Sveriges Tidskrifter

Sveriges Tidskrifter har valt ny styrelse

27.3.2026 13:45:43 CET | Sveriges Tidskrifter | Pressmeddelande

Dela

Idag, den 27 mars 2026, har föreningen Sveriges Tidskrifter genomfört sitt årsmöte och valt en ny styrelse för det kommande verksamhetsåret. Här är alla styrelsemedlemmar och deras ersättare samt revisorer och ledamöter i det publiceringsetiska rådet.

Sveriges Tidskrifters årsmöte. På scen: James Savage, ordförande i Sveriges Tidskrifter samt Kerstin Neld, Sveriges Tidskrifter.
Sveriges Tidskrifters årsmöte. På scen: James Savage, ordförande i Sveriges Tidskrifter samt Kerstin Neld, Sveriges Tidskrifter. Foto: Fredrik Wass

Årsmötet 2026 valde följande ledamöter till föreningen Sveriges Tidskrifters styrelse:

Presidium

Ordförande James Savage, The Local (Omval) 
Personlig ersättare: Anna Fröjd, Expo (Nyval) 
Vice ordförande: Helena Ingvarsdotter, Kollega (Omval)
Personlig ersättare: Åsa Uhlin, Läkartidningen (Nyval)

Övriga ledamöter

Hannes Andersson, Everysport Group (Omval)
Personlig ersättare: Ola Carlson, Offside Press (Omval) 
Jonas Nordling, Hotellrevyn (Nyval)
Personlig ersättare: Martin Källberg, Svensk Jakt (Omval)
Cia Jansson, Aller Media (Omval)
Personlig ersättare: Sara Ångström Burling, Aller Media (Omval)
Helena La Corte, LRF Media (Omval)
Personlig ersättare: Thomas Peterssohn, Ny Teknik Group (Omval) 
Heikki Lampinen, Story House Egmont (Omval)
Personlig ersättare: Per Kjellander, Story House Egmont (Omval)
Thomas Mattsson, Bonnier News (Omval)
Personlig ersättare: Hanna Mild, Bonnier News (Omval)
Camilla Sjöberg, Albinsson & Sjöberg (Omval)
Personlig ersättare: Anders Juhlin, Keesing Media Group (Omval)
Brit Stakston, Blankspot (Omval)
Personlig ersättare: Leonidas Aretakis, Flamman (Omval)
Jon Åsberg, Fokus (Omval)
Personlig ersättare: Josefin Sigedal, Affärsvärlden (Omval)

Revisorer

Lena Norman, HQV Stockholm AB (Omval) 
Personlig ersättare: Katarina Nyberg, HQV Stockholm AB (Omval)
Linda Svensson, Polistidningen (Omval)
Personlig ersättare: Lars-Olov Svensson, Bonnier AB (Omval)

Ledamöter i det publiceringsetiska rådet

Fristående sakkunnig ledamot: Lena K Samuelsson, tidigare Aftonbladet (Nyval)
Ledamot: Susanna Lundell, Arbetsvärlden, Företagshistoria (Omval)
Ledamot: Susanna Skarrie, Hem & Hyra (Omval)
Ytterligare en ledamot till det publiceringsetiska rådet utses enligt stadgarna av styrelsen bland dess ledamöter.

Om oss

Sveriges Tidskrifter har cirka 330 medlemmar och representerar 4000 tidskrifter som tillsammans omsätter 6 miljarder. Vi representerar allt från kommersiella livsstilsvarumärken till fackförbundstidningar och rena digitala aktörer. Vi driver gemensamma frågor, bearbetar politiker i mediefrågor, sätter standarder, värnar pressetiken, utbildar och inspirerar våra medlemmar och lyfter fram goda exempel från branschen genom erfarenhetsutbyten och utmärkelser. Och vi vet av erfarenhet att branschutveckling måste ske med brett stöd av de olika aktörerna i branschen och kopplat till deras behov.

Följ Sveriges Tidskrifter

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Tidskrifter

Meta tar inte ansvar för bluffannonserna på sina plattformar11.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Bedrägliga bluffannonser på Metas plattformar fortsätter att skapa stora problem för både allmänhet och mediebolag. På Facebook och Instagram sprids vilseledande annonser som utger sig för att vara journalistiskt innehåll och som används för att lura människor till falska investeringar. Detta drabbar även Sveriges Tidskrifters medlemmar, vars varumärken och redaktionella uttryck utnyttjas utan tillåtelse.

Utgivarna polisanmäler Meta:s vd Mark Zuckerberg för bluffannonser27.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

”Publicistorganisationen Utgivarna polisanmäler Metas VD Mark Zuckerberg för de bluffannonser på Facebook som utnyttjar mediehus och journalister, bluffannonser som orsakar både ekonomiskt och psykiskt lidande hos oskyldiga människor, samtidigt som Facebook tjänar stora pengar genom att publicera bedrägerierna. Utgivarna – med SVT, Sveriges Radio, UR, TV4, Sveriges Tidskrifter och Tidningsutgivarna som huvudmän – har vid upprepade tillfällen och vid möten med ansvariga på Facebook krävt att bolaget vidtar åtgärder för att stoppa bluffannonserna. Men så har inte skett.” Ovanstående står att läsa i den debattartikel som publicerades i Svenska Dagbladet (online) den 27 november. ”Det är häpnadsväckande att ett av världens största och mest lönsamma bolag tillåts fortsätta att förmedla kriminalitet som drabbar oskyldiga människor hårt, utan att vidta tillräckliga åtgärder för att stoppa den. Det är ett brott som förtjänar en juridisk process. Därför polisanmäler vi Mark Zuckerberg.” står de

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye