Lejonfastigheter publicerar Års- och hållbarhetsredovisning för 2025
25.3.2026 14:33:36 CET | Lejonfastigheter AB | Pressmeddelande
Lejonfastigheter presenterar sin Års- och hållbarhetsredovisning för 2025 med fokus på förändring, utveckling och starka resultat. Bolaget toppar NKI-mätningen inom fastighetssektorn och har genomfört betydande organisatoriska och digitala framsteg. Lejonfastigheter rapporterar ett starkt ekonomiskt resultat och ökat medarbetarengagemang. Redovisningen finns på deras webbplats.

Idag publicerar vi på Lejonfastigheter vår Års- och hållbarhetsredovisning för 2025 – ett år präglat av förändring, utveckling och starka resultat.
– Förändring har blivit ett normaltillstånd. För oss handlar det om att ha kunskap, vilja och förmåga att möta den – och där har vi tagit stora steg de senaste åren, säger Lejonfastigheters VD Micael Antamo.
Genom ett nära samarbete med våra kunder har vi fortsatt att utveckla våra arbetssätt och stärka vår leverans. Det återspeglas i årets NKI-mätning där bolaget placerar sig på första plats bland över hundra jämförbara fastighetsorganisationer i Sverige.
– Att våra verksamhetskunder ger oss det här betyget är ett kvitto på det arbete vi gör tillsammans, säger Micael Antamo.
Under året har vi också tagit viktiga steg i att framtidssäkra vår organisation med bland annat etablering av en lokalstrategisk avdelning och en teknisk specialistavdelning samt implementerat vårt nya digitala fastighetssystem. Samtidigt har flera större projekt inom skola, omsorg och samhällsservice både färdigställts och påbörjats.
Lejonfastigheter levererar ett starkt ekonomiskt resultat och når uppsatta mål, samtidigt som medarbetarengagemanget är högre än någonsin.
– Jag känner stor stolthet över det vi har åstadkommit tillsammans. Vi har byggt en stark och framtidssäkrad organisation, säger Micael Antamo.
Lejonfastigheters Års- och hållbarhetsredovisning för 2025 finns bilagd och på vår webbplats www.lejonfastigheter.se
Kontakter
Ina NehrPressansvarig
Tel:072-240 08 48Tel:013-20 52 37catharina.nehr@lejonfastigheter.seMicael AntamoVerkställande direktör
Tel:072-709 50 56Tel:013-20 52 62micael.antamo@lejonfastigheter.seLänkar
Om oss
Lejonfastigheter äger, utvecklar och förvaltar samhällsfastigheter i Linköpings kommun. Vi ägs av Linköpings Stadshus AB och vårt uppdrag fokuserar på fastigheter för skola, omsorg, sport, kultur och andra former av samhällsservice – till exempel räddningstjänst och bibliotek. Med andra ord är våra hus viktiga för många kommunala verksamheter och för alla Linköpingsbor – genom hela livet.
Följ Lejonfastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lejonfastigheter AB
Spadtag för Linköpings nya multiarena19.3.2026 17:34:29 CET | Pressmeddelande
Idag togs det första officiella spadtaget för Linköpings nya multiarena. En efterlängtad satsning som nu går in i nästa fas, även om byggnationen redan har påbörjats.
Lejonfastigheter bäst i Sverige20.1.2026 13:10:31 CET | Pressmeddelande
En målmedveten satsning på service och stärkt samarbete med kommunen har tagit Lejonfastigheter till en ledarposition när det gäller förvaltning av samhällsfastigheter. Det framgår i Evimetrix jämförelse av drygt hundra svenska fastighetsorganisationer.
Lejonfastigheters Vd Micael Antamo lämnar sitt uppdrag hösten 20263.12.2025 14:12:11 CET | Pressmeddelande
Lejonfastigheter AB:s verkställande direktör, Micael Antamo, har meddelat bolagets styrelse att han lämnar sitt uppdrag på egen begäran.
Ny styrelseordförande till Lejonfastigheter2.12.2024 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter ett beslut i fullmäktige den 22 oktober övertar Peter Vestberg (M) ordförandeklubban för det kommunala fastighetsbolaget efter avgående Stefan Bogren. Skiftet trädde i kraft den 1 december.
Lejonfastigheter AB utökar sitt fastighetsinnehav – förvärvar samhällsfastigheter av Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (SBB)30.6.2023 13:50:00 CEST | Pressmeddelande
Idag blev det klart att Lejonfastigheter förvärvar åtta samhällsfastigheter av SBB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum