Publikfavoriten Grease The Musical får urpremiär på Rondo i Göteborg
10.3.2026 09:10:00 CET | Moment Group | Pressmeddelande
Kultmusikalen Grease sätts upp i ny tappning på Rondo i Göteborg med bland andra Anton Ewald, Göteborgsprofilen Anna Mannheimer och Arantxa Álvarez, hyllad tv- och radioprofil.

En ikonisk kärlekshistoria, odödliga hits och maxad energi. Hösten 2026 har Grease The Musical urpremiär på Rondo i Göteborg. Som Danny och Sandy ser vi Anton Ewald och Lovisa Bengtsson i en ny tolkning av den klassiska musikalen. Med sig på scen har de Anna Mannheimer, Boris René, Emil Henrohn och Arantxa Álvarez, tillsammans med en stor ensemble och liveorkester.
– Rondo har visat sig fungera fantastiskt bra för den här typen av storslagna musikaler, och just nu spelar vi Moulin Rouge! The Musical för rekordstor publik, säger Nanette Hayes, producent på 2Entertain och fortsätter:
– Därför känns det helt rätt att låta Grease The Musical bli uppföljare. Av alla musikaler är det faktiskt Grease som vi får allra flest önskemål om – så det är extra roligt att få ge publiken vad de vill ha.
Efter nästan 50 år som globalt fenomen och närmare fem decennier efter att filmen med John Travolta och Olivia Newton-John tog världen med storm, är det dags för Sverige att återuppleva berättelsen om Sandy, Danny och ungdomarna på Rydell High.
Anton Ewald, som just nu spelar Santiago i megasuccén Moulin Rouge! The Musical på Rondo som attraherat över 230.000 gäster i Stockholm och Göteborg, är enormt laddad inför hösten.
– Danny är en absolut drömroll och jag längtar efter att sätta i gång repetitionerna tillsammans med den fantastiska ensemblen. Att få ge nytt liv åt en av musikalhistoriens mest ikoniska karaktärer känns otroligt inspirerande, säger Anton Ewald och fortsätter:
– Det betyder också att jag blir kvar i Göteborg ett tag till. Publiken här har varit helt magisk och det känns därför extra kul att urpremiären blir just här.
Som Sandy ser vi musikalartisten och dansaren Lovisa Bengtsson som just nu är på världsturné med Zara Larsson. Vi har tidigare kunnat se Lovisa på musikalscenen i roller som Ninni i Moulin Rouge! The Musical och Anette i Saturday Night Fever. Lovisa har även medverkat i Eurovision Song Contest och på scen tillsammans med Danny Saucedo.
Musikalen produceras av 2Entertain i samproduktion med Vicky Nöjesproduktion. Regi och svensk dialog står Klas Wiljergård för, som ger klassikern en modern inramning med skarp humor, precision och ett samtida uttryck – utan att tumma på det som gjort Grease till en av musikalhistoriens största succéer.
– Grease kommer att bli en fest för alla! Handlingen stannar i 50-talet men med mer samtidsrelevans och betydligt mer attityd. Det är en exceptionell ensemble som kommer ösa 110 procent varje kväll, säger Klas Wiljergård, regissör för Grease The Musical.
Med koreografi av Jennie Widegren, musikalisk ledning av Nils-Petter Ankarblom och musiken på originalspråk bjuder föreställningen på ikoniska låtar som Summer Nights, Greased Lightnin’, Hopelessly Devoted to You och You’re the One That I Want – hits som etsat sig fast generation efter generation.
– Grease The Musical på Rondo kommer att bli en riktigt premiumupplevelse. Vi har satt ihop en riktigt stark cast och jag är mycket nöjd med det vassa kreativa team som ska realisera denna produktion, säger Nanette Hayes.
Grease The Musical spelas på Rondo i Göteborg hösten 2026 med premiär 25 september.
Biljetter släpps 17 mars via Showtic.se. Totalt släpps 44 föreställningar t.o.m den 29 november.
FAKTA OM MUSIKALEN
Medverkande:
Anton Ewald – Danny
Lovisa Bengtsson – Sandy
Nils Reinholtz – Kenickie
Pia Ternström – Rizzo
Vanja Engström – Marty
Arantxa Álvarez – Frenchy
Martin Jonsson – Sonny
Martin Wallin Andersson – Roger
Clive Rudd - Doody
Emilie Evbäck – Patty
Anna Mannheimer – Miss Lynch
Emil Henrohn – Eugene
Boris René – Teen Angel
Ensemble:
Emilia Berglind, Felicia Loveflo Lindström, Olivia Sears, Olivia Kungsman, Petter Mario Skoglund, Kenny Lantz, Daniel Koivunen, Vi Duc Vo
Produktionsteam och kreativt team:
Producent: Nanette Hayes
Exekutiv producent: Bosse Andersson
Medproducent: Vicky von der Lancken
Regi & Svensk översättning: Klas Wiljergård
Koreograf: Jennie Widegren
Musikaliskt ansvarig: Nils Petter Ankarblom
Scenografi & kostym: takis
Ljusdesign: Palle Palmé / Johan Bjellsäter
Ljuddesign: Oskar Johansson
Smink & mask: Erika Niklasson
LED content: Formförbundet
Kostymansvarig: Emma Gauffin
Kapellmästare: Alice Lidberg
Upphovsmän: Jim Jacobs och Warren Casey
Produceras av: 2Entertain och Vicky Nöjesproduktion
2Entertain part of Moment Group
Nyckelord
Bilder














Länkar
Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Musikalkväll på sommarturné: London förändrade allt för musikalduon26.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Queen-gitarristen Brian May respektive Andrew Lloyd Webber lyckades med sina chansningar, på två okända artister i London. Det förändrade livet för svenskarna. Emmi Christensson och Peter Johansson gör nu sommarturné med ”Musikalkväll”.
Två unika röster möts på scen - Olle Jönsson och Danne Stråhed13.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
När två av Sveriges mest folkkära röster möts på samma scen väntar en konsertkväll fylld av igenkänning, värme och musikalisk nerv. I april ger Olle Jönsson och Danne Stråhed två spelningar där deras låtskatter, livserfarenheter och personliga uttryck står i centrum.
Peter Jöback i stjärnmusikal på Oscarsteatern11.2.2026 18:19:11 CET | Pressmeddelande
Succémusikalen ”Chicago” har premiär på Oscarsteatern den 10 september. Peter Jöback är handplockad till den manliga huvudrollen. – Det ska bli en utmaning, säger skådespelaren. Som de ikoniska rivalerna Roxie Hart och Velma Kelly ser vi systrarna Ellen och Hanna Lindblad.
Vallarna fyller 30 år & Dag-Otto gör comeback i sommarens Saltstänk & Smuggelsprit.10.2.2026 11:58:44 CET | Pressmeddelande
För 30 år sedan startade Sveriges största buskis-teater och nu stundar jubileum med sommarens nya föreställning ”Saltstänk & smuggelsprit” på Vallarna med två av originalen på scen. Premiär 28 juni på Vallarnas friluftsteater.
Apelgren och Nielsen i svensk succémusikal27.1.2026 17:00:00 CET | Pressmeddelande
Kay och Carin Pollaks ”Så som i himmelen” är en milstolpe i svensk film- och teaterhistoria. Nya uppsättningen får premiär 17 september på Lorensbergsteatern i Göteborg. Peter Apelgren och Sanna Nielsen spelar två av de ledande rollerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum