Fältarna mobiliserar inför påskhelgen
30.3.2026 14:01:37 CEST | Jönköpings kommun | Pressmeddelande
Under påskhelgen kommer tusentals ungdomar till Jönköping för att festa på Asecs parkering. För fältgruppen i Jönköping innebär det årets viktigaste jobbhelg – och i år får de hjälp av branschkollegor från 15 olika kommuner.

Fältgruppen i Jönköping börjar förbereda sig inför påskhelgen flera månader i förväg, och i år var det tydligt redan från början att det behövdes ett större grepp. Att fältare från kommunerna i länet jobbar tillsammans under påskhelgen i Jönköping är inget nytt, men i år har de tagit ett betydligt större grepp och kontaktat 150 kommuner i Sverige.
- Vi vet att ungdomar i hela Sverige pratar om påsken i Jönköping, och då vill vi att alla som jobbar med att möta de ungdomarna vet vad det handlar om. Alla kommuner vi har kontaktat har fått erbjudande om att beställa ett informationspaket som de kan sprida till föräldrar och ungdomar. Samtidigt har de fått anmäla intresse om att komma hit och jobba med oss på påsken, berättar Granit Berisha, fältsekreterare i Jönköpings kommun.
15 kommuner har tackat ja
Arbetet har gett resultat: fältare och ungdomsarbetare från 15 kommuner har hittills meddelat att de kommer till Jönköping uner påskhelgen.
- Det är vi jätteglada för! Det är ju ungdomar från hela Sverige som kommer hit, så chansen är stor att man träffar på ungdomar från sin hemkommun. Det blir tryggare när ungdomarna som kommer hit känner sig sedda av en vuxen de kanske känner igen, säger Anna Waldenby, fältsekreterare i Jönköpings kommun.
Påskhelgen i Jönköping innebär en väldigt speciell miljö för de vuxna som jobbar med att hålla ordning på Asecs parkering.
- Det är ett ständigt kaos, ständig rörelse. Glaskross, kladd och skräp under fötterna vart man än går. Vi ser slagsmål, trakasserier, berusade unga som inte har förmåga att ta hand om sig själva. Det pågår massor som inte borde ske och vi måste prioritera de som behöver oss mest, säger Granit Berisha.
Minska risken för brott
Det viktigaste för fältarna när det gäller påsken är att minska risken för ungdomar att bli utsatta för brott eller att råka illa ut på andra vis. En utmaning när det gäller ungdomar de inte känner sedan tidigare, och som inte alltid vill ha hjälp av en vuxen.
Det är inte bara fältare som jobbar på Asecs parkering under påsken. Förutom personal från polisen, räddningstjänsten och personal från olika delar av kommunen som anmält sig frivilligt, bidrar även personer från civilsamhället, religiösa samfund, olika trygghetsvandringsgrupper och många fler. Alla som jobbar har hela tiden kontakt med varandra för att rätt personer ska kunna ta sig till de platser där behovet är störst för stunden.
Nyckelord
Kontakter
Anna Waldenby
anna.waldenby@jonkoping.se
036-105401
Granit Berisha
granit.berisha@jonkoping.se
036-107629
Erik BergerKommunikationsstrateg press och kris
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seJönköpings kommun
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 148 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Förändrad gång- och cykellösning vid Rosenlundsbadet25.3.2026 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Gång- och cykelvägen vid Rosenlundsbadet kommer att öppna igen under våren efter att ha letts om på grund av bygget av det nya badhuset. Nu har kommunen gjort nya avvägningar och beslutat om en ny lösning.
IVO avslutar ärendet om Vilhelmsrogården – inga ytterligare åtgärder krävs20.3.2026 13:39:07 CET | Pressmeddelande
Inspektionen för vård och omsorg (IVO) kommer inte att vidta några fler åtgärder efter sin granskning av allvarliga missförhållanden vid Vilhelmsrogårdens äldreboende. Jönköpings kommun fortsätter nu arbetet med att stärka kvaliteten och tryggheten för de boende.
VMA-systemet moderniseras och testas i Jönköpings kommun17.3.2026 14:42:30 CET | Pressmeddelande
Under veckorna 12, 13 och 16 kommer invånare i Jönköpings kommun att kunna höra korta tester av VMA-systemet, även kallat “Hesa Fredrik”. Testerna är en del av en nationell modernisering och innebär ingen ökad risk för allmänheten.
Ökad trafiksäkerhet på Jönköpingsvägen i Huskvarna – enkelriktas under arbetet17.3.2026 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Med start den 23 mars bygger Jönköpings kommun nya övergångsställen på Jönköpingsvägen i centrala Huskvarna. För att arbetet ska kunna genomföras tryggt och säkert enkelriktas sträckan mellan Esplanadrondellen och Viktoriagatan söderut. Trafiken leds om via Viktoriagatan, Drottninggatan och Erik Dahlbergsgatan, medan gående och cyklister kan passera i båda riktningarna. Arbetet pågår till slutet av maj.
Risk för sättningar i Talavidskolan – grunden förstärks12.3.2026 14:01:39 CET | Pressmeddelande
Kontroller har visat att det finns risk för sättningar i Talavidskolan, hus 1. För att förebygga framtida problem kommer grunden därför att förstärkas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum