Petter Skill blir ny ekonomidirektör i Linköpings kommun
20.3.2026 10:15:14 CET | Linköpings kommun | Pressmeddelande
Nu är det klart att Petter Skill blir ny ekonomidirektör i Linköpings kommun. Han tillträder tjänsten den 1 augusti.

Kommundirektör Paul Håkansson är nöjd med rekryteringen.
– Med Petter Skill får Linköping en engagerad och erfaren ekonomidirektör. Petter har förmågan att se både ekonomi och verksamhet i ett sammanhang på kommunnivå. Med de utmaningar vi har som en växande framtidsstad kommer han att kunna göra skillnad i Linköping.
Petter Skill har arbetat i Norrköpings kommun sedan över 20 år tillbaka, de senaste nio åren som ekonomidirektör. I sin kommande roll i Linköping vill han bidra till att fortsätta stärka kommunen. Han tycker det är viktigt att hålla blicken långt framåt för att nå en bra utveckling.
– Linköping är Sveriges femte största kommun där det just nu är mycket spännande på gång. Linköping är också min hemkommun, där jag har min familj. Därför blev jag dubbelt intresserad av den nya tjänsten - jag får fortsätta att arbeta med samhällsfrågor som är ett stort intresse för mig, samtidigt som Linköping ligger mig varmt om hjärtat.
Petter Skill är uppvuxen i Gusum. Efter ett års studier i Frankrike flyttade han till Linköping för att studera ekonomi och har varit bosatt i staden sedan dess.
– Så Östergötland har alltid varit min hemmabas. Jag trivs mycket bra i Linköping.
Kontakt
Paul Håkansson, kommundirektör
Tel: 013-20 70 99
Petter Skill, tillträdande ekonomidirektör
Tel: 072 235 46 67
Bilder

Linköping är Sveriges femte största kommun och en av de mest expansiva, med cirka 170 000 invånare. Under devisen "Linköping - där idéer blir verklighet" fortsätter staden att växa och attrahera nya invånare och verksamheter. Linköpings universitet är ett av landets högst rankade och universitetssjukhuset utför specialistsjukvård på både regional och nationell nivå. I Linköping finns många småföretag, flera stora ledande teknikföretag med utvecklingskraft samt skarpa start-ups som tillför spets och nytänkande.
Följ Linköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköpings kommun
Linköpings kommun häver avtalet med Lilja Assistans25.3.2026 09:01:00 CET | Pressmeddelande
Lilja Assistans har haft avtal med Linköpings kommun om att utföra personlig assistans sedan februari 2025. Mot bakgrund av bolagets situation väljer kommunen att avsluta avtalet med omedelbar verkan från och med den 25 mars.
Sommarskola för yngre elever blir verklighet i Linköping23.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu införs sommarskola för elever i årskurs ett till sex. Beslutet innebär att fler ska få möjlighet till extra stöd för att nå kunskapsmålen.
Multiarenan ska heta Tekniska verken arena19.3.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Idag togs första spadtaget för Linköpings nya multiarena. Samtidigt presenterade Tekniska verken att de blir huvudsponsor för arenan. Ett partnerskap som innebär en årlig sponsring av Linköpings idrottsliv samt att bolaget får namnge anläggningen, som framöver kommer att heta Tekniska verken arena.
Årskurserna hålls ihop när Linghemsskolans elever evakueras inför höstterminen18.3.2026 14:00:40 CET | Pressmeddelande
För att säkerställa en stabil och trygg studiemiljö har Linköpings kommun beslutat om evakuering av Linghemsskolans elever inför höstterminen. Årskurserna kommer att hållas ihop. Blivande årskurs 8 evakueras till Tornhagsskolan och blivande årskurs 9 evakueras till Ånestadsskolan.
Linköpings kommundirektör slutar17.3.2026 10:15:00 CET | Pressmeddelande
Efter nära tio år lämnar Linköpings kommundirektör Paul Håkansson sin tjänst. Rekryteringen av en ersättare inleds omgående. Paul Håkansson kommer att vara kvar i sitt uppdrag tills en ny kommundirektör är på plats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum