Världskulturmuseet firar påsklov med K-pop
26.3.2026 15:15:00 CET | Världskulturmuseerna | Nyheter
När påsklovet drar igång fylls Världskulturmuseet av färg, rytm och kreativitet. Under en hela veckan tar den sydkoreanska popvågen som fångat en hel värld plats i huset. Här finns dans, musikvideor, workshops och aktiviteter som välkomnar både nyfikna nybörjare och erfarna fans.

Museet öppnar upp med aktiviteter där besökare kan skapa egna accessoarer, prova karaoke, spela pingis och testa koreanska brädspel. I Studion visas musikvideor som uppmuntrar till spontan dans och på trappscenen hålls Random Dance Play – en populär och inkluderande form av dans där deltagare hoppar in i de koreografier de känner igen.
För den som vill fördjupa sig ytterligare arrangeras dansworkshops på olika nivåer, där deltagare får lära sig K-pop‑koreografier steg för steg.
Lovveckans höjdpunkt är Kpop Night – ett kvällsevenemang med fri entré för alla – med uppträdanden, dans, tävlingar och kreativa stationer. Programmet genomförs i samarbete med Kpop Göteborg, en ideell förening som arbetar för att skapa mötesplatser för unga med intresse för sydkoreansk populärkultur. Kvällen erbjuds tack vare stöd från Näringslivsgruppen Göteborg & Co.
Med det här initiativet vill Världskulturmuseet lyfta fram K-pop som en del av en bredare global kulturvåg och erbjuda en öppen arena där unga kan mötas, uttrycka sig och upptäcka nya perspektiv.
För mer info:
Anna Tarschys, programkoordinator Världskulturmuseerna
anna.tarschys@varldskulturmuseerna.se
Länkar
Visar och levandegör världens kulturer
Världskulturmuseerna/Statens museer för världskultur har den svenska regeringens uppdrag att visa och levandegöra kulturer i världen med utgångspunkt i de samlingar myndigheten förvaltar. Vår verksamhet bedrivs på Etnografiska museet, Medelhavsmuseet, Östasiatiska museet i Stockholm samt på Världskulturmuseet i Göteborg, där också myndigheten har sitt säte. Tillsammans ansvarar vi för närmare 500 000 föremål och många berättelser - en stor del av det internationella kulturarv som finns i Sverige. Vi dokumenterar och belyser olika kulturers yttringar, villkor och möten. Vi främjar tvärvetenskaplig kunskapsuppbyggnad och har alltid vår publik i fokus. I vårt uppdrag ingår att nå besökare också genom vandringsutställningar och samarbetsprojekt.
Följ Världskulturmuseerna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Världskulturmuseerna
Beninföremål tillbaka i Nigeria5.11.2026 14:45:00 CET | Pressmeddelande
Statens museer för världskultur ansluter sig nu till den växande skara av institutioner som återlämnar föremål till Nigeria och kungadömet i Benin City. Idag överlåts ägandet av 39 Beninföremål till Nigerias federala kulturarvsmyndighet National Commission for Museums and Monuments (NCMM).
De viker 3000 pappersblommor på Världskulturmuseet15.10.2026 11:44:45 CEST | Nyheter
Under höstlovet öppnas porten till de döda. På Världskulturmuseet byggs just nu en färgsprakande mexikansk kyrkogård av Mexikanska föreningen i Göteborg. De skapar tillsammans med museet installationen El umbral del Panteón (Kyrkogårdens tröskel), där besökare bjuds in att minnas människor de saknar och ta del av traditionerna kring Día de Muertos, de dödas dag.
Pressinbjudan: Återöppning av Östasiatiska museet4.9.2026 14:20:51 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till en pressvisning av Östasiatiska museet där nya satsningar och befintligt innehåll presenteras. Vid sidan av de uppskattade utställningarna med samlingar från Japan, Kina och Korea visas den nya utställningen I våra liv – asiatiskt kulturarv i rörelse. Här utforskas hur konstformer, andliga praktiker, filosofier och traditioner från asiatiska kulturer under det senaste seklet korsat gränser och blivit en del av vardagslivet i Sverige. Bland nyheterna finns också konstverket The Sun of Zeelandia av den taiwanesiska konstnären Kao Jun-Honn. Verket tar avstamp i en 400 år gammal praktsköld som beställdes av en svensk tjänsteman verksam i holländska ostindiska kompaniet. Genom sin skulptur undersöker Kao Jun-Honn sköldens historia och öppnar för nya perspektiv på museisamlingarna. I Galleriet visas Stygn efter stygn visas en mindre utställning om boro och japansk historia. Boro betyder ungefär trastextilier och beskriver kläder och textilier som genom generationer har lappats
Östasiatiska museet återöppnar - fri entré hela invigningsdagen4.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lördag 19 september öppnar Östasiatiska museet åter för besökare. Under invigningsdagen fylls Skeppsholmen av japanska taikotrummor, Bollywooddans, K-pop-uppvisningar och en muay thai-match. Besökarna kan upptäcka både nya satsningar och uppskattade inslag från tidigare år när museet välkomnar publiken tillbaka. Fri entré gäller hela dagen.
Demokrati i fokus i ny utställning på Medelhavsmuseet24.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vad har en gul plastanka och en tunnelbanebiljett med demokrati att göra? Onsdag 1 juli öppnar Demokrati finns inte – vi gör den! på Medelhavsmuseet. Utställningen är en del av en större demokratisatsning som har visats på Världskulturmuseet samt på olika bibliotek i Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum