Ny undersökning: Stockholmare är minst ute i naturen
31.3.2026 15:00:00 CEST | Friluftsfrämjandet | Pressmeddelande
De regionala skillnaderna är stora mellan hur mycket svenskarna är ute i naturen. Stockholmare är minst ute i naturen, medan Kronoberg toppar Sveriges friluftsliga. Det visar en ny undersökning från Friluftsfrämjandet.

Kronoberg, Gotland och Kalmar län toppar friluftsligan när Friluftsfrämjandet frågar svenskarna hur ofta de är ute i naturen och gör någon form av aktivitet. I botten är Stockholms län.
– Sverige är ett friluftsland, i genomsnitt är tre av fyra svenskar ute i naturen minst en gång i veckan. Samtidigt som vi ser stora regionala skillnader, vet vi att fler kan hitta till rörelseglädjen i naturen, inte minst om den politiska viljan och resurserna finns på plats, säger Kristina Ljungros, generalsekreterare för Friluftsfrämjandet.
Undersökningen, som genomfördes av Novus, visar att 72 procent av svenskarna i Stockholms län är ute minst en gång varje vecka, medan motsvarande siffra i Kronoberg är 86 procent. Riksgenomsnittet ligger på 77 procent. Samtidigt svarar 94 procent att de upplever att deras hälsa och välmående påverkas positivt av att vara ute i naturen.
– Att så många upplever att naturen förbättrar deras hälsa, visar vilken enorm resurs naturen är för både människor och samhälle. När människor kommer ut i naturen tillsammans med andra skapas både rörelse, gemenskap och bättre välmående. Idag har hälften av alla vuxna en hälsofarligt dålig kondition, säger Kristina Ljungros.
Svenskarna vill vara ute i naturen för avkoppling, rörelse och för naturupplevelsen. Favoritaktiviteterna är att vandra och promenera, bara vara ute i naturen, plocka svamp, att bada och simma utomhus eller att åka längdskidor.
Unga vill vara mer i naturen
Undersökningen visar också att många unga vill vara mer ute i naturen än de är i dag. Bland personer i åldern 18–34 år uppger 43 procent att de skulle vara mer ute i naturen om en vän frågade dem. Det tyder på att sociala sammanhang spelar stor roll för hur ofta unga kommer ut i naturen.
– Många unga vill vara mer ute i naturen. Och det behövs. Idag rör sig fyra av fem barn för lite. Genom ledarledda friluftsaktiviteter kan fler få en enkel väg ut i naturen, där man både kan upptäcka nya aktiviteter och göra det tillsammans med andra. Med lite bättre förutsättningar kan vi se till att ännu fler invånare hittar sin rörelseglädje i naturen, säger Kristina Ljungros, generalsekreterare för Friluftsfrämjandet.
Om undersökningen
Undersökningen genomfördes av Novus på uppdrag av Friluftsfrämjandet och bygger på intervjuer med över 2 800 personer i Sverige i åldern 18–84 år.
Fakta om rörelse i naturen
Hälsovinsterna för barn att vistas i naturen välbelagda inom en rad områden som påverkar deras fysiska och psykiska hälsa och utveckling, visar Folkhälsomyndigheten i en rapport. Och i Naturvårdsverkets rapport Naturen som kraftkälla framgår att ”personer som har nära till grönområden går ut oftare, är mindre stressade, håller sig friskare och lever längre statistiskt sett än de som bor längre ifrån”.
Här är svenskarna mest ute i naturen
-
Kronoberg
-
Gotland
-
Kalmar
Här är svenskarna minst ute i naturen
-
Stockholm
-
Västmanland
-
Örebro
Hela listan:
-
Kronoberg – 86 %
-
Gotland – 85 %
-
Kalmar – 85 %
-
Östergötland – 84 %
-
Uppsala – 83 %
-
Dalarna – 83 %
-
Södermanland – 82 %
-
Blekinge – 82 %
-
Norrbotten – 82 %
-
Jämtland – 82 %
-
Värmland – 81 %
-
Västerbotten – 80 %
-
Jönköping – 80 %
-
Halland – 79 %
-
Västernorrland – 79 %
-
Skåne – 79 %
-
Västra Götaland – 77 %
-
Gävleborg – 76 %
-
Örebro – 76 %
-
Västmanland – 75 %
-
Stockholm – 72 %
(Riksgenomsnitt: cirka 77 %)
Topplistan: Vad skulle få dig att vara mer i naturen
-
Mer ledig tid 52%
-
Om en vän frågade mig 23%
-
Om jag hade någon att gå med 15%
-
Om jag visste var jag skulle gå 8%
-
Bättre utrustning/kläder 6%
Topplistan: Varför vill man vara i naturen (drivkrafter):
-
Avkoppling 65%
-
Rörelse 60%
-
Naturupplevelsen (fåglarnas läten, dofter, träden) 30%
-
Fysisk utmaning 18%
-
Närvaro 14%
Topplistan: Vad vill man göra i naturen
-
Vandra och promenera 71%
-
Bara vara ute i naturen 67%
-
Plocka svamp 44%
-
Bada och simma utomhus 31%
-
Åka längdskidor 28%
Bakgrund: Undersökningen genomfördes av Novus på uppdrag av Friluftsfrämjandet och bygger på svar från över 2 800 personer i Sverige i åldern 18–84 år. Listan baseras på den andel som är ute i naturen minst en gång i veckan (varje dag + flera gånger i veckan + en gång i veckan).
3 tips för att göra det enklare att komma ut i naturen
-
Ring en kompis!
Det är lättare att det blir av om man bestämt med någon annan.
-
Bekväma kläder och skor.
Det behövs ingen avancerad utrustning eller kläder.
-
Ta med en vattenflaska.
Med vatten kommer man långt, med en smörgås eller en termos kaffe blir det ännu trevligare.
Och bonustipset:
-
Häng på en aktivitet med din lokala friluftsorganisation. På köpet kommer gemenskap och kunskap.
Nyckelord
Kontakter
Cajsa RännarPresskontakt
Tel:070 306 25 28cajsa.rannar@friluftsframjandet.seBilder

Om oss
Med cirka 110 000 medlemmar är Friluftsfrämjandet en av Sveriges största friluftsorganisationer. Sedan 1892 har vi främjat friluftslivet, stärkt folkhälsan och värnat allemansrätten. Genom våra lokalavdelningar guidar över 6 500 ideella ledare såväl barn som vuxna på stora och små äventyr i naturen, genom hela livet och över hela landet. Vi skapar rörelse och naturglädje i gemenskap – och alltid utan tävling. Det är grunden i vår verksamhet och vårt bidrag till ett ännu bättre samhälle.
Följ Friluftsfrämjandet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Friluftsfrämjandet
Expertens 5 bästa tips för en trygg fjälltur i påsk25.3.2026 05:50:00 CET | Pressmeddelande
Påsklovet lockar många till fjällen för sol, snö och fina turer i vårvintern. Men fjällväder kan slå om snabbt, och även en kort dagstur kräver förberedelser. Friluftsfrämjandets fjällexpert delar sina fem bästa tips för en tryggare fjälltur.
Kylan håller i sig – så klär du dig rätt för sportlovet9.2.2026 13:04:37 CET | Pressmeddelande
Sportlovstiden är här och vintern vägrar släppa taget. En härlig kombination som kan innebära efterlängtad tid utomhus – i skidspår, pulkabackar och på vintervandringar. Men för att upplevelsen ska bli härlig och rolig gäller det att klä sig rätt. Här får du Friluftsfrämjandets bästa tips.
Underskatta aldrig isen – så förbereder du dig för en trygg tur2.2.2026 11:02:15 CET | Pressmeddelande
Isarna ligger vackra och det lockar många att ge sig ut på dem. Men var försiktig, på många håll är isarna förrädiska just nu. Att åka långfärdsskridskor är ett fantastiskt sätt att uppleva vintern, men det är aldrig riskfritt. Med rätt kunskap, rätt utrustning och ett bra sällskap kan du njuta av turen och samtidigt minska riskerna om något skulle gå fel.
Statsminister Ulf Kristersson inledningstalar på fullsatt konferens om friluftsliv och folkhälsa27.1.2026 10:20:33 CET | Pressmeddelande
I dag arrangerar Friluftsfrämjandet den nationella konferensen Naturen gör skillnad – nu tar vi nästa steg på Kulturhuset i Stockholm. Konferensen är fullsatt och samlar beslutsfattare, forskare och människor med egna erfarenheter av hur naturen kan bidra till bättre psykisk hälsa och hjälpa människor tillbaka till livet.
Välkomna satsningar på friluftsliv och hälsa i nytt politiskt friluftsprogram26.1.2026 16:33:41 CET | Pressmeddelande
Vid ett besök hos Friluftsfrämjandets barnverksamhet i Lida friluftsgård presenterade Moderaterna sitt nya friluftspolitiska program som innehåller satsningar på ledarlett friluftsliv och naturaktiviteter på fritiden, i skolan och inom vården och omsorgen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum