Forskningsingenjörers löner ökar mest inom Life Science
17.3.2026 05:30:00 CET | Naturvetarna | Pressmeddelande
Forskningsingenjörer är en av vinnarna i förra årets lönerevision, visar ny lönestatistik från Naturvetarna. I genomsnitt fick de se sina lönekuvert öka med 5%, vilket är något högre än life science-branschen på helheten, där lönerna ökade i snitt med 4,4 % under 2025, vilket är högre än hela den svenska arbetsmarknadens ökning på 3,6%.

- Naturvetenskaplig kompetens är fortsatt eftertraktat inom life science, och det visar sig i lönekuvertet. Våra medlemmar är med och bidrar med sin kompetens till marknadsledande forskning och innovation, säger Per Sjödin, förhandlingschef för Naturvetarna.
Även forskare och projektledare är några av vinnarna inom branschen. Forskare hade en löneutveckling om 4,9%, tätt följda av projektledare som i snitt fick 4,8% mer i lönekuvertet. Nyexade med kandidatexamen har sett sin ingångslön öka med 3000 kronor till en ny nivå på 36 200 kronor i månaden. Masterexaminerade har dock haft en något lägre utveckling på strax under 1000 kronor, vilket ger en ingångslön på 37 100 kronor.
Branschen har upplevt en stor global konjunkturosäkerhet under året vilket bland annat har bidragit till att stora läkemedelsbolag aviserat om personalneddragningar. Trots detta så finns flera framtidsyrken inom branschen menar Naturvetarna. I sin senaste arbetsmarknadsanalys lyftes data scientist, kliniska prövningsledare och kvalitets- och valideringsingenjör som yrken där efterfrågan beräknas öka.
- I vår kartläggning ser vi att naturvetenskaplig kompetens kommer fortsatt vara starkt efterfrågat inom en rad olika branscher, inte minst inom life science. Naturvetare med kunskaper inom data och regulatorisk kompetens, kommer att vara hett eftertraktade inom branschen, säger Per Sjödin
Arbetslösheten bland Naturvetarnas medlemmar var under 2025 fortsatt låg, runt 2 procent, jämfört med 8,8 procent för hela arbetsmarknaden.
FAKTA Naturvetarlöner
Medellön för de vanligaste yrkesgrupperna bland Naturvetarnas medlemmar inom life science
- Senior Scientist: 56 600 kr/månad
- Forskningsingenjör: 41 900 kr/månad
- Forskare: 51 400 kr/månad
- Laboratorieingenjör: 41 900 kr/månad
- Projektledare: 69 700kr/månad
Högst löneutveckling bland Naturvetarnas medlemmar
- Skogskonsulent: 7,2%
- Universitetsdoktorand: 5,8%
- Forskningsingenjör 5,0%
- Universitets/högskolelektor/lärare: 4,9%
- Djurskyddsinspektör/handläggare: 4,8%
Högst ingångslöner bland Naturvetarnas medlemmar
- Sjukhusfysiker: 41 700 kr/månad
- Veterinär: 41 400 kr/månad
- Miljö- och hälsoskyddsinspektör: 38 000 kr/månad
- Miljöinspektör: 37 000 kr/månad
- Forskningsingenjör: 36 600 kr/månad
Om Naturvetarnas löneenkät
- Enkätundersökningen pågick mellan 18 november och 28 december 2025
- 12 000 av Naturvetarnas medlemmar besvarade enkäten
Nyckelord
Kontakter
Patricio Ruiz VergaraPresskommunikatör
Tel:0733662431patricio.ruiz.vergara@naturvetarna.sePetra MalmChef Marknad & Samhällspolitisk påverkan
Tel:073-366 24 10petra.malm@naturvetarna.sePer SjödinChef Förhandling
Tel:073-366 24 09per.sjodin@naturvetarna.seOm oss
Naturvetarna är fackförbundet för akademiker inom naturvetenskap. Vi coachar, företräder och stöttar naturvetare på hela arbetsmarknaden, från studietiden och genom hela arbetslivet.
Vi har 34 700 medlemmar inom life science, jord, skog och miljö, de fysiska vetenskaperna, matematik och data. Som expert på naturvetares kompetens och arbetsmarknad erbjuder vi specialiserad service och rådgivning kring karriär, lön och arbetsvillkor. Tillsammans med andra fackliga organisationer förhandlar vi kollektivavtal som reglerar villkoren på svensk arbetsmarknad.
Naturvetarna är ett partipolitiskt obundet fackförbund inom Saco, Sveriges akademikers centralorganisation, vars förbund organiserar medlemmar efter utbildningsområde.
Följ Naturvetarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturvetarna
Naturvetarna återkallar strejkvarsel24.9.2026 21:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag har Sveriges Ingenjörer och Unionen kommit överens med spelföretaget King (Midasplayer AB) om kollektivavtal. Med anledning av detta återkallar därför Naturvetarna sitt strejkvarsel.
Naturvetarna varslar om sympatistrejk på spelföretaget King/Midasplayer17.9.2026 10:43:38 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet Naturvetarna har beslutat att varsla om stridsåtgärder mot spelbolaget King (Midasplayer AB) i sympati med Sveriges Ingenjörer. Varslet innebär total arbetsnedläggelse om inte parterna når överens om kollektivavtal.
Ny ordförande för fackförbundet Naturvetarna31.8.2026 09:15:00 CEST | Pressmeddelande
Anna Ebbesson har idag valts till tillförordnad förbundsordförande för fackförbundet Naturvetarna. Hon ersätter Patriq Fagerstedt som går till nya uppdrag. Anna Ebbesson har en bakgrund som kemiingenjör med ett starkt engagemang för det hållbara arbetslivet, och har de senaste 20 åren jobbat med miljö- och hälsoskyddsfrågor. Hon tillträder den 16 september.
Ny samhällspolitisk chef på Naturvetarna21.8.2026 09:42:31 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet Naturvetarna rekryterar Joakim Pettersson till ny samhällspolitisk chef. Han kommer närmast från en roll som chef Samhälle & utredning på Ledarna och har gedigen erfarenhet av opinions- och påverkansarbete.
2900 kronor mindre i kvinnors lönekuvert, visar ny statistik31.3.2026 05:30:00 CEST | Pressmeddelande
Naturvetare har under 2025 haft en högre löneutveckling än genomsnittet. Men för kvinnor är lönen fortsatt ojämlik. 9 år efter examen tjänar kvinnor inom hälso- och sjukvården i genomsnitt 90% av sin manliga kollegors löner, upp till 2900 kronor mindre i månaden. Detta trots samma arbetsuppgifter, befattningsnivå och erfarenhet, visar fackförbundet Naturvetarnas senaste lönestatistik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum