Ansträngt läge när Trafikverket börjar återställa vägar och järnvägar
6.4.2026 08:15:30 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
Söndagens storm med vindar upp emot orkanstyrka orsakade stor påverkan på trafik och infrastruktur. Nu tar det stora arbetet vid att bedöma skadorna och börja återställa.
Våra entreprenörer påbörjar nu avsyningen som vi inte har kunnat göra under stormen av säkerhetsskäl. Trafikverket prioriterar alltid säkerheten, säger Madelene Frödell, chef för Trafik region Väst.
De hårda vindarna som under söndagen drog in över delar av västra, mellersta och södra Sverige har medfört stor påverkan. Det är många mil järnväg och väg som inför och under stormen har stängts av för att garantera säkerheten och det är först nu i efterhand det går att börja undersöka hela omfattningen. Många träd har fallit på vägar och järnvägar och måste nu tas om hand. Trafikverket stängde inför och under söndagen av säkerhetsskäl även broar och färjeleder. Uddevallabron och Älvsborgsbron öppnade under natten till måndag.
Trafikverket påbörjar nu avsyningen som inte har kunnat göras under stormen på grund av säkerhet för de som ska ut och arbeta i spår och på vägar. Men det tar tid eftersom det fortfarande blåser mycket.
Det är ett ansträngt läge och Trafikverket uppmanar trafikanterna till fortsatt försiktighet och att använda de stora vägnäten i första hand.
Det är ett omfattande arbete som tar vid nu. Vi kan ännu inte se hela konsekvensen utan det kommer vi nu under måndagen att göra genom att avsyna bit för bit, säger Madelene Frödell.
Så fort vädret tillåter börjar vi syna anläggningen. Det är många mil väg och järnväg i flera olika län som blivit påverkade av fallna träd och skadade kontaktledningar. Våra entreprenörer kan inte arbeta fullt ut överallt i de extremt starka vindarna så det är först nu vi kan påbörja arbetet och ta oss ut i anläggningen för att säkerställa farbarhet, säger Madelene Frödell, chef för Operativ drift Järnväg.
Trafikverket uppmanar trafikanter till fortsatt försiktighet under påskhelgen
Det är fortsatt svåra förhållanden på vägarna i de drabbade områdena med fallna träd som inte kunnat röjas undan ännu och järnvägar är fortfarande avstängda.
Många ska kanske resa hem från sitt påskfirande under måndagen. Trafikverket uppmanar trafikanter att fortsatt ta del av vädervarningar från SMHI, följa utvecklingen och vara uppmärksam på förhållandena på vägen, säger Madelene Frödell.
Trafikverkets råd:
- Du som åker tåg håll kontakt med ditt järnvägsföretag för att ha koll på inställda avgångar i tågtrafiken och eventuell ersättningstrafik.
- Planera din resa och se till att din bil är utrustad med rätt saker om du skulle bli stående vid ett eventuellt stopp.
- Var försiktig eftersom trafikförhållandena kan vara besvärliga på grund av nedfallna träd och grenar.
- Räkna med längre restid och var beredd på att framkomligheten kan vara begränsad.
- Välj om möjligt de stora vägarna med mittseparering
- Lyssna på Trafikredaktionen på Sveriges Radios P4-kanaler – där får du aktuell information om trafikläget.
- Håll dig uppdaterad om det lokala vädret längs din resa. Tänk på att SMHIs prognoser och varningar uppdateras kontinuerligt. Aktuella varningar finns på: https://www.smhi.se/vader/prognoser-och-varningar/varningar-och-meddelanden/varningar och i SMHIs väder-app. Alla vädervarningar, oavsett nivå, innebär att det finns risk för konsekvenser av vädret.
- Om det blir kö, stanna din bil långt ute till höger, det underlättar för räddningsfordon. Det bidrar till att stoppet blir kortare.
Kontakter
För mer information
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, håller extraöppet under söndagen 07-24 och måndagen 06-20. Sedan öppettider enligt ordinarie, vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Hårda vindar och nedfallna träd i sydöstra Sverige – ta det försiktigt på vägarna5.4.2026 22:25:38 CEST | Pressmeddelande
Varningarna för hårda vindbyar som utfärdades av SMHI tidigare under helgen för västra Sverige innebär också besvärliga konsekvenser längre sydost.
Stormen har dragit in västerifrån – Trafikverket prioriterar säkerheten5.4.2026 17:34:54 CEST | Pressmeddelande
Den orangea varningen för mycket hårda vindbyar som utfärdats av SMHI över norra Götaland och sydvästligaste Svealand under söndagen och måndagen ger stor påverkan på trafiken. Trafikverket har stängt flera järnvägssträckor inför och under söndagen och stängt vägbroar och färjeleder. - Säkerheten för trafikanter, resenärer och entreprenörer går först. Ge dig inte ut i trafiken i berörda områden i onödan, säger Madelene Frödell, chef för Trafik region Väst.
Ge dig inte ut i trafiken i onödan – besvärligt väder i delar av Götaland, Svealand och Västkusten4.4.2026 13:30:20 CEST | Pressmeddelande
SMHI har utfärdat en orange varning för mycket hårda vindbyar och blåsigt väder över norra Götaland och sydvästligaste Svealand under söndagen och måndagen. Under söndagen tilltar vinden över Västkusten. Trafikverket tar höjd för varningen och är förberedda på vad som väntar.
Pressinbjudan: Under mark – från Haga till Korsvägen1.4.2026 14:00:00 CEST | Pressinbjudan
I slutet på mars hade vi ett genomslag mellan en av våra tre pilottunnlar under Haga kyrkoplan och bergpåslaget vid Hagakyrkan. Med genomslaget har vi kopplat ihop Rosenlund och Korsvägen och har en sammanhängande tunnel mellan de två stationerna. Under sommaren och hösten 2026 färdigställer vi även de två återstående pilottunnlarna.
Påsktrafiken - räkna med mycket trafik på vägarna1.4.2026 10:14:00 CEST | Pressmeddelande
Påskhelgen är en intensiv trafikhelg som innebär att det kan bli besvärligt ute på vägarna. Förutom att många söker sig till sina stugor på Öland lockar motormässan i Jönköping mycket publik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum