Tomas Andersson i Väse belönas med LRF Mjölks Guldmedalj
7.4.2026 12:02:40 CEST | LRF Väst | Pressmeddelande
Tomas Andersson, mjölkbonde från Väse, kommer att tilldelas LRF Mjölks Guldmedalj för mjölk av högsta kvalitet den 13 april på Kungliga slottet, Stockholm.
Tomas Andersson driver ekologisk mjölkproduktion i en modern lösdriftsladugård med robotmjölkning och har under åren byggt ut verksamheten till ett 70-tal kor.
Han tog över gården 1994 och är fjärde generationens mjölkbonde. En viktig milstolpe i verksamheten var robotbygget 2017, som har gett bättre överblick genom data från mjölkningen.
– Robotbygget 2017 är den största milstolpen i min ko-karriär. Jag funderade länge innan jag byggde nytt, men jag visste att annars blir det ingen fortsättning för min del. Och nu har det bara blivit ännu roligare att ha kor. Det är mindre tungt och tidsbundet och all data från roboten ger mig en bättre överblick. Det är också lättare att få utlopp för djurintresset när man inte är så sliten i kroppen, säger Tomas Andersson.
LRF Mjölks Guldmedalj är den högsta utmärkelsen i Guldmedaljprogrammet och delas ut till den som har levererat mjölk av mycket hög kvalitet i minst 23 år. Priset har delats ut sedan 1958. Utdelningen kommer ske av Kungen och cermonin hålls på Slottet i Stockholm. Drottning Silivia kommer också att medverka liksom Landsbygdsministern Peter Kullgren.
– Klart att det är roligt att få guldmedaljen, men det är inte därför som jag har jobbat för högsta mjölkkvalitet. Den ger bättre betalt och det behövs för lönsamheten. Jag har lagt mycket tid och energi på korna och jag är glad att jag har lyckats under så många år, säger Tomas Andersson.
Fakta i korthet
- Plats: Väse, Värmland
- Tog över gården: 1994 (fjärde generationen)
- Besättning: Ett 70-tal kor
- Produktion: Ekologisk mjölkproduktion
- Anläggning: Modern lösdriftsladugård med robotmjölkning
- Milstolpe: Robotbygge 2017
- Utmärkelse: LRF Mjölks Guldmedalj för mjölk av högsta kvalitet
- Krav för guldmedaljen: Levererat mjölk av mycket hög kvalitet i minst 23 år
- Delas ut sedan: 1958
Kontakter
Clara HyltbäckKommunikatör
Tel:076-836 81 00clara.hyltback@lrf.seTomas AnderssonMjölkbonde
Tel:070 679 45 24Bilder
Följ LRF Väst
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LRF Väst
Gödsel, dieselpriser och lantbrukets framtid25.3.2026 10:51:12 CET | Pressinbjudan
LRF Värmland bjuder in media till en presskonferens 26 mars kl 10-11, på Lars Johan Landers gård i Väse för att belysa hur gödselpriser, dieselpriser och stängningen av Hormuzsundet påverkar lantbruket, lokalt i Värmland och globalt.
LRF Västra Götaland samlas till regionstämma, Elisabeth Hidén föreslås som ny ordförande20.3.2026 09:00:00 CET | Pressinbjudan
LRF Västra Götaland håller regionstämma den 23 mars i Vara Konserthus. Under dagen behandlas 36 motioner, viktiga val genomförs och valberedningen föreslår Elisabeth Hidén från Hjo som ny ordförande för regionförbundet.
Två statsråd gästar LRF Värmlands regionstämma 20 mars19.3.2026 08:03:33 CET | Pressinbjudan
LRF Värmland samlar på fredag länets fullmäktige till regionstämma i Karlstad. Årets möte får ovanligt tungt politiskt deltagande när både försvarsminister Pål Jonson (M) och landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) medverkar med anföranden inför stämmans deltagare.
Regionstämma: LRF Halland samlar företagare13.3.2026 09:00:57 CET | Pressinbjudan
Halland är ett av Sveriges starkaste län för livsmedelsproduktion och skogsbruk. Med goda naturgivna förutsättningar, starkt företagande och hög kompetens finns stora möjligheter att utveckla produktionen ytterligare. Nu samlas företagarna för de gröna näringarna i Köinge bygdegård för regionsstämma.
Framtidstro och kraftfulla åtgärder kan öka livsmedelsproduktionen3.3.2026 10:05:08 CET | Pressmeddelande
Med rätt åtgärder från politiken kan norra Värmlands lantbrukare producera mer mat. Den analys av livsmedelsproduktionen i norra Värmland som Jordbruksverket har presenterat välkomnas av LRF. Men samtidigt ser LRF en risk att förslagen som Jordbruksverket presenterar blir för få och för svaga för att kunna bidra till de nödvändiga investeringar som krävs för att öka lönsamheten och stärka konkurrenskraften i livsmedelsproduktionen samt bidra till en stärkt livsmedelsberedskap.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
