Miss Li till Scandinavium i höst med jubileumsturnén ”NU SOM DÅ FÖR EVIGT”
24.3.2026 08:01:33 CET | Got Event | Nyheter
Efter en sommarturné med rekordintresse och flera utsålda konserter står det nu klart att Miss Li tar sin hyllade jubileumsturné NU SOM DÅ FÖR EVIGT till Scandinavium den 14 november. När firandet av hennes 20-åriga karriär fortsätter väntar en storslagen kväll i Göteborg, där publiken får uppleva popdrottningens hyllade låtskatt på en av landets mest klassiska arenor.

– Det känns väldigt roligt att få välkomna Miss Li till Scandinavium för hennes första egna konsert i arenan. Som en av Sveriges mest folkkära artister blir det här ett starkt tillskott till höstens konsertprogram på Scandinavium, säger Lotta Nibell, VD på Got Event.
Miss Li är artisten som är högt, lågt och överallt – en musikalisk urkraft som skapat ett unikt band till den svenska publiken. Med över en miljard streams och otaliga hits i ryggen kröner hon nu sitt jubileumsår med maxade arenakonserter.
– Att få sjunga, dansa och fira livet tillsammans med min publik, är som konfetti runt mitt arma hjärta av porslin. Jag längtar tills jag får fylla arenorna med hopp och eufori, säger Miss Li.
Klivet in i landets största arenor markerar ett historiskt ögonblick för artisten som en gång startade sin resa i Borlänge:
– Det känns overkligt att lilla Linda, vars största dröm var att få spela på puben i Borlänge, nu ska få göra Avicii Arena och Scandinavium. Jag känner mig ödmjuk och samtidigt så redo att fylla arenorna med min musik och vackra publik, fortsätter hon.
Missa inte chansen att se Miss Li och hennes ösiga band när de skruvar upp volymen ytterligare och bjuder in till en storslagen final av ‘NU SOM DÅ FÖR EVIGT’ på Scandinavium i höst.
Datum:
14 november – Göteborg, Scandinavium
Biljetter:
Biljetterna släpps 26 mars klockan 12.00 via Ticketmaster.
Nyckelord
Kontakter
Presskontakt för All Things Live
Erika Hallström
erika@paret.life
Susanna MagnussonMarknadschef
Presskontakt för Got Event.
Länkar
Om oss
Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest älskade arenor: Bravida Arena, Frölundaborg, Gamla Ullevi, Scandinavium, Valhallarinken, Ullevi, Valhallabadet, Valhalla IP och Valhalla Sporthallar. Starka varumärken som alla bidrar till att Göteborg upplevs som en attraktiv och spännande stad att bo i, att arbeta i och att besöka.
Vi arrangerar också - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.
Vi bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete och allt vi gör genomsyras av hållbar utveckling. Vi är Miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas sedan 2004.
Varje år besöker cirka 2 miljoner människor ungefär 400 idrotts- och underhållningsevenemang på någon av våra arenor. Dessutom välkomnar vi årligen nästan en halv miljon badbesökare till Valhallabadet.
Bolaget omsätter cirka ungefär 200 miljoner kronor och vi är cirka 130 medarbetare som ger allt för att skapa bra förutsättningar för att genomföra evenemang i världsklass. Vi brukar säga att vi bidrar till att skapa magiska ögonblick!
Följ Got Event
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Got Event
Nu står det klart: VM-semifinalerna visas på Ullevi Plaza9.7.2026 10:01:43 CEST | Pressmeddelande
Efter det stora publikintresset för sommarens storbildsvisningar utökar Got Event VM-festen på Ullevi Plaza. När mästerskapet nu går in i sitt avgörande skede adderas även visning av semifinalerna till programmet.
Luke Combs skriver nordisk countryhistoria på Ullevi4.7.2026 23:13:34 CEST | Pressmeddelande
När Luke Combs valde att inleda sin Europaturné på Ullevi den 4 juli, USA nationaldag, blev det en historisk kväll i Göteborg. Med 60826 besökare sattes ett nytt nordiskt publikrekord för en countryartist.
UTS Tour kommer till Sverige för säsongsavslutning i Scandinavium3.7.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den internationella tennistouren UTS Tour gör Sverigepremiär i Göteborg. Den 12–13 december samlas några av världens främsta manliga tennisspelare i Scandinavium för UTS Gothenburg – en publikvänlig tävling som kombinerar snabb och spektakulär tennis med en elektrisk atmosfär. Biljetterna släpps i augusti, då även de första namnen i det stjärnspäckade startfältet offentliggörs.
Nytt samarbete ska göra det enklare att välja mer hållbara resor till evenemang2.7.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Genom ett nytt samarbete mellan Got Event och Vy ska det bli enklare att välja mer hållbara resor till Göteborgs stora evenemang. Samarbetet innebär att besökare till Ullevi, Scandinavium och Gamla Ullevi får tydligare information om möjligheten att resa med buss som ett alternativ till bilen.
Visning av Sveriges match mot Frankrike på Gamla Ullevi och Ullevi Plaza29.6.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
När Sverige möter Frankrike i VM-sextondelsfinalen på tisdag den 30 juni öppnar Got Event för första gången Gamla Ullevi för storbildsvisning. Samtidigt välkomnas publiken åter till Ullevi Plaza, som har blivit en uppskattad samlingsplats under mästerskapet. Båda platserna har fri entré!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum