromsen kommer försämra möjligheterna att ge invånarna den vård, skola, omsorg och socialtjänst som de har rätt till. Vi vill se att statsbidragen måste vara generella och värdesäkrade - det är då de kan användas där de behövs mest, säger Veronica Magnusson, ordförande för Vision.
– Varken stat eller kommun tar idag tillräckligt ansvar för välfärd och utbildning. En skattebroms är helt fel väg och skapar större osäkerhet när det gäller ekonomiska resurser till välfärden, säger Anna Olskog, ordförande för Sveriges Lärare.
Facken i Välfärden är överens om att det är dags att indexera statsbidragen för att skapa förutsägbarhet. Problemet är inte kommunernas skattenivåer, utan att staten inte tar ett tillräckligt ansvar för välfärden.
– Bemanningen behöver öka och arbetsmiljön förbättras. Vi vill se satsningar som faktiskt gör skillnad för alla våra hårt arbetande medlemmar. Nedmonteringen av välfärden måste stoppas, säger Malin Ragnegård, ordförande fackförbundet Kommunal.
– Stabil och långsiktig finansiering är inte en kostnad, utan en förutsättning för säker vård. Det är så vi behåller erfarenhet, lockar nya kollegor och bygger en hållbar hälso‑ och sjukvård, säger Sineva Ribeiro, ordförande Vårdförbundet.
FAKTA
Facken i Välfärden, FiV, består av: Akademikerförbundet SSR, Facket Kommunal, Sveriges Lärare, Fackförbundet Vision och Vårdförbundet.
Tillsammans representerar vi 1.2 miljoner medarbetare i välfärdens professioner; exempelvis barnmorskor, barnskötare, bibliotekarier, biomedicinska analytiker, förskollärare, lokalvårdare, lärare, personalvetare, personliga assistenter, räddningspersonal, röntgensjuksköterskor, samhällsvetare, socionomer, sjuksköterskor, studie- och yrkesvägledare, undersköterskor och vårdbiträden.
Kontakter
Cecilia SandahlKommunikationschefAkademikerförbundet SSR
Tel:070 687 32 42cecilia.sandahl@akademssr.seOm oss
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 83 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Facken i Välfärden: En skattebroms kommer att slå mot välfärden4.3.2026 14:54:12 CET | Pressmeddelande
I dag kom den så kallade Skattebromsutredningen (Belägg för broms?) som föreslår en statlig straffskatt på upp till 25 procent för kommuner och regioner som höjer skatten för att finansiera välfärden. Facken i Välfärden, som företräder 1.2 miljoner medlemmar, anser att förslaget slår undan benen för en generell välfärd.
Tre av fyra arbetsförmedlare upplever ökad stress22.2.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsförmedlingens anställda saknar rimliga förutsättningar att göra sitt jobb. En ny undersökning från Akademikerförbundet SSR visar att tre av fyra arbetsförmedlare upplever negativ stress och att mer än åtta av tio har en arbetsbelastning som är för hög eller så hög att de knappt hinner med sina arbetsuppgifter. Akademikerförbundet SSR konstaterar att politiken har vänt Arbetsförmedlingen ryggen efter gigantiska omorganisationer och neddragningar.
Barnfängelse fort och fel19.2.2026 08:35:40 CET | Pressmeddelande
Regeringen och Sverigedemokraterna har precis haft pressträff och berättat att de går vidare med lagförslaget om fängelse för barn. Akademikerförbundet SSR har många medlemmar i Kriminalvården, Socialtjänsten och på Statens Institutionsstyrelse, de som är experter på att möta barn som hamnat i kriminalitet och är kritiska till förslaget.
Fotboja på barn är fel väg att gå12.2.2026 12:49:39 CET | Pressmeddelande
Regeringen har idag fattat beslut om att införa fotboja för barn. Akademikerförbundet SSR är fackförbundet för akademiker i socialtjänsten, SiS och Kriminalvården och anser att elektronisk fotboja på barn är en ineffektiv och felaktig väg att gå.
Hur får vi till en rättssäker LVU?10.2.2026 16:08:24 CET | Pressmeddelande
Idag överlämnade Utredningen om ett stärkt barnrättsperspektiv i LVU sina förslag på förändringar för ett bättre omhändertagande av barn till regeringen. Utredningen har tittat på de flesta delarna av LVU men frågan om vem som ska fatta besluten saknas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum