Centrum för rättvisa

Pensionssparare fick ta notan när myndighet bedrogs – nu dras Sverige inför Europadomstolen

27.3.2026 07:30:00 CET | Centrum för rättvisa | Pressmeddelande

Dela

Allvarliga säkerhetsbrister på Pensionsmyndigheten ledde till att tusentals pensionssparare fick sina konton länsade av kriminella i den så kallade Falcon Funds-härvan. 

Men staten har hitintills vägrat ersätta de drabbade för deras förluster.

Efter att ha nekats ersättning i svensk domstol lämnar nu en av de drabbade pensionsspararna – Daniel Edencrona – in ett klagomål mot Sverige till Europadomstolen. “Staten har lämnat kassaskåpen öppna för brottslingar – och kräver att de drabbade ska stå notan. Det är oacceptabelt”, säger Fredrik Bergman Evans, chef för Centrum för rättvisa. 

Daniel Edencrona utanför Svea hovrätt i mars 2025. Foto: Centrum för rättvisa.
Daniel Edencrona utanför Svea hovrätt i mars 2025. Foto: Centrum för rättvisa.

– Det är ofattbart. Staten har tvingat mig att använda deras undermåliga system, och sedan slarvat bort mina pengar. Och så får jag ta smällen för det. Det är helt upp och ner, säger Daniel Edencrona. 

Genom bedrägerierna i den så kallade Falcon Funds-härvan tömdes det svenska premiepensionssystemet på över en miljard kronor, och tusentals pensionssparare fick se sina konton länsade. 

Händelserna har i efterhand kommit att kallas “Det stora pensionsrånet” – och brotten har beskrivits som några av de största i sitt slag.

Bedrägerierna i härvan möjliggjordes av allvarliga säkerhetsbrister i Pensionsmyndighetens så kallade fondbytesblanketter. Myndighetens fondbytesblanketter kunde enkelt förfalskas, och eftersom de dessutom saknade kopieringsskydd och aldrig kontrollerades av Pensionsmyndigheten kunde personerna bakom bedrägerierna enkelt flytta över tusentals pensionssparares pengar till sina egna bluffonder och sedan tömma fonderna för egen vinning.

De ansvariga bakom härvan har sedermera åtalats och dömts – men merparten av pengarna som försvann har fortfarande inte betalats tillbaka. 

Med hjälp av Centrum för rättvisa valde en av de drabbade pensionsspararna – Daniel Edencrona – i mars 2022 att stämma staten för pensionshärvan. I stämningsansökan gjorde han gällande att staten inte gjort tillräckligt för att förhindra bedrägerierna, och att det därför borde vara staten, snarare än han själv, som skulle stå risken för bedrägerierna.

– Jag hoppas att den här processen kommer att hjälpa inte bara mig utan även andra som drabbats, sa Daniel Edencrona, som fick hela sin premiepension förflyttad till bluffonderna, i samband med att stämningsansökan lämnades in. 

Men varken tingsrätten eller hovrätten ansåg att staten kunde hållas ansvarig för händelserna. I en dom den 31 mars 2025 beslutade hovrätten att neka Daniel Edencronas krav, och i november samma år beslutade Högsta domstolen att inte meddela prövningstillstånd i målet, vilket innebär att hovrättens dom står fast.

Tillsammans med Centrum för rättvisa tar nu Daniel Edencrona sitt fall vidare till Europadomstolen. 

I ett klagomål som lämnas in till domstolen i dag, fredagen den 27 mars, argumenterar han för att staten måste kunna hållas ansvarig för bristerna som möjliggjorde bedrägerierna, och att staten har brustit i sina skyldigheter att respektera pensionsspararnas skydd för sin egendom, som bland annat regleras i Europakonventionen.

– Staten har i praktiken lämnat kassaskåpen öppna för brottslingar och bedragare – men tycker ändå att de drabbade ska stå notan för stölderna. Det är stötande, och det ligger inte alls i linje med Europakonventionens krav på att enskilda ska tillförsäkras ett effektivt skydd för sin egendom, säger Fredrik Bergman Evans, chef för Centrum för rättvisa.  

Läs klagomålet till Europadomstolen här.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Daniel Edencrona utanför Svea hovrätt i mars 2025. Foto: Centrum för rättvisa.
Daniel Edencrona utanför Svea hovrätt i mars 2025. Foto: Centrum för rättvisa.
Ladda ned bild

Centrum för rättvisa

Centrum för rättvisa är en ideell och oberoende stiftelse med uppdrag att värna skyddet för enskildas grundläggande fri- och rättigheter genom rättsprocesser, utbildning och opinionsbildning. Stiftelsen grundades 2002 och är i dag Sveriges ledande public interest law firm

Läs mer om Centrum för rättvisa här: https://centrumforrattvisa.se/om-oss/.

Följ Centrum för rättvisa

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Centrum för rättvisa

Transportstyrelsen vägrar ändra felaktigt PEth-beslut – Linn Gustafsson går till domstol19.5.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande

Förra sommaren tvingades Transportstyrelsen att backa från sina kritiserade rutiner kring de så kallade PEth-testerna – efter att rutinerna underkänts i domstol och dessutom konstaterats vara ”ovetenskapliga” av myndigheten själv. Trots det vägrar Transportstyrelsen att ändra sina tidigare beslut och ge upprättelse åt dem som drabbats av de felaktiga PEth-rutinerna. Nu tar ambulanssjuksköterskan Linn Gustafsson – som pekades ut som alkoholmissbrukare och förlorade jobbet på grund av Transport­styrelsens rutiner – återigen strid mot myndigheten i domstol. ”Transportstyrelsen kan inte bara dra ett streck över den här skandalen och gå vidare som om ingenting hänt. De drabbade måste få upprättelse”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund på Centrum för rättvisa.

Ingen ersättning efter olagligt förbud mot ”persiskt vin” – nu går fallet till domstol30.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Ett felaktigt beslut från Livsmedelsverket ledde till att Shahram Soltanis företag förbjöds under flera månader. På grund av beslutet hann råvaror värda miljoner ruttna bort på fabriksgolven, och företaget hotades av konkurs. Men trots att Justitiekanslern har slagit fast att Shahram Soltani har rätt till skadestånd för det inträffade, anser Justitiekanslern att staten ändå inte behöver betala ut någon ersättning – om han inte först stämmer staten i domstol. Med hjälp av Centrum för rättvisa har Shahram Soltani nu lämnat in en stämningsansökan mot staten till Stockholms tingsrätt. ”Det här är ett exempel på ett större systemfel”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa.

Högsta domstolen beslutar att inte pröva fallet John Walter16.3.2026 11:08:53 CET | Pressmeddelande

Falu kommun placerade femårige John Walter på ett kritiserat HVB-hem, trots att kommunen kände till att det fanns allvarliga säkerhetsbrister där. Drygt två veckor senare hittades han drunknad i en närliggande älv. Efter att hovrätten friat kommunen från ansvar för händelsen har nu Högsta domstolen beslutat att den inte kommer att pröva målet. ”Det är en tragedi. Ett barn har dött i samhällets vård och ingen bär ansvaret. Det är inte rätt och vi kommer därför hjälpa föräldrarna att ta målet vidare till Europadomstolen”, säger Alexandra Loyd, biträdande chef på Centrum för rättvisa.

Hovrätten river upp unik dom: ingen rätt för skogsägare att överklaga olagliga beslut11.3.2026 12:40:11 CET | Pressmeddelande

Karin och Pär Brodin fick inte överklaga två beslut från Skogsstyrelsen, trots att besluten hade bedömts vara olagliga i domstol. Konsekvensen blev att de inte kunde skydda sin skog från ett skadedjursangrepp och att stora delar av skogen förstördes. Efter en unik tingsrättsdom där staten fällts för brott mot Europakonventionen i Karin och Pär Brodins fall väljer nu hovrätten att riva upp domen – och ge staten rätt. ”Nu måste fallet prövas av Högsta domstolen”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa.

Efter PEth-skandalen: Linn Gustafsson kräver upprättelse10.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande

Ambulanssjuksköterskan Linn Gustafsson pekades ut som missbrukare och förlorade körkortet på grund av Transportstyrelsens kritiserade rutiner kring de så kallade PEth-testerna. Under våren 2025 ledde hennes fall till en omfattande nationell debatt – och kort därefter valde Transportstyrelsen att backa och ändra sina regler kring PEth-tester. Trots det vägrar Transportstyrelsen nu att ändra sina tidigare, felaktiga beslut i enskilda fall. ”Helt oacceptabelt – självklart måste de drabbade få upprättelse för den här skandalen”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa, som nu kräver att myndigheten rättar sig och upphäver beslutet i Linn Gustafssons fall.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye