Ving AB

Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster

6.3.2026 16:04:41 CET | Ving AB | Pressmeddelande

Dela

Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.

Vings flygbolag Sunclass Airlines flyger hem strandade nordiska gäster
Vings flygbolag Sunclass Airlines flyger hem strandade nordiska gäster

Flyget genomförs med Sunclass Airlines största flygplan, en Airbus A330-neo, och är planerat att gå till Maldiverna nu på söndag, den 8 mars, och därefter till Phuket i Thailand för vidare transport till Köpenhamn natten till den 9 mars. Gäster som ska vidare inom Norden bokas in för vidare transport från Köpenhamn.

Med denna flyglösning kan Ving samla upp strandade gäster från ett flertal destinationer. Resenärer flygs därför in till Male på Maldiverna och Phuket iThailand även från destinationer som Sri Lanka, Malaysia och Bali.

- Det här är en lösning som vi har arbetat med i flera dagar och som nu ser ut att falla på plats. Att vi kan sätta in ett flyg från vårt eget flygbolag ger oss möjlighet att hjälpa många av våra gäster direkt hem i en period då det är otroligt svårt att hitta flygbiljetter. Parallellt arbetar vi intensivt för att så snart det bara går att hitta lösningar för våra gäster i Dubai och Doha,
säger Anna Hagberg, presskommunikatör Ving.

Berörda gäster kontaktas direkt av Ving under dagen för mer information om sin hemresa. 

Kontakter

Bilder

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande

Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.

Sverige fryser – reslusten exploderar16.2.2026 10:05:23 CET | Pressmeddelande

Sportlov + köldknäpp = reseboom. När vintern håller Sverige i ett iskallt grepp väljer 28 500 svenskar att resa på en charterresa med Ving till varmare breddgrader under februari. Många passar även på att solsäkra en vecka eller två framåt i tiden. Resebokningarna hos Ving har ökat med +55% procent den senaste månaden jämfört med månaden innan och under Alla hjärtansdags-helgen bokades hela 28 % fler vinter- och sommarresor mot i fjol.

Svenska Livräddningssällskapet och Ving lanserar Lollo & Bernie Simskola21.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Inför sommaren 2026 lanserar Ving tillsammans med Svenska Livräddningssällskapet en ny satsning på simskola för barn på några av Vings mest populära familjehotell. Målet är att ge barn mellan 3 och 7 år vattenvana och ökad simkunnighet – även på semestern. Simskolan leds av nordiska simlärare utbildade enligt Svenska Livräddningssällskapets riktlinjer och kombinerar vattenvana, simteknik och roliga teman med de omåttligt populära maskotarna Lollo och Bernie.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye