Region Norrbotten

Norrbotten möter 14 000 mässbesökare i nederländska Utrecht

18.3.2026 08:00:00 CET | Region Norrbotten | Pressmeddelande

Dela

Nu är det åter igen dags för Emigration Expo – Europas största mässa för personer som söker efter ett nytt land att bosätta sig i. Målet för Norrbotten står klart: Fler européer ska välja att bygga en framtid här i norr.

Flera av de tidigare besökarna på mässan bor nu i Norrbotten.
Flera av de tidigare besökarna på mässan bor nu i Norrbotten. Nino Pels Inga restriktioner

På Emigration Expo möter mässbesökarna landsmän som redan tagit steget och bosatt sig i Norrbotten. De får också kontakt med personer som kan hjälpa till att göra drömmen om en ny vardag i norr till verklighet. 

– Jag har själv flyttat från Tyskland till Sverige och vet hur viktigt ett varmt mottagande är. Norra Sverige erbjuder spännande karriärmöjligheter, hög livskvalitet och närhet till naturen – något många drömmer om när de vill bygga ett nytt liv här, säger Caroline Pfriender, strateg för befolkningsförsörjning på Region Norrbotten.  

Underlättar för att ta steget

Varje år genomförs många samtal med intresserade besökare, varav 200–300 har långt gångna och seriösa planer på att flytta till norra Sverige.  

– Vi ser att det arbete vi har gjort tillsammans med kommunerna bär frukt och det finns fortsatt ett stort intresse från besökarna på mässan, säger Janus Brandin, regional utvecklingsdirektör. 

På Norrbottens seminarier får mässbesökarna information om allt från bristyrken, livsstil och möjligheten att odla. Representanter för Region Norrbottens HR-avdelning är med för att informera om möjligheter och krav för att jobba inom vården. 

Flera nederländare som redan flyttat till länet följer med till mässan för att dela sina erfarenheter. En av dem är Marcella De Geus, som kom till Emigration Expo i fjol och numera bor i Överkalix kommun med sin familj. 

– Vi visste att vi ville flytta till Sverige, men vi hade ingen aning om vart. På mässan stod det direkt klart att det var Norrbotten. Och så blev det! I över sex månader nu har vi njutit av lugnet, utrymmet, naturen och allt som norra Sverige har att erbjuda, säger hon. 

Mer om Emigration Expo 

  • Mässan samlar omkring 14 000 besökare varje år. 

  • På mässan samarbetar Region Norrbotten, tio kommuner, Arbetsförmedlingen Eures och Luleå tekniska universitet. Tillsammans kallar aktörerna sig Arctic Sweden. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Flera av de tidigare besökarna på mässan bor nu i Norrbotten.
Flera av de tidigare besökarna på mässan bor nu i Norrbotten.
Nino Pels Inga restriktioner
Ladda ned bild

Om Region Norrbotten

Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.

Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur.  På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.

Följ Region Norrbotten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye