Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu
8.4.2026 08:10:00 CEST | Svenskt Trä | Pressmeddelande
Leveranserna av trävaror i Sverige har de senaste två åren varit de lägsta på 25 år. Samtidigt förändras tillgången på olika träslag – andelen furu ökar medan gran blir svårare att få tag på, enligt en ny marknadsrapport från Skogsindustrierna. Det ställer nya krav på flexibilitet i byggbranschen.

Tillgången på furu har ökat i förhållande till gran under flera år. De senaste månadernas väderhändelser förstärker utvecklingen, enligt marknadsrapporten Så går det för skogsindustrin.
– Det varma vädret i november och december gjorde det svårt att avverka i fuktiga marker där gran ofta växer. När stormen Johannes dessutom drog in över Mellansverige fälldes cirka 12 procent av en svensk årsavverkning på bara några dagar – virke som nu når marknaden och till stor del består av furu, säger Christian Nielsen, marknadsanalytiker för trävaror på Skogsindustrierna.
Sammantaget blev 2025 ytterligare ett avvaktande år för svensk trävarusektor. Även starten av 2026 har varit motig, produktionen av trävaror minskade med 14 procent under de två första månaderna, jämfört med samma period 2024.
– Den utdragna lågkonjunkturen i byggsektorn märks tydligt även i trävaruproduktionen, och det är inte bara Sverige som väntar på en vändning. Byggandet går trögt även i övriga Europa och i USA, säger Christian Nielsen.
I dagens byggkonjunktur är efterfrågan på trävaror generellt låg, men när det gäller gran är tillgången mer begränsad och efterfrågan något bättre, både i Sverige och stora delar av Europa. Den förändrade råvarubalansen gör att det behövs mer flexibilitet mellan träslagen, både nu och på längre sikt.
Furu har liknande egenskaper som gran och kan användas i de flesta delar av ett byggprojekt, med undantag för särskilt väderutsatta konstruktioner. För att möta utvecklingen har svenska sågverk nyligen lanserat ett byggsortiment i furu.
– När tillgången på olika träslag förändras har byggaktörerna mycket att vinna på att vara flexibla och följa utvecklingen. Furu kan användas i betydligt fler sammanhang än i dag, något som redan är vanligt i flera andra länder. Det blir särskilt viktigt att ha med sig när byggandet tar fart igen, säger Christian Nielsen.
Därför ökar tillgången på furu
Att tillgången på furu (tallvirke) ökar i förhållande till gran har flera förklaringar utöver de senaste månadernas väder:
- En större andel gran avverkades 2018 och framåt till följd av omfattande granbarkborreangrepp. Avverkningarna har under senare år skiftat till en relativt större andel fura.
-
Många andra regioner i Europa har drabbats än hårdare av granbarkborreangrepp och på vissa håll råder nu brist på gran.
-
Samtidigt ökar andelen tall bland de nya träd som planteras i Sverige.
Om Så går det för skogsindustrin
Marknadsrapporten Så går det för skogsindustrin redogör och analyserar för den ekonomiska och marknadsmässiga utvecklingen inom svensk skogsindustri. Skogsindustrin i Sverige är en av världens största exportörer av papper, massa och trävaror och sysselsätter cirka 140 000 personer. Rapporten ges ut av Skogsindustrierna, där Svenskt Trä ingår, och bygger på unik statistik om bland annat produktion och export.
Läs rapporten Så går det för skogsindustrin - via Skogsindustrierna.se
Nyckelord
Kontakter
Svenskt trä Press
Tel:+46 8 762 72 20press@svenskttra.seBilder


Länkar
Svenskt Trä sprider kunskap om trä, träprodukter och träbyggande för att främja ett hållbart samhälle och en livskraftig sågverksnäring. Det gör vi genom att inspirera, utbilda och driva teknisk utveckling.
Svenskt Trä representerar svensk sågverksindustri och är en del av branschorganisationen Skogsindustrierna. Svenskt Trä företräder också svensk limträ-, KL-trä- och förpackningsindustri samt har ett nära samarbete med svensk bygghandel och trävarugrossisterna.
Svenskt Trä värnar om personlig integritet vilket innebär att dina personuppgifter alltid hanteras på ett ansvarsfullt sätt. Läs integritetspolicyn här.
Följ Svenskt Trä
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenskt Trä
Träslaget – ny årlig tävling för arkitektstudenter27.8.2026 11:01:15 CEST | Pressmeddelande
Nu får Sveriges arkitektstudenter en egen nationell idétävling. I Träslaget får de ta sig an aktuella utmaningar i det offentliga rummet med hjälp av trä, och vinnaren får 50 000 kronor.
Svenskt Trä samlar framtidsfrågor på Trä & Teknik24.8.2026 10:53:28 CEST | Pressmeddelande
Svenskt Trä medverkar med ett brett scenprogram på Trä & Teknik i Göteborg den 25-27 augusti. Under sex seminarier diskuteras frågor som cirkularitet, hållbart skogsbruk, marknadsutveckling och träarkitektur.
Inför skolstart: 7 av 10 vill se mer slöjd på schemat19.8.2026 09:08:14 CEST | Pressmeddelande
68 procent av svenskarna tycker att praktiska ämnen som slöjd borde få större utrymme i skolan, enligt en Sifo-undersökning från Svenskt Trä. Samtidigt beskriver sig unga vuxna som mindre händiga än äldre generationer.
Varannan svensk planerar att bygga i sommar – trallen är i topp21.7.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
53 procent av svenskarna planerar ett byggprojekt i sommar. Det visar en färsk Sifo-undersökning på uppdrag av Svenskt Trä. Altaner och trall toppar listan över sommarens mest populära projekt, samtidigt som intresset för större byggprojekt ökar.
Låt VM fortsätta hemma – bygg ett eget fotbollsmål2.7.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
VM-resan tog slut för Sverige, men fotbollsfesten kan fortsätta hemma med ett egensnickrat fotbollsmål. Med impregnerat virke och skruv, en ledig eftermiddag och Svenskt Träs gratis guide bygger du ett mål som håller för sommarens alla matcher.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum