Ny ordförande för Friskis&Svettis Riks
14.3.2026 17:19:33 CET | Friskis&Svettis | Pressmeddelande
Lördag 14 mars samlades hela Friskis&Svettis för årsstämma i Karlstad där Andreas Strömberg valdes enhälligt till ordförande. Med en ny gemensam strategi satsar rörelsen nu för att ännu fler ska hitta sin grej inom träning.

– Jag är väldigt glad över förtroendet. Det är ett stort och inspirerande uppdrag, och jag ser fram emot att fortsätta utveckla vårt arbete tillsammans inom Friskis, för att stärka medlemsnyttan och ge ännu fler människor möjlighet till träning, säger Andreas Strömberg.
Andreas Strömberg har gedigen erfarenhet från Friskis efter sju år som ordförande i F&S Stockholms styrelse. Till vardags jobbar han som näringspolitisk chef inom Svensk Dagligvaruhandel.
Riktigt bra träning för de många
Vid årsstämman tackades tidigare ordförande Peter Lilja för sina 6 år på posten.
– Jag har fått vara med på en otrolig resa där Friskis tagit sig igenom en pandemi och hela tiden jobbat för att ge fler tillgång till träning och ett meningsfullt sammanhang. Det är slående hur vår verksamhet är lika relevant idag som när Friskis startade för snart 50 år sedan. Riktigt bra träning för de många, är en idé som inte går ur tiden, säger Peter Lilja.
Över en halv miljon medlemmar
Med över en halv miljon medlemmar, omkring 14 000 funktionärer och 1200 anställda samlar Friskis nästan fem procent av Sveriges befolkning och bidrar aktivt till folkhälsa varje dag genom fler och roligare träningsupplevelser.
Nyckelord
Kontakter
Andreas StrömbergOrdförandeFriskis&Svettis Riks
Tel:070-3342545Följ Friskis&Svettis
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Friskis&Svettis
Hela Friskis samlas i Karlstad10.3.2026 07:59:00 CET | Pressmeddelande
Friskis fortsätter att växa och bjuda in fler till träning och ett meningsfullt sammanhang. Inte minst ungdomar. I helgen träffas representanter från hela Friskis i Karlstad för att fatta beslut om frågor som berör hela samhället.
Friskis växer - flera nya gym på gång3.2.2026 07:59:00 CET | Pressmeddelande
Friskis fortsätter att växa och öppnar på flera nya platser under 2026. Med välplanerade gym, gruppträning och utrustning i toppklass får fler chans att hitta sin grej inom träning.
Friskis spaning - 5 träningstrender5.12.2025 12:48:03 CET | Pressmeddelande
Friskis årliga trendspaning fångar morgondagens träning och hälsa. Vad säger folkhälsans utveckling om framtidens behov? Och vilka trender formar våra vanor? Häng med och få koll på allt från soft wellness till styrketräningens boom - inte minst bland unga.
Friskis lanserar Mini-Röris 8 och Rörispepp22.10.2025 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
I drygt 20 år har Friskis inspirerat pedagoger till lekfulla rörelsepauser i klassrummen och på förskolan. Med en allt mer stillasittande livsstil som sprider sig ner i åldrarna och ökade hälsoklyftor, finns fortfarande mycket kvar att göra.
Tillsammans för ett aktivt liv23.9.2025 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Capio och Friskis inleder ett samarbete med fokus på rörelse, träning och hälsa för barn och familjer. Startskottet är en förmiddag fylld med lek och aktiviteter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum