Rödgrön ledning rasar mot höjda biljettpriser
2.4.2026 13:53:57 CEST | RödGrön Ledning i Västra Götaland | Pressmeddelande
Biljettpriserna i kollektivtrafiken har inte höjts i år. Regionfullmäktige antog i juni budgeten för 2026, där en frysning av biljettpriserna ingick för 2026. Idag tog Moderaterna hjälp av SD för att höja priserna för 2026.

– Vi har gett våra invånare ett halvår utan höjda priser. I det tuffa ekonomiska läget vill vi som feministisk regionledning hålla nere biljettpriserna. När Västtrafik gjort stora överskott är det absurt att den moderatledda oppositionen och SD nu höjer biljettpriserna. Det påverkar människors vardag, särskilt unga, äldre och familjer med låga inkomster, säger Infrastruktur- och kollektivtrafiknämndens ordförande Louise Jeppsson (V).
Prishöjningar påverkar särskilt grupper som är beroende av kollektivtrafiken. Fler kvinnor än män reser med kollektivtrafiken och tar större ansvar i klimatarbetet.
– Vi motsätter oss kraftfullt beslutet att bryta ut en fråga ur fullmäktiges budget. Rödgrön ledning lovade att frysa priserna och det har vi gjort, både 2023 och 2026. Vi vill att kollektivtrafiken ska bli mer attraktiv och tillgänglig, inte tvärtom, säger Per Tenggren (S) nämndens vice ordförande.
Utsläppen från vägtransporter i hela Sverige ökar kraftigt, en konsekvens av regeringens politik med sänkta priser på fossila drivmedel. Samtidigt är regionens andel fossilfria drivmedel för kollektivtrafiken 94 procent idag.
– Vi har som överordnat mål i Västra Götaland att öka det kollektiva resandet, för samhället och klimatets skull. Därför är det orimligt att oppositionen lägger ett helt år på att ändra fullmäktiges beslut och höja biljettpriserna. Priset ska inte vara ett hinder att välja kollektivtrafiken, säger Jonas Blomster (MP), ledamot i nämnden.
Rödgrön ledning menar att den Moderatledda oppositionens hantering av frågan om prisjustering är ett avsteg från gällande politisk praxis att den styrande ledningens budget ska antas som helhet och inte i delar.
Prishöjningen om 3 procent genomförs i mitten av juni, enligt beslutet i IKN på torsdagen. Rödgrön ledning deltog inte i beslut och reserverade sig mot fullmäktiges beslut i februari 2026. På sammanträdet hanterades även beslut om biljettprisjustering för 2027, där Rödgrön lednings yrkande om frysta biljettpriser vann. Den Moderatledda oppositionen fortsätter trots det att driva frågan om att höja biljettpriserna för invånarna i Västra Götaland.
Nyckelord
Kontakter
Annie AndrénPressekreterare (V)
Tel:0738 061443annie.u.andren@vgregion.seVeronica NyblomPressekreterare (S)
Tel:0701 58 33 86veronica.nyblom@vgregion.seBilder

Följ RödGrön Ledning i Västra Götaland
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från RödGrön Ledning i Västra Götaland
Rödgrön ledning säkrar Stenebyskolans framtid i Dals Långed25.8.2026 12:46:20 CEST | Pressmeddelande
Västra Götalandsregionen går in som ägare till flera fastigheter vid Stenebyskolan i Bengtsfors kommun och avsätter 110 miljoner kronor för att åtgärda det omfattande underhållsbehovet. Samtidigt höjs regionens driftbidrag till skolan för att säkra verksamheten framåt. – I dag har vi fattat beslut om att ta över ägandet för flera av Stenebyskolans fastigheter för att undvika att verksamheten tvingas lägga ned. Nu säkerställer vi i Rödgrön ledning långsiktiga förutsättningar för utbildning på Stenebyskolan, säger Helén Eliasson (S), regionstyrelsens ordförande i Västra Götalandsregionen.
Rödgrön satsning på logopedi för barn och unga17.8.2026 15:57:35 CEST | Pressmeddelande
Idag invigdes primärvårdslogopedi för barn och unga i hela Västra Götalandsregionen. - Det är bara i den offentliga vården vi kan ta helhetsansvar och korta köerna för alla barn och unga på riktigt. Det har vi visat nu genom Rödgrön lednings satsning på Sveriges första logopedi för barn och unga inom primärvården. Det är vi stolta över, säger Regionhälsans ordförande Anette Holgersson (V) som klippte band på mottagningen i Borås.
Välfärden först – Rödgrön budget antagen16.6.2026 19:32:15 CEST | Pressmeddelande
Under tisdagen klubbade regionfullmäktige igenom Rödgrön lednings budget för 2027 - en budget som tar ansvar och värnar välfärden i en osäker tid, för ett tryggare och starkare Västra Götaland.
Rekordmånga ansökningar om kulturstöd i Västra Götaland10.6.2026 10:28:37 CEST | Pressmeddelande
Västra Götalandsregionens kulturnämnd har beslutat att fördela nästan 10 miljoner kronor till 57 kulturprojekt runt om i regionen och ytterligare 3 miljoner kronor i stipendier till konstnärer och kulturutövare. Dessa kulturpolitiska satsningar kan ske tack vare att Rödgrön ledning har ökat stödet till den regionala kulturbudgeten.
Rödgrön ledning inför tillfälligt halverade biljettpriser från 1 juli2.6.2026 13:30:09 CEST | Pressmeddelande
Halva priset på månadskort hos Västtrafik 1 juli. Regeringen ersätter regionerna för halverade priser på månadskort från 1 juli och året ut. Informationen kom till regionsverige på tisdagen, 26 maj. - Att regeringen väljer att presentera denna satsning med kort varsel och tätt inpå valet skapar stora utmaningar för regionerna. Trots det tar vi i RödGrön ledningen ansvar och ser till att alla nödvändiga beslut kommer på plats så att biljettpriserna i Västra Götalandsregionen tillfälligt kan halveras från den 1 juli, säger regionstyrelsens ordförande och gruppledare Helén Eliasson (S).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum