E.ON investerar 189 miljoner i Bispgården – stärker elförsörjningen i Hammarstrandsklustret
23.3.2026 08:00:00 CET | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
E.ON fortsätter sin utbyggnad av elnätet i Jämtland och Västernorrland. Nästa delprojekt i det så kallade Hammarstrandsklustret är nu i gång i Bispgården. Investeringen uppgår till 189 miljoner kronor och ska öka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa ett mer robust elnät i området.

Projektet omfattar en helt ny station i Bispgården med två transformatorer och ett nytt ställverk. Stationen kopplas in på den nya 40 kV-ledning som byggs mellan Hammarstrand och Graninge. Totalt handlar det om 43 kilometer ny och ombyggd ledning.
Den nya stationen blir en viktig del i att säkra elförsörjningen i området, något som i praktiken innebär färre och kortare strömavbrott för hushåll, bättre möjligheter för befintliga företag att växa och för nya verksamheter att etablera sig, samt ökad kapacitet att ansluta lokal förnybar elproduktion.
– Med investeringen i Bispgården tar vi ytterligare ett steg i vår långsiktiga satsning på att stärka elnätet i Hammarstrandsområdet. Det handlar ytterst om att skapa förutsättningar för lokal utveckling, från trygg elförsörjning i vardagen till möjligheten att bygga nya bostäder eller starta och expandera företag, säger Lena Berglund, regionchef nord på E.ON.
Den nya anläggningen byggs helt utan SF6, en isoleringsgas med mycket hög klimatpåverkan. I stället används alternativa lösningar med lägre klimatavtryck. Projektet omfattar även klimatförbättrad betong och materialval som minskar utsläppen i elnätsverksamheten.
Satsningen i Bispgården är en del av den nya 40 kV-strukturen mellan Hammarstrand, Bispgården och Graninge. Ledningen mot Kälarne byggs om till 40 kV och kommer att matas från den nya stationen i Hammarstrand.
Den nya stationen planeras att tas i drift under 2027, medan delar av ledningsprojektet färdigställs under 2028.
Bispgårdenprojektet ingår i totalt elva delprojekt i Hammarstrandsklustret – en satsning på över en miljard kronor som omfattar nya stationer, kablar och ledningar i bland annat Hammarstrand, Kälarne, Graninge och Sillre. När hela klustret står klart skapas ett starkare elsystem som gör det lättare för kommunerna att planera för tillväxt och för näringslivet att investera lokalt.
Hammarstrandsklustret är i sin tur en del av E.ONs investeringsprogram i det svenska elnätet, där bolaget planerar att investera 27 miljarder kronor mellan 2024 och 2027.
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON inviger nyckelinvestering i Hyllie – fördubblad kapacitet stärker Malmös tillväxt20.3.2026 08:26:45 CET | Pressmeddelande
E.ON har invigt den uppgraderade transformatorstationen i Hyllie i Malmö – en investering på drygt 200 miljoner kronor som fördubblar överföringskapaciteten av el i stadsdelen. Satsningen är en viktig milstolpe för att möjliggöra fortsatt elektrifiering, nya etableringar och hållbar stadsutveckling i sydvästra Malmö.
E.ON investerar 278 miljoner i ny inomhusstation i Sylten – stärker elförsörjningen och utvecklingen av Norrköping19.3.2026 12:41:51 CET | Pressmeddelande
E.ON investerar 278 miljoner kronor i en ny transformatorstation i Sylten i Norrköping. Den nya anläggningen byggs i nära samarbete med kommunen och utformas för att både säkra framtidens elförsörjning och passa in i områdets industriella kulturmiljö.
E.ON investerar 30 miljoner i Värnamos elnät – stärker tillväxt och beredskap19.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 30 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Värnamos kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap.
E.ON investerar 15 miljoner i Härnösands elnät – stärker tillväxt och beredskap19.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 15 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Härnösands kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående fyra åren har E.ON investerat 78 miljoner kronor i Härnösands elnät.
E.ON investerar 22 miljoner i Osbys elnät – stärker tillväxt och beredskap19.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 22 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Osby kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum