86 miljoner till vård av det kyrkliga kulturarvet
18.3.2026 11:16:44 CET | Lunds stift, Svenska kyrkan | Pressmeddelande
Stiftsstyrelsen i Lund delar ut 86 miljoner kronor till 53 av de 106 församlingarna och pastoraten i Blekinge och Skåne. Pengarna ska användas till nästa års underhåll av kyrkobyggnader och kyrkliga inventarier.

Lunds stiftstyrelse har tagit emot 120 ansökningar med 146 olika åtgärder för det kyrkliga kulturarvet. Idag beslutades hur den kyrkoantikvariska ersättningen (KAE) och kyrkounderhållsbidraget (KUB) ska fördelas nästa år.
För 2027 är KAE 74,3 miljoner kronor och KUB 11,9 miljoner kronor i Lunds stift. Den största delen av pengarna går till renoveringar av kyrkobyggnader. Resterande medel går till konservering av kyrkliga föremål och orglar samt till reparationer av kyrkogårdsmurar.
– De lokala församlingarna har som fastighetsägare ansvar för att inget förstörs, försvinner eller att de kulturhistoriska värdena minskas. KAE täcker en del av finansieringen av vård och underhåll men den räcker inte till alla behov. Församlingarna bekostar själv en stor del av renoveringar och reparationer, säger stiftsantikvarie Heikki Ranta.
Projekt i Blekinge
Sillhövda kyrka i Fridlevstads församling ska saneras från mögel och renoveras invändigt. Församlingen får 1,7 miljoner till det arbetet och 2,1 miljoner för renovering av tornet på Tvings kyrka.
– En färsk kartläggning av framtida KAE-behov i Blekinge visar att det behöver göras utvändiga renoveringar eller reparationer på nästan varannan kyrka inom de kommande tio åren. Var tredje kyrka i Blekinge behöver renoveras invändigt under samma period, säger stiftsantikvarie Heikki Ranta.
Projekt i Skåne
Störst andel av årets pengar får Malmö pastorat. Pastoratet ansökte om 84 miljoner kronor och får 28,6 miljoner för åtgärder i Bunkeflo, Limhamns, S:t Johannes, och Tygelsjö kyrkor.
Övriga kyrkobyggnader i Skåne som får över en miljon kronor är
- Risekatslösa i Bjuvs församling
- Stiby kyrka i Gärsnäs församling
- Vitaby kyrka i Kiviks församling
- Helgeandskyrkan i Lunds pastorat
- Löderups kyrka i Löderups församling
- Osby kyrka i Osby pastorat
- Esarps kyrka i S:t Staffans församling
- S:t Nicolai kyrka i Trelleborgs församling
- Hardeberga kyrka i Södra Sandby församling
- Särslövs kyrka i Uppåkra församling
- Hököpinge och Mellan-Grevie kyrkor i Vellinge-Månstorps församling
- Gumlösa kyrka i Vinslövs församling
- Torekovs kyrka i Västra Bjäre pastorat
- Bromma kyrka i Ystad-Sövestads församling.
Hela fördelningen av KAE och KUB finns i den bifogade listan.
Fakta om KAE och KUB:
Den kyrkoantikvariska ersättningen (KAE) är en statlig ersättning som syftar till att vårt gemensamma kulturarv kan bevaras, användas och utvecklas. KAE beviljas av riksdagen och finansieras av alla skattebetalare i Sverige. Kyrkounderhållsbidraget (KUB) är inomkyrkliga medel som kompletterar KAE. För 2027 är KAE 74,3 miljoner kronor och KUB 11,9 miljoner kronor i Lunds stift.
Nyckelord
Kontakter
Camilla LindskogPressekreterare
Tel:046-15 55 23Tel:0734-33 89 83camilla.lindskog@svenskakyrkan.seHeikki RantaStiftsantikvarie
Tel:046-15 55 06Tel:0708-89 89 17heikki.ranta@svenskakyrkan.seBilder

Dokument
Länkar
Om oss
Lunds stift är ett av Svenska kyrkans tretton stift. Johan Tyrberg är biskop sedan 2014. I stiftet, som omfattar Skåne och Blekinge, finns 148 församlingar och mer än 500 kyrkor. Stiftskansliets uppgift är att stödja och stimulera församlingsverksamheten samt förvalta stiftets jord, skog och fonder. Högsta beslutande organ är stiftsfullmäktige. Stiftsstyrelsen och egendomsnämnden är de verkställande organen. Genom domkapitlet prövas om beslut är fattade enligt kyrkoordningen.
Lunds stifts vision:
Lunds stift vill utforska Guds närvaro i skapelsen genom Jesus Kristus. Gud är vårt ursprung, vårt mål och vårt nu.
Följ Lunds stift, Svenska kyrkan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lunds stift, Svenska kyrkan
Biskopen visiterar nordvästra Skåne28.1.2026 08:56:50 CET | Pressmeddelande
Under februari månad visiterar biskop Johan Tyrberg de 12 församlingarna i Bjäre-Kulla kontrakt som omfattar Bjärehalvön och Kullahalvön. Det erbjuds flera möjligheter till möten mellan församlingsbor och biskopen.
Höör, Vellinge och Åstorp får nya präster13.1.2026 07:07:00 CET | Pressmeddelande
Söndagen den 18 januari prästvigs Lydia Fransson och Kerstin Weman Thornell i Lunds domkyrka. Gustaf Björkman, tidigare prästvigd för Svenska Missionskyrkan, tas emot som präst i Svenska kyrkan efter att ha tjänstgjort som pastor i Equmeniakyrkan.
Lunds stifts präster och diakoner samlas i Lund1.10.2025 07:07:00 CEST | Pressmeddelande
Vart fjärde år samlas alla stiftets präster och diakoner för att välja sina representanter till domkapitlet. I år blir det också fördjupning i att vara kyrka i ett mångkulturellt samhälle.
Sex nya diakoner till Lunds stift3.9.2025 07:07:00 CEST | Pressmeddelande
På söndag, den 7 september klockan 11.00, är det högmässa med diakonvigning i Lunds domkyrka. Därmed får två församlingar i Blekinge och fyra skånska församlingar varsin ny diakon.
Lunds stifts kyrkospel om Nathan Söderblom1.8.2025 07:07:00 CEST | Pressmeddelande
100 år efter Nathan Söderbloms stora fredsmöte i Stockholm framförs kyrkospelet "Det befriande tvånget – Ett spel om Nathan Söderblom och freden" i Lunds domkyrka. För första gången ger sig också kyrkospelet ut på turné utanför stiftet – till Göteborg, Sigtuna och Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum