Moelven genom sitt mest krävande år – bättre rustat för 2026
20.3.2026 13:30:39 CET | Moelven | Pressmeddelande
2025 blev ett mycket utmanande år för Moelven. Svag efterfrågan, höga kostnader och finansiella effekter påverkade resultatet betydligt. – 2025 har kanske varit det mest utmanande året i vår moderna historia. Men vi har vidtagit åtgärder för framtiden och satt igång flera omfattande förbättringsåtgärder, säger koncernchef Morten Kristiansen på Moelven Industrier ASA.

Moelven omsatte för 14,4 miljarder kronor under 2025 och levererade ett negativt rörelseresultat på 1 086 miljoner kronor. Resultatet präglas av effekter från omfattande strukturella förändringar, såsom avvecklingen av två sågverk samt en reservering kopplad till en pågående rättstvist. Sammanlagt utgör detta 255 miljoner av det negativa rörelseresultatet.
År 2024 omsatte koncernen 12,9 miljarder kronor, med ett negativt rörelseresultat på 199 miljoner kronor.
Pressade marginaler
– Aktiviteten inom byggbranschen har varit historiskt låg och marknaden har varit mycket oförutsägbar. Flera projekt har bland annat skjutits upp, vilket gjort att vi haft stora utmaningar med att utnyttja vår anläggningskapacitet. Dessutom har vi haft höga råvarupriser och känner också av den höga kostnadsnivån i samhället, precis som alla andra. Sammantaget har detta gjort att marginalerna varit hårt pressade, vilket gett ett betydligt svagare resultat än året innan. Dessutom har valutaeffekter försämrat lönsamheten i den exportinriktade verksamheten i Sverige, säger Kristiansen.
Förbättringar för framtiden
Moelven har använt 2025 till att rusta koncernen inför framtiden och har genomfört en rad förbättrings- och effektiviseringsåtgärder.
– När yttre faktorer har slagit till så hårt som de gjort blir det ännu viktigare att förbättra det vi faktiskt kan påverka själva. Vi har därför genomfört åtgärder som ska göra oss mer robusta för att hantera ett ständigt föränderligt landskap, säger Kristiansen.
Flera enheter i koncernen kan visa på förbättringar i den operativa verksamheten. Det har genomförts omfattande kostnads- och effektiviseringsprogram för att stärka konkurrenskraften, och detta arbete pågår fortfarande. Det har också tagits större strukturella grepp. Förra sommaren beslutades att sågverken Moelven Løten AS och Moelven Notnäs Ransby AB, avdelning Ransby skulle avvecklas. Flera företag i koncernen har tyvärr varit tvungna att minska personalstyrkan tillfälligt eller permanent, och vid ingången till 2026 var det cirka 360 färre medarbetare än vid samma tid förra året.
Återkallade personal
2025 blev ett av de svagaste åren i Moelvens 127-åriga historia. Trots detta är koncernen försiktigt optimistisk inför 2026.
– Året har startat bättre inom projektmarknaden även om situationen fortfarande är osäker. Till exempel har byggmodulföretagen i Norge och Sverige nu en betydligt bättre orderreserv, vilket skapar mer aktivitet. Under hösten kunde vi öka produktionen igen hos Byggmodul AB, och vid årsskiftet har vi återkallat samtliga permitterade på Moelven Byggmodul AS. Detta är ett resultat av offensivt och målinriktat marknadsarbete under lång tid, säger Kristiansen.
Koncernchefen säger att de åtgärder som genomfördes under 2025 kommer att ge ökande effekt under året.
– Vi är långt ifrån i mål, men har ett starkare förändringsfokus, en lägre kostnadsnivå och ett skarpt öga för det som skapar värde för våra kunder. Tillsammans med våra duktiga medarbetare ska vi fortsätta att utveckla Moelven. Snabba förändringar har blivit den nya normen. Det ska vi stå stadigt i och alltid kunna hantera, säger Kristiansen.
Nyckelord
Kontakter
Morten KristiansenKonsernchef
Tel:+47 911 18 250Morten.Kristiansen@moelven.comMagne VikørenKommunikationsdirektör
Tel:+47 928 27 108Magne.Vikoren@moelven.comBilder


Om oss
Moelven Industrier ASA är en skandinavisk industrikoncern som tillverkar hållbara produkter och tjänster för byggbranschen. I 2024 omsatte koncernen 12,9 miljarder NOK och har cirka 3200 medarbetare. Moelvens 34 produktionsbolag är fördelade på 40 produktionsplatser i Norge och Sverige, och är uppdelat i tre divisioner: Timber, Wood och Byggsystem.
Följ Moelven
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moelven
Säkerhetsklassad anstalt i Vä uppförs i högt tempo19.2.2026 11:11:59 CET | Pressmeddelande
På kort tid har området utanför Kristianstad förändrats. Där det nyligen var åkermark växer nu den nya anstalten i Vä fram - ett projekt där industriellt byggande och hög prefabriceringsgrad möjliggör ett högt tempo. Drygt ett halvår efter byggstart står redan merparten av byggnaderna på plats.
Moelven Limtre först i Europa med toppmodern CNC-maskin18.2.2026 13:00:35 CET | Pressmeddelande
På världens äldsta limträfabrik, Moelven Limtre AB i Töreboda, har nyligen en av Europas mest avancerade CNC‑maskiner för träbearbetning installerats. – Detta förstärker Moelvens limträproduktion som en av de mest högteknologiska i Europa och det kommer kunderna märka, säger Frode Henning Killi, vd för Moelvens limträbolag.
Moelven Töreboda AB blir Moelven Limtre AB20.1.2026 11:08:51 CET | Pressmeddelande
Ny vd och ny gemensam ledningsgrupp – de senaste sex månaderna har tidigare Moelven Töreboda AB tagit stora steg i vidareutvecklingen för att optimalisera och utveckla limträsegementet. Nu får limträbolagen i Norge och Sverige även samma namn.
Moelven Byggmodul AB tecknar avtal med NCC för ny anstalt9.10.2025 10:13:44 CEST | Pressmeddelande
Moelven Byggmodul AB ska på uppdrag av NCC utföra en totalentreprenad för första etappen av en ny anstalt i Vä, Kristianstad. Projektet, som ska certifieras enligt Breeam Excellent, innebär även en återstart av en produktionslina i Moelvens fabrik i Säffle.
Frode Henning Killi tar över ledningen för limträföretagen inom Moelven12.8.2025 14:39:06 CEST | Pressmeddelande
Frode Henning Killi tillträder som ny vd för Moelvens limträföretag i Norge och Sverige. Han kommer från rollen som vd för Moelven Byggmodul AS.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum