Djurens Rätt

Grovt djurplågeri på Öland: En person får fängelsestraff

11.3.2026 15:11:16 CET | Djurens Rätt | Pressmeddelande

Dela

Kalmar tingsrätt dömer en person till nio månaders fängelse för grovt djurplågeri för att ha misshandlat flera kor på en mjölkfabrik på Öland. Djurens Rätt välkomnar den fällande domen men kritiserar att djurfabrikens ägare frias.

En ladugård med flera kor i en mjölkfabrik.
I slutet av förra året avslöjade Djurrättsalliansen hur två män slog och sparkade kor i en mjölkfabrik på Öland. Båda männen åtalades misstänkta för grovt djurplågeri. Nu har domen från Kalmars tingsrätt kommit. Foto: Djurrättsalliansen

– Det som har skett på Öland är helt oacceptabelt. Brott mot djur måste tas på allvar och det är positivt att lagen om grovt djurplågeri nu används i praktiken. Men vid systemfel räcker det inte att peka ut en enskild syndabock. Hela kedjan av ansvar måste ställas till svars, och det är mycket oroväckande att mjölkfabriken fortfarande är i bruk. Det behövs beslut om att omhänderta djuren och ett djurförbud, säger Tina Hogevik, riksordförande för Djurens Rätt.

I slutet av förra året avslöjade organisationen Djurrättsalliansen hur två män slog och sparkade kor i en mjölkfabrik på Öland. Händelserna dokumenterades på film och ledde till åtal för grovt djurplågeri. I den dom som nu meddelats av Kalmar tingsrätt döms en av männen till nio månaders fängelse, medan den ansvariga lantbrukaren frias.

– När djurfabrikernas vinstintressen tillåts gå före djurens välfärd kommer missförhållanden att fortgå. Sverige behöver en djurskyddsminister som tar ansvar och sätter djurens bästa först, säger Tina Hogevik. 

Brottsrubriceringen grovt djurplågeri infördes i svensk lag i juli 2022 efter arbete från bland annat Djurens Rätt.

Nyckelord

Kontakter

Djurens Rätt arbetar globalt för att göra skillnad för de djur som är flest och har det sämst. Det har vi gjort sedan 1882. Med målinriktade kampanjer, företagssamarbeten och politiskt påverkansarbete är vi en av världens ledande djurrätts- och djurskyddsorganisationer, med 50 000 medlemmar i Sverige.

Följ Djurens Rätt

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Djurens Rätt

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye