E.ON Sverige AB

Intensivt arbete för att återställa elen efter stormen Dave - fullt fokus på de sista kunderna

7.4.2026 18:54:21 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

Dela

E.ON fortsätter det intensiva arbetet med att återställa elförsörjningen efter stormen Dave, som orsakat omfattande störningar i elnätet i södra Sverige. Under tisdagen har läget förbättrats, men arbetet med att återställa elen till de sista kunderna är komplext. Klockan 18.40 var cirka 890 E.ON-kunder utan ström. Under morgondagen fortskrider arbetet med hjälp av helikopterbesiktning och bortsprängning av träd från ledningar.

Stormfällda träd på ledning i Kalmar/Blekinge.
Stormfällda träd på ledning i Kalmar/Blekinge. Foto: E.ON

De hårda vindarna som präglade måndagen har avtagit och gett bättre förutsättningar för reparationsarbetet. Insatserna har under dagen varit särskilt koncentrerade till Östergötland och norra delarna av Småland, där skadorna på elnätet varit som störst.

– Vi har gjort stora framsteg sedan stormen drog in, men nu återstår de mer svårlösta felen som tar längre tid att åtgärda. Vårt fulla fokus ligger på att återställa strömmen till de kunder som fortfarande är utan el, men tyvärr är det så att inte alla kommer att få strömmen tillbaka förrän tidigast i morgon, säger E.ON Sveriges regionchef Björn Persson.

E.ON har mobiliserat omfattande resurser i arbetet, med omkring 210 personer som arbetar ute i fält, det handlar om montörer, tekniker, röjare och huggare. Till det tillkommer ett 40-tal personer inom driftledning, planering och logistik samt flera externa resurser och fem helikoptrar.

Arbetet i fält omfattar både reparationer av skadade ledningar och omfattande röjningsinsatser där träd fallit över elledningar. Under dagen har helikoptrar använts för att besiktiga elnätet och bistå i röjningsarbetet genom att lyfta bort träd från ledningsgator. Hittills har ett 70-tal träd på ledning identifierats. Arbete med helikopter och gripklo fortsätter under morgondagen. Ett tiotal reservkraftverk kommer sättas ut i största möjliga mån inför kvällen och placeras där dem gör störst nytta, framför allt vid större avbrott där flera kunder kan få el samtidigt.

För att komma åt skadade ledningar behöver E.ON ta bort träd som fallit över elledningarna. I vissa fall sker det genom sprängning för att arbetet ska kunna göras säkert och effektivt.

– Med start imorgonbitti kl 08 fram till kl 17 planeras arbete med sprängningar. Om man hör det smälla så är det alltså våra montörer som spränger bort träd från luftledningar. Just nu planeras ett femtiotal sprängningar i de mest drabbade områdena i Växjö, Uppvidinge, Lessebo, Tingsryd, Älmhult och Alvestas kommuner, säger Björn Persson.

– Även om vädret nu är lugnare är arbetet fortsatt utmanande. Det handlar ofta om svåråtkomliga fel i skog och mark, där vi måste arbeta metodiskt och säkert. Det gör att framdriften kan vara långsammare i det här skedet, säger Björn Persson.

E.ON uppmanar allmänheten att aldrig röra nedfallna ledningar och att rapportera in om man ser skadade eller nedfallna elledningar i E.ONs digitala tjänst på eon.se

Följ det aktuella läget via E.ONs avbrottstjänster: Avbrottskarta - Avbrottsinformation i hela landet - eon.se

Kontakter

E.ONs Presstjänst: 077-159 55 00

Telefonnumret är endast avsett för journalister. 24-timmars service men mellan 19.00 - 06.00 endast i akuta ärenden.

Bilder

Björn Persson, regionchef E.ON Sverige.
Björn Persson, regionchef E.ON Sverige.
Foto: Sofia Andersson, Fotografia
Ladda ned bild

Om oss

I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

E.ON investerar 18 miljoner i Halmstads elnät – stärker tillväxt och beredskap7.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

E.ON satsar i år drygt 18 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Halmstads kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående fyra åren har E.ON investerat 236 miljoner kronor i Halmstads elnät.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye