Viss återhämtning för second hand men svagt år hittills
1.4.2026 06:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande
Second hand-försäljningen uppgick till cirka 1,1 miljarder kronor i februari, en ökning med närmare 10 procent jämfört med samma månad i fjol. Uppgången speglar dock en svag jämförelsemånad, och sett till årets inledning var utvecklingen fortsatt dämpad.

Efter en svag start på året ökade second hand-försäljningen i februari. Uppgången bör dock tolkas med försiktighet, eftersom februari i fjol var årets svagaste månad.
– Uppgången i februari var i praktiken en återhämtning från mycket låga nivåer. När vi summerar årets två första månader ser vi att försäljningen fortfarande ligger tydligt under fjolåret, vilket visar att marknaden ännu inte har vänt, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
Trots uppgången i februari var den totala försäljningen under årets två första månader drygt 16 procent lägre än motsvarande period 2025.
Näthandeln tog en allt större andel av försäljningen
Försäljningen online ökade med drygt 26 procent jämfört med februari i fjol, medan försäljningen i fysiska butiker minskade med över 25 procent.
Detta innebar att e-handelns andel av den totala second hand-försäljningen steg till över 78 procent, vilket är ett klart rekord för februari månad och i nivå med andelen som noterades i augusti 2024.
– Den ovanligt kalla februarimånaden kan ha bidragit till att fler valde att handla online i stället för att ta sig till butiker. Det förklarar varför skillnaden mellan kanalerna blir extra stora just den här månaden, säger Maria Mikkonen.
Svag utveckling i flera produktkategorier
Försäljningen minskade i flera kategorier. Second hand-mode sjönk med drygt 6 procent till 332 miljoner kronor, medan möbler och heminredning backade med nära 20 procent till 168 miljoner kronor. Även böcker och tidningar minskade med drygt 4 procent.
– Trots ett stort intresse för second hand visar siffrorna att utvecklingen är skör. I dag beskattas begagnade varor varje gång de säljs, vilket hämmar marknaden. En sänkt moms skulle kunna bidra till att öka både utbud och efterfrågan. Vi ställer oss fortfarande frågan varför fler partier inte lyfter denna fråga. Det är öppet mål, säger Maria Mikkonen.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder

Dokument
Länkar
Om Svensk Handel
Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Studentfirandet väntas omsätta 1,8 miljarder – saker till hemmet toppar studenternas önskelista2.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Årets studentfirande väntas generera nära 1,8 miljarder kronor i försäljning för handeln. Samtidigt som omkring 87 000 elever tar studenten planerar drygt var fjärde svensk att vara med och fira. När studenterna själva får välja toppas önskelistan av saker till hemmet.
Svensk Handel välkomnar böter för Temu – ”inte en dag för tidigt”28.5.2026 14:03:26 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handel välkomnar EU-kommissionens beslut att bötfälla den kinesiska onlinegiganten Temu med anledning av försäljningen av farliga och giftiga produkter. Dessa problem har påtalats under lång tid, varför det är positivt att kommissionen äntligen agerar. Samtidigt kvarstår behovet av att ta itu med grundproblemet.
Splittrad framtidstro i handeln28.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för maj visar en fortsatt dämpad framtidstro i handeln, med tydliga skillnader mellan delbranscherna. Framtidstron inom sällanköpsvaruhandeln ökade, medan den minskade inom både dagligvaruhandeln och partihandeln.
Svensk Handel välkomnar budgetåtgärder som stärker köpkraften26.5.2026 13:52:15 CEST | Pressmeddelande
Under tisdagseftermiddagen presenterade regeringen och Sverigedemokraterna ett stöd till kollektivtrafiken, som är menat att halvera biljettpriser på månadskort från och med 1 juli till 31 december. Stödet är en del av en ändringsbudget som stärker köpkraften.
Mors dag väntas omsätta 1,5 miljarder men det mammor vill ha mest går inte att köpa26.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mors dag fortsätter att stå stark som både familjehögtid och gåvotillfälle. I år planerar 77 procent av svenskarna att uppmärksamma dagen, och konsumtionen väntas uppgå till strax över 1,5 miljarder kronor. Samtidigt visar årets rapport från Svensk Handel att det inte är presenterna i sig som är viktigast utan omtanken bakom.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum