Tre svenskar på pallplatser i världscupen
1.4.2026 20:06:38 CEST | Svenska Seglarförbundet | Pressmeddelande
Efter tre dagar av världscupseglingarna på Mallorca är inte mindre än tre svenska besättningar på pallplatser. Allra bäst har det gått för Emil Järudd/Hanna Jonsson som leder i Nacra 17. Efter totalt sex race har de ett imponerande facit med fyra segrar, en andra- och en tredjeplats.

Även Vilma Bobeck/Ebba Bentsson seglar bra. De tog två tredjeplatser på onsdagen och är på bronsplats – endast två poäng från ledarna efter halva tävlingen
Nu väntar två dagar med guldfleet med totalt sex race och på lördag avslutas tävlingarna med medaljrace. Där gör de tio främsta upp om medaljerna i två avslutande race.
I Nacra blev det inga seglingar på onsdagen vilket uppskattades av Emil och Hanna eftersom Hanna varit lite sjuk i inledningen
– Vi hade flyt att dagen blev inställd då Hanna blev lite sjukare. Hoppas hon frisknar till lite så kommer vi vara riktigt heta, säger Emil och fortsätter:
– I guldfältet kommer det att vara 21 båtar, det vill säga dubbelt så många heta båtar. Men vi ser fram emot att fortsätta att racea.
Strax bakom Emil och Hanna, på tredjeplatsen, ligger Ida Svensson/Marcus Dackhammar, som alltså också fick en dag utan racing. De är endast fem poäng efter sina träningskompisar Emil och Hanna.
I 49erFX blev det två race på onsdagen och två tredjeplatser för Vilma och Ebba betyder att de är tillbaka på en pallplats.
– Det var riktigt klurigt där ute idag men vi håller det enkelt och kollar framåt. Vi gick fort och för det mesta åt rätt håll och löser många problem tillsammans med bra kommunikation, så idag var en rolig dag. Men vi har många poäng att hämta om vi lyckas få till bättre starter. Vi har fått bra tips av Marius och Olle så nu ska vi försöka utföra det också, berättar Vilma som precis som Emil kan förvänta sig tuffare motstånd i guldfleet:
– Nu kommer poängen att nollställas och det blir lite nya förhållanden som det ser ut. Vi förväntar oss tightare racing. Hela fältet kommer hålla en högre nivå så misstagen kommer bli dyrare.
För mer information: www.trofeoprincesasofia.org
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Bilder



Svenska Seglarförbundet är tillsammans med en stor del av den övriga idrottsrörelsen i en fas av stark förändring. I idrottens strategi 2025 har vi tillsammans med andra förbund fattat ett gemensamt beslut om att vi ska verka för att alla som vill ska kunna idrotta i förening hela livet, med fokus på glädje och utveckling. I korthet innebär det att vi går från tydligt elitfokus till en vision om segling tillgänglig för alla, vilket betyder att vi vill att fler – med olika bakgrund och förutsättningar – ska upptäcka idrotten segling.
Vi jobbar brett via våra 100 000 medlemmar i 325 klubbar och ett 60-tal klassförbund som finns över hela Sverige för att stödja dem i deras verksamhet med allt från seglarskolor för alla åldrar, anläggningsfrågor, båtdelning, utbildning, träning, tävling, jämställdhet, inkludering och allt annat som tar oss mot vår vision och är i linje med vår strategi.
Vårt starka landslag SWE Sailing Team med 37 OS-medaljer har gjort oss till en av de mest framgångsrika sommaridrotterna på OS och våra seglare är viktiga förebilder och marknadsförare av vår idrott. Vårt nystartade Utvecklingslandslag ska inspirera fler till hållbar träning och utveckling för att på sikt fylla på med medaljkandidater.
Välkommen att följa vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se, Linked In, Facebook och Instagram samt SWE Sailing Team på Facebook och Instagram!
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
Svenska besättningar jagar VM-medalj i söndagens finaler16.5.2026 20:38:39 CEST | Pressmeddelande
Två svenska besättningar jagar en medalj när VM i Nacra avslutas i franska Quiberon på söndagen. Efter lördagens seglingar är Ida Svensson/Marcus Dackhammar femma och Emil Järudd/Hanna Jonsson sexa. Och efter korrigeringar har de exakt lika många poäng – men det krävs både tur och skicklighet om någon av de ska lyckas ta en VM-medalj.
Svensk medaljjakt på VM14.5.2026 21:17:12 CEST | Pressmeddelande
Efter tre av sex dagar på VM i de tre OS-klasserna 49er, 49erFX och Nacra, i franska Quiberon, jagar två svenska besättningar en VM-medalj. Dels Vilma Bobeck/Ebba Berntsson i 49erFX, dels Ida Svensson/Marcus Dackhammar i Nacra. Båda är på femte plats i respektive klass – och med en pallplats klart inom räckhåll.
Svenskt på medaljplats efter första dagen på VM12.5.2026 21:46:23 CEST | Pressmeddelande
VM i de tre OS-klasserna Nacra, 49er, och 49erFX drog i gång på tisdagen i franska Quiberon med flera svenska medaljkandidater på startlinjen. Bäst började Ida Svensson/Marcus Dackhammar som är trea i Nacra efter de tre inledande racen, endast fyra poäng från ledningen.
Oxelösund vann första deltävlingen i Allsvenskan i segling efter finaldrama10.5.2026 17:54:57 CEST | Pressmeddelande
Årets första deltävling av Allsvenskan i segling avgjordes i helgen i Kalmar och finalseglingen slutade med att samtliga sex finallag hamnade på sju poäng. Därmed blev resultatet i finalen helt avgörande och Oxelösund vann – kanske något överraskande eftersom de tog sig till finalen som sista lag.
Nu startar Allsvenskan Segling 20267.5.2026 10:20:29 CEST | Pressmeddelande
I helgen (8–10 maj) drar Allsvenskan i segling i gång för säsongen. Sveriges 18 bästa kappseglingsklubbar samlas i Kalmar där årets första deltävling, av totalt fyra, ska avgöras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum