Larz-Kristerz, Streaplers och storband – sommarens dans på Skansen
16.3.2026 08:50:00 CET | Stiftelsen Skansen | Pressmeddelande
I sommar fylls dansbanan på Skansen av musik och dans. Några av Sveriges främsta dansband gästar under fredagskvällar mellan 5 juni och 28 augusti, med extra dans under midsommarhelgen. I juli blir det också storbandsdans till Leif Kronlunds orkester.

Sommarens danskvällar samlar några av landets mest uppskattade dansband, från Larz-Kristerz och Casanovas till Streaplers och Blender. I juli fortsätter också traditionen med storbandsdans till Leif Kronlunds orkester, som länge varit en självklar del av danslivet på Skansen.
Dansen har en lång tradition på Skansen. Generationer av gäster har tagit sina första danssteg på dansbanan, återvänt år efter år och låtit musiken sätta takten under ljusa sommarkvällar. Här finns plats för både nybörjare och erfarna dansare, och dansgolvet fylls av bugg, foxtrot och andra favoriter.
På Skansens dansbana lever den klassiska folkparkskänslan vidare. Kulörta lampor lyser upp dansbanan, livemusiken flödar och gäster samlas för att dansa och umgås. Vid dansbanan finns servering av mat och dryck, och tillsammans med musiken och dansen skapas en levande sommartradition.
Med Skansens årskort kan man uppleva sommarens alla danskvällar. Årskortet kostar från 405 kronor och ger entré till Skansen under ett helt år.
Datum och program 2026
5 juni – Matz Bladhs
12 juni – Micke Ahlgrens
19 juni (midsommarafton) – Sandins
20 juni (midsommardagen) – Sandins
26 juni – Rignells
3 juli – Lars-Kristerz
6 juli – storbandsdans med Leif Kronlunds orkester
10 juli – PHs
13 juli - storbandsdans med Leif Kronlunds orkester
17 juli – Blender
20 juli - storbandsdans med Leif Kronlunds orkester
24 juli – Streaplers
27 juli - storbandsdans med Leif Kronlunds orkester
31 juli – Sounders
7 augusti – Casanovas
14 augusti – Titanix
21 augusti – Highlights
28 augusti – Holidays
Tid: 18.00–22.00
Storbandsdans 18.00–21.00
Dansen ingår i Skansens ordinarie entré och årskort.
Nyckelord
Kontakter
Emelie StrömforsPressansvarig
Tel:0733031621emelie.stromfors@skansen.seBilder





Om Skansen
Stiftelsen Skansen är ett friluftsmuseum, en djurpark och en levande mötesplats för firanden, evenemang och gemenskap – allt i en världsunik miljö mitt i hjärtat av Stockholm. Här möts kultur, natur och djur i miljöer som är skapade för att utforskas, om och om igen.
Skansen grundades 1891 och är en stiftelse med en rik historia och ett tydligt uppdrag: att bevara och levandegöra Sveriges natur och kultur. Verksamheten vilar på en folkbildande grund där historia, samtid och framtid ryms på en och samma plats. På Skansen får människor i alla åldrar möjlighet att uppleva Sveriges djur, natur och kulturarv på ett lustfyllt och lärorikt sätt.
Skansen är öppet för alla, varje dag hela året, och välkomnar årligen omkring 1,4 miljoner gäster från Sverige och världen.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
De gästar sommarens Allsång på Skansen8.6.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 23 juni är det dags för premiären av årets Allsång på Skansen. För fjärde året i rad leds kvällarna av Pernilla Wahlgren. Idag avslöjades vilka artister som gör henne sällskap på scenen i år. Samtidigt släpps biljetter för alla som önskar förboka sin plats.
Sommarlov på Skansen – en prisvärd heldag för hela familjen1.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Djur, karuseller, musik, lek och lärande, i sommar gör Skansen det enkelt för familjer att fylla en hel dag tillsammans. Med fri entré för barn upp till 15 år, möjlighet att ta med egen mat och ett brett utbud av aktiviteter är Skansen en prisvärd och tillgänglig utflykt i sommar. Skansen har dessutom i flera medier och undersökningar lyfts fram som Sveriges billigaste nöjespark.
Nu öppnar Calle P, Surfers och Hasselssons på Skansen26.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 6 juni öppnar sommarens nya matupplevelser på Skansen. Efter en omfattande renovering är den första delen av restaurang Solliden redo för gäster. På terrassen öppnar Calle P Deli & Bar med utsikt över Stockholm, medan Surfers lanserar sin första ris- och nudeltruck intill Hasselssons foodtruck med favoriter från havet.
Lill Lindfors, Linnea Henriksson och Nils Landgren klara för sommarens Jazz på Skansen25.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag presenteras årets gästartister för Jazz på Skansen 2026. När Tilde Schweitzer gör sin första säsong som värd gästar bland andra Lill Lindfors, Nils Landgren, Linnea Henriksson, Jan Lundgren och Emmalisa Hallander. Säsongen avslutas med en hyllningskonsert till Miles Davis, som i år skulle ha fyllt 100 år.
Supertraditional Festival till Skansen med The Tallest Man on Earth, Sara Parkman och Valkyrien Allstars20.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 12 september intar Supertraditional Festival Skansen. Festivalen samlar några av de mest nyskapande artisterna inom samtida folkmusik och genreöverskridande musikaliska traditioner.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum