E.ON Sverige AB

E.ON investerar drygt 17 miljoner i Höörs elnät – stärker tillväxt och beredskap

18.3.2026 08:00:00 CET | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

Dela

E.ON satsar i år drygt 17 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Höörs kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. 

E.ON investerar drygt 17 miljoner kronor i Höörs elnät för att stärka kapaciteten och leveranssäkerheten. Satsningen ska möta en växande efterfrågan på el och skapa bättre förutsättningar för nya etableringar, elektrifiering och lokal utveckling i kommunen.
E.ON investerar drygt 17 miljoner kronor i Höörs elnät för att stärka kapaciteten och leveranssäkerheten. Satsningen ska möta en växande efterfrågan på el och skapa bättre förutsättningar för nya etableringar, elektrifiering och lokal utveckling i kommunen. Foto: Christian Andersson, Apelöga

–Efterfrågan på el ökar snabbt, från både hushåll och företag. På vissa håll har utvecklingen gått snabbare än elnätets kapacitet. Därför har E.ON växlat upp investeringstakten. Målet är kortare anslutningstider, ännu högre leveranssäkerhet och ett elnät som möter kundernas behov, nu såväl som i framtiden, säger Peter Hjalmar, regionchef på E.ON.

Under perioden 2024–2027 investerar E.ON 27 miljarder kronor i elnäten. Satsningen ska möjliggöra elektrifiering av transporter, industri och samhälle, samtidigt som elsystemets motståndskraft stärks mot extremväder, störningar och rustas för ett mer osäkert omvärldsläge. 

– Elnätet är grunden för ett välfungerande samhälle, för lokal utveckling, nya jobb och klimatomställning. Men det är också en del av Sveriges beredskap. Ett starkare nät gör att vi kan återställa elförsörjningen snabbare och säkrare när något oförutsett inträffar, säger Peter Hjalmar. 

Med rätt kapacitet i elnätet kan företag etableras, industrier elektrifieras och bostäder byggas även i mindre kommuner. Tillsammans med Boston Consulting Group (BCG) har E.ON analyserat hur energiomställningen kan genomföras mer kostnadseffektivt. Slutsatsen är att Sverige kan spara hundratals miljarder kronor genom smartare planering och bättre samordning i energisystemet. 

– När elnätet hänger med i utvecklingen frigörs tillväxt. Men ett modernt elsystem ska inte bara vara tekniskt innovativt, det måste också vara kostnadseffektivt och rättvist – alla kunder ska kunna delta i energiomställningen på lika villkor. Våra investeringar ska därför ge största möjliga nytta för våra kunder, i form av trygga elleveranser och rimliga kostnader, samtidigt som de stärker konkurrenskraft och samhällsutveckling, säger Peter Hjalmar.  

Läs rapporten En smartare energi­omställning för Sverige

Kapacitetskompassen visar pågående anslutningsförfrågningar och investeringsprojekt i din kommun.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

"Vi har växlat upp investeringstakten. Målet är kortare anslutningstider, ännu högre leveranssäkerhet och ett elnät som möter kundernas behov, nu såväl som i framtiden," säger Peter Hjalmar, regionchef på E.ON.
"Vi har växlat upp investeringstakten. Målet är kortare anslutningstider, ännu högre leveranssäkerhet och ett elnät som möter kundernas behov, nu såväl som i framtiden," säger Peter Hjalmar, regionchef på E.ON.
Foto: Christian Andersson, Apelöga
Ladda ned bild

Om oss

I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

E.ON investerar 15 miljoner i Karlskronas elnät – stärker tillväxt och beredskap17.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande

E.ON satsar i år 15 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Karlskrona kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De två föregående åren har E.ON investerat 141 miljoner kronor i stadens elnät.

E.ON investerar 13 miljoner i Simrishamns elnät – stärker tillväxt och beredskap17.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande

E.ON satsar i år 13 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Simrishamns kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående två åren har E.ON investerat 114 miljoner i Simrishamns elnät.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye