Susanne Jidesten blir ny generalsekreterare i Svenska Kennelklubben
8.1.2026 13:00:00 CET | Svenska Kennelklubben | Pressmeddelande
Svenska Kennelklubbens (SKKs) Centralstyrelse har utsett Susanne Jidesten till ny generalsekreterare. Hon blir den första kvinnan att leda SKKs dagliga verksamhet.

Susanne Jidesten tillträder som generalsekreterare under våren och exakt datum kommer att kommuniceras senare. Rollen byter samtidigt namn till generalsekreterare från vd, enligt ett beslut av Kennelfullmäktige i september 2025. Susanne Jidesten kommer närmast från en tjänst som vd för Stiftelsen Sällskapet Vänner till Pauvres Honteux.
Bland många kvalificerade sökande till tjänsten stack särskilt den gedigna erfarenheten av att leda arbetet i ideella och idéburna organisationer ut, säger SKKs ordförande Thommy Sundell. Susanne Jidesten har en bakgrund som generalsekreterare för Friskis&Svettis Riks och är för närvarande bland annat ordförande i Svenska Basketbollförbundet och ledamot i Riksidrottsförbundets styrelse.
- Susanne Jidestens väl vitsordade bakgrund som vd och tidigare som generalsekreterare tillsammans med hennes erfarenhet av att leda komplicerade organisationer var avgörande. Det intrycket förstärktes även av hennes förmåga och engagemang i att leda och medverka i förtroendeuppdrag nationellt och internationellt, säger Thommy Sundell.
SKK är en av Sveriges största intresseorganisationer. Med runt 300 000 medlemskap i cirka 1 100 klubbar samlar organisationen såväl vanliga hundägare som utövare av hundsporter. Ungefär två tredjedelar av Sveriges hundar kommer från någon av SKKs 14 000 uppfödare. SKK har även ett omfattande nordiskt och internationellt samarbete.
- Jag är mycket glad och stolt över förtroendet att få ta mig an uppdraget som generalsekreterare för Svenska Kennelklubben. SKK är en stark och samhällsviktig organisation med ett stort engagemang för hundar och hundägarskap i Sverige. Som hundägare har jag under många år följt och uppskattat SKKs arbete, och det känns både hedrande och meningsfullt att nu få bidra med min erfarenhet. Jag ser fram emot att tillsammans med Centralstyrelsen, medarbetare och medlemmar fortsätta utveckla verksamheten och stärka SKKs roll för framtidens hundliv, säger Susanne Jidesten.
Hon efterträder Ulf Uddman, som gick i pension från vd-rollen på SKK 2021 men tillfälligt avbröt sin pensionering för att leda organisationen under rekryteringsprocessen.
Nyckelord
Kontakter
Janina PfalzerPressansvarig
Tel:076-306 57 53janina.pfalzer@skk.seFölj Svenska Kennelklubben
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Kennelklubben
Fler barnlösa väljer hund före barn4.4.2026 14:32:00 CEST | Pressmeddelande
Samtidigt som födelsetalen sjunker i Sverige finns det en siffra som ökar både bland barnlösa par och personer som lever ensamma. Fler skaffar i stället hund.
Intresset för att tävla i hundsporter fortsatte öka 20256.3.2026 08:10:00 CET | Pressmeddelande
Det totala antalet tävlingsstarter i allmänna hundsporter fortsatte att öka förra året, visar data från Svenska Kennelklubben. Störst tillväxt sågs i sporten nosework där vissa tävlingar var så populära att de hade upp till 300 procents överanmälan.
SKK: Huvudsakligen bra veterinärvårdsförslag från Konkurrensverket27.2.2026 13:15:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Kennelklubben välkomnar Konkurrensverkets förslag att förbättra pristransparensen och konkurrensen på veterinärvårdsmarknaden men menar att en benchmark är nödvändig för att kunna göra jämförelser. En glädjande överraskning är dock att Konkurrensverket även tar steget att föreslå ett utökat konsumentskydd.
Svenska Kennelklubben planerar för utvidgning av andningstestet RFG24.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Kennelklubben har inlett processen för att addera ytterligare hundraser till andningstestet Respiratory Function Grading, RFG, som licensieras från universitetet i Cambridge sedan 2022.
SKK: Statens ansvar måste fortsatt omfatta även sällskapsdjuren6.2.2026 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Kennelklubben motsätter sig kraftigt förslaget att staten ska undandra sig ansvaret för sällskapsdjurens tillgång till veterinärvård, skriver SKK i ett remissvar på promemorian Åtgärder för att säkerställa veterinär beredskap under jourtid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum